Niesamowity 4-stopniowy przewodnik dotyczący naprawy uszkodzonych przez wodę klawiszy fortepianu

Granie dla zabicia czasu to relaksujący nawyk; ale czy nie jest to niepokojące, gdy nie wiesz, jak naprawić uszkodzone przez wodę klawisze fortepianu po wlaniu płynu do instrumentu? Prawdopodobnie byś go po prostu wytarł, jeśli jest tylko trochę rozlany, ale co się stanie, gdy zostanie przemoczony w środku?

Nauka konkretnego instrumentu od najmłodszych lat była podstawową cenną aktywnością dodatkową, którą rodzice chcą dać swoim młodym. Nawet młodzi dorośli, którzy dopiero co ukończyli studia, zdobywają je i uczą się grać samodzielnie.

Niesamowity 4-stopniowy przewodnik dotyczący naprawy uszkodzonych przez wodę klawiszy fortepianu

Znajomość instrumentów muzycznych stała się podstawową umiejętnością, że fortepiany są szeroko dostępne i powszechnie obecne w domach rodzinnych. W związku z tym wypadki wokół nich są również częstymi zdarzeniami, a radzenie sobie z nimi powinno stać się łatwe i wygodne.

Kroki naprawy uszkodzonych przez wodę klawiszy fortepianu

Woda powoduje różnego rodzaju uszkodzenia w porównaniu z nadmiernymi siłami. Kiedy rozbijesz coś kruchego z wystarczającą siłą, zobaczysz zmianę, lub w tym przypadku deformację, niemal natychmiast.

Z drugiej strony woda i inne płyny działają wraz z mikroorganizmami i czasem. Ta zmiana nie staje się widoczna w przypadku przedmiotów organicznych, takich jak drewno, dopóki uszkodzenie nie osiągnie nieodwracalnego punktu.

Oto jak możesz naprawić klawisze fortepianu, które zostały uszkodzone przez wodę.

Krok 1. Otwórz schowek na klucze

W zależności od modelu i typu posiadanego pianina może być konieczne odłączenie go od źródła zasilania. Jeśli wylałeś na nią wodę, natychmiast ją wyłącz.

Zakładając, że twoje pianino (zwłaszcza elektryczne) przetrwało kontakt z wodą, będziesz musiał je zdemontować, aby wyjąć klawisze, w tym wszystkie uszkodzone przez wodę.

Demontaż jest bardzo skomplikowaną pracą, ponieważ nie chciałbyś powodować dalszych uszkodzeń urządzenia. O ile nie uznasz tego za niezwykle konieczne, poproś o drugą opinię, zwłaszcza od eksperta.

Zwróć uwagę na kolejność, w jakiej usunięto partie fortepianu; każda śruba, zawias, drut lub sznurek musi być zidentyfikowany i odpowiednio oznaczony. Złożenie instrumentu z powrotem będzie niemożliwe, jeśli nie zrobisz tak dużo na początku.

Krok 2. Wyjmij wszystkie klucze, które wymagają naprawy

Po otwarciu przegródki możesz wyjąć wszystkie klucze, które chcesz naprawić. Ponieważ uszkodzenie przez wodę klawiszy fortepianu zwykle następuje od spodu, możesz skorzystać z tej szansy, aby ocenić, czy każdy klawisz nadal nadaje się do naprawy.

Woda może zapraszać organizmy powodujące gnicie; plastikowe klucze nie byłyby dotknięte takim zjawiskiem, ale podlega temu drewno i podobnie biodegradowalne materiały. Z czasem niepowlekane drewno zmięknie i ostatecznie odda nadmiar wilgoci.

Jeśli klawisze nadal działają, wysusz je za pomocą naturalnej cyrkulacji powietrza lub zamknij je w jakimś miejscu za pomocą środka osuszającego, który może wchłonąć wilgoć. Usunięcie nadmiaru wody powinno pomóc klawiszom ponownie stać się mocnymi, więc wysusz je tak bardzo, jak pozwala na to materiał klawiszy.

Klucze można wysuszyć na słońcu, a w przypadku kluczy z kości słoniowej może to podwoić się po wybieleniu.

W międzyczasie należy podnieść kilka narzędzi i wyczyścić pozostałe klawisze pozostawione na instrumencie. Upewnij się, że nie używasz żadnych płynów ani substancji, które mogą wyrządzić szkody lub których nie można później zetrzeć.

Krok 3. Wyczyść klucze i zwróć je

Próba wyczyszczenia mokrych klawiszy może spowodować tylko więcej problemów, więc będziesz musiał poczekać, aż całkowicie wyschną. Użyj czystej szmatki, która nie pozostawia włókien, aby dobrze wyczyścić klawisze.

Nie używaj więcej płynów, które mogą zwrócić nadmiar wilgoci, który wyschłeś na spodniej stronie klawiszy. Jednak w górnej części dobrze jest użyć niewielkiej ilości płynu do oczyszczenia całego brudu, oleju i pozostawionych odcisków palców, ponieważ są one odpowiednio pokryte substancjami ochronnymi.

Klawisze wybielić odpowiednim roztworem w zależności od ich makijażu, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Krok 4. Pokryj klucze i złóż je ponownie

Po zakończeniu suszenia wszelkie zdeformowane klawisze powinny nieco powrócić do pierwotnego stanu i powinny być wystarczająco mocne, aby móc ponownie grać. Można je pokryć wodoodporną substancją, jeśli mechanizm, za pomocą którego wydają dźwięk, nie zostanie naruszony.

Zwróć wszystkie partie fortepianu zgodnie z poprzednimi nutami, a następnie sprawdź, czy nadal działa. Jeśli tak, sprawdź, czy wydaje te same autentyczne dźwięki, a jeśli nie, skieruj swoje urządzenie do profesjonalisty.

Kolejnym artykułem, który warto przeczytać po tym, jest sposób czyszczenia uszkodzonej przez wodę gitary akustycznej.

Co się dzieje, gdy fortepian się zamoczy?

Jeśli masz pianino elektryczne, powinieneś uważać wodę za ekstremalnego wroga. Chociaż takie jednostki zazwyczaj nie wykorzystują elementów drewnianych lub innych organicznych, ich dźwięk i działanie zależą od energii elektrycznej.

Rzadko kiedy te pianina elektryczne przetrwają przemoczenie, gdy ich sprzęt zostanie usmażony lub zwarty w wodzie, zwłaszcza jeśli jest podłączony, gdy jest mokry. Aby uniknąć zniszczenia instrumentu, należy unikać noszenia płynu podczas pracy.

Akustyka ma jednak wyższą przeżywalność z wody. Jednak woda nadal może przenosić na nie pleśnie i inne degradujące bakterie.

Kliknij ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić ślady pleśni po uszkodzeniu przez wodę, nawet w twoim pianinie.

Wniosek

Teraz, gdy dowiedziałeś się, że samo uczenie się, jak naprawiać uszkodzone przez wodę klawisze fortepianu, jest trudne, możesz rozważyć noszenie płynów. Możesz również rozważyć zakup pianin, które są już całkowicie pokryte przed nadmierną wilgocią.