Najlepszy przewodnik w 6 krokach, jak wymienić tapetę uszkodzoną przez wodę

Czy nie jest źle, gdy tapety w twoim pokoju zaczynają się odklejać, a co gorsza, gdy nie wiesz, jak wymienić zniszczoną przez wodę tapetę? Niezależnie od tego, czy jest to tylko mały fragment, czy cały pokój i dom, wiedza o tym, jak przykleić tapetę bez zagnieceń, jest koniecznością.

Tapety nabrały pełnego rozmachu w europejskiej epoce wyrafinowania, w której zazwyczaj widzimy domy nawet przeciętnych obywateli pokryte ładnymi, ale prostymi wzorami. Są one wtedy postrzegane jako pewna forma luksusu, a niektóre zmieniają je tak często, jak tylko mogą, aby dostosować się do trendu.

Najlepszy przewodnik w 6 krokach

Jednak po pewnym czasie kultury wróciły do ​​prostszych, minimalistycznych i gładkich ścian w jednym kolorze. Na szczęście, gdy ludzie przebywają dłużej w domu, tapety powracają z mocniejszymi materiałami, lepszymi wzorami i wygodnymi metodami aplikacji.

Kroki wymiany uszkodzonej przez wodę tapety w domu

Woda może być jednym z największych wrogów tapet. Starsze wersje są znacznie bardziej wrażliwe na tę interakcję, a niektóre rozpadają się dopiero po kilkukrotnym zmoczeniu.

Na szczęście tapety w dzisiejszych czasach są znacznie trwalsze dzięki bardziej zaawansowanemu materiałowi i dodaniu warstw ochronnych. To jednak nie czyni ich niezwyciężonymi w wodzie.

Gdy tapeta pokaże oznaki, że odpada od ściany z powodu zalania, postępuj zgodnie z tą procedurą, jak sobie z tym poradzić.

Krok 1. Oceń zakres uszkodzeń

Zanim zaczniesz zrywać uszkodzoną tapetę ze ścian, najpierw musisz ocenić, ile wymaga wymiany; to znaczy, jeśli zmiana ma tylko ograniczyć szkody.

Może istnieć wiele form uszkodzeń spowodowanych przez wodę, na które mogą wyglądać uszkodzenia. Może zacząć łuszczyć się warstwami, odbarwiać się, rozdzierać i odklejać fragmentami z lekkiej skórki.

Większość z tych uszkodzeń następuje stopniowo, więc rzadko trzeba zmieniać tapety na raz.

Najpierw sprawdź wszystkie tapety na swoim miejscu po porze deszczowej lub po wszystkim, co mogło spowodować uszkodzenie przez wodę. Spróbuj też usunąć plamy z wody z tapety.

Krok 2. Zmierz obszar, który wymaga wymiany

Zmierz obszary, które Twoim zdaniem wymagają nowych elementów i zanotuj ich kształty i położenie. Powinieneś to zrobić za pomocą taśmy mierniczej lub czegoś podobnego.

Najlepiej zachować pisemny artykuł, ponieważ możesz go później wykorzystać podczas nakładania nowych tapet. Nie musisz zbyt dobrze podążać za kształtami uszkodzeń. Lepiej mierzyć je w kwadraty lub trójkąty, co będzie łatwiejsze do naśladowania i daje później bezproblemową warstwę.

Krok 3. Znajdź i zdobądź tapetę lub coś podobnego

Byłoby lepiej, gdyby na ścianie pozostały jeszcze resztki tapety i gdyby pasowała do wszystkich potrzebnych obszarów. Dlatego bardzo korzystne jest kupowanie pierwszych tapet z odrobiną dodatku.

Jeśli nie masz resztek, powinieneś najpierw odwiedzić sklep, w którym kupiłeś istniejące elementy. Lepiej też do nich zadzwonić i zapytać przed wpadnięciem.

Możliwe, że potrzebne tapety nie są już dostępne, zwłaszcza jeśli minęło trochę czasu lub jest to popularny projekt. W takim przypadku musisz poszukać stylu podobnego lub uzupełniającego.

Kiedy już to robisz, kup dodatkowe jardy na przyszłe wymiany.

Krok 4. Zmierz i narysuj kształt części do wymiany

Po powrocie ze sklepu możesz teraz rozpocząć pomiary początkowo zmierzonych uszkodzonych obszarów na nowo zakupionych tapetach. Najlepiej użyć do tego linijki i ołówka, na szerokim stole lub w dowolnym miejscu czystym i płaskim.

Upewnij się, że napisałeś kod na każdym kawałku, który wskazuje, do którego pokoju i miejsca powinien trafić każdy kawałek, zwłaszcza jeśli jest dużo zamienników. Spróbuj również dopasować zamienniki do starych miejsc przed ich wycięciem.

Upewnij się, że zostawiasz około centymetra na każdą krawędź, aby nie było żadnych potknięć.

Krok 5. Wyczyść obszar aplikacji

Po wycięciu i pogrupowaniu wszystkich zamienników według pomieszczeń, należy rozpocząć usuwanie uszkodzonych sekcji i oczyścić powierzchnie przed ponownym zastosowaniem. Możesz użyć noża i linijki, aby wyciąć te sekcje z użytecznych.

Znajdź szpachlę i użyj jej, aby ostrożnie zeskrobać starą tapetę, którą chcesz usunąć. W razie potrzeby posmaruj powierzchnię papierem ściernym i upewnij się, że usuniesz wszystkie pozostałe zanieczyszczenia i cząstki.

Następnie odkurzyć powierzchnię i wytrzeć czystą szmatką. Upewnij się, że jest całkowicie suchy i czysty.

Jeśli pod spodem znajduje się cementowa ściana, zapoznaj się z tym artykułem, jak później naprawić uszkodzoną przez wodę ścianę cementową.

Krok 6. Zastosuj tapetę

Gdy sekcje będą gotowe, możesz teraz zastosować tapetę. Nałóż trochę podkładu przed rozwinięciem arkuszy i wygładzaj je sekcja po sekcji, aby uniknąć zagnieceń.

Najlepiej ustawić jeden kierunek, w którym należy podążać, aby wszystko przebiegło prawidłowo. Ponadto zastosuj najpierw do skomplikowanych sekcji.

Przeczytaj ten artykuł dalej o tym, jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę pilśniową.

Wniosek

Skończyliśmy dyskutować o tym, jak wymienić uszkodzoną przez wodę tapetę, w tym o tym, jak przygotować powierzchnie. Upewnij się, że zaplanowałeś wystarczająco dużo projektu i aplikacji, zanim zaczniesz coś tak poważnego jak to.