Najlepszy przewodnik dla majsterkowiczów w 5 krokach dotyczący naprawy uszkodzonych przez wodę paneli

Zbadanie uszkodzeń jest niezbędnym etapem naprawy uszkodzonych przez wodę paneli. Jednak wcześniej musisz zdawać sobie sprawę z różnych rodzajów boazerii.

Ma to na celu określenie, która część domu wymaga Twojej uwagi w przypadku zalania. Dlatego uwzględniliśmy różne rodzaje boazerii oraz jak i dlaczego ulegają uszkodzeniu przez wodę.

Najlepszy przewodnik dla majsterkowiczów w 5 krokach dotyczący naprawy uszkodzonych przez wodę paneli

Dołączyliśmy również znaki, na które należy uważać, oraz kroki, które należy wykonać, aby przywrócić boazerię z drewna. Poświęć trochę czasu na przeczytanie tego, ponieważ jest on pełen informacji.

Różne rodzaje paneli drewnianych

Panele drewniane mogą być wykonane z tradycyjnego drewna litego lub desek z drewna konstrukcyjnego. Chociaż oba są technicznie drewniane, ich dotyk i elegancja są inne.

Lite drewno jest uważane za bardziej eleganckie, ale pod względem kosztów właściciele domów wolą drewno konstrukcyjne. Cztery rodzaje paneli drewnianych to panele ścienne, boazerie, panele sufitowe i panele zewnętrzne.

Panele ścienne dodają wnętrzu wyrafinowania i są zwykle wykonane z produktów drewnianych. Mogą być zamalowane lub poplamione. Ponadto zwiększają wartość domu.

Boazerię można wykonać w różnych opcjach projektowych. Ma jednak tę wadę, że jest podatna na uszkodzenia przez wodę. Zalecamy użycie drewna tekowego do boazerii, ponieważ dobrze trzymają się, gdy są używane do konstrukcji konstrukcyjnych.

Panele sufitowe to najtrwalszy rodzaj paneli. Działają jak izolacja i są odporne na zmiany warunków wilgoci, czyniąc wnętrze domu bardziej komfortowym.

Wreszcie panele zewnętrzne mogą być również barwione lub malowane. Ponadto spośród czterech rodzajów jest zrównoważony i przyjazny dla środowiska.

Po zapoznaniu się z różnymi rodzajami boazerii, jesteś teraz bardziej przygotowany na przeczytanie, w jaki sposób mogą one zostać uszkodzone przez wodę.

W jaki sposób panele ulegają uszkodzeniu przez wodę?

Uszkodzenie ścian i sufitu może nieuchronnie doprowadzić do uszkodzenia paneli drewnianych. Nawet jeśli drewno użyte do boazerii jest poddane obróbce, nie jest całkowicie chronione przed wodą.

Zagrożeniem estetycznym jest również woda. Może powodować przebarwienia.

Ostatecznie uszkodzenie drewna przez nieoczyszczoną wodę może wpłynąć na integralność strukturalną domu. Może to prowadzić do wyższych kosztów naprawy i mniejszej wartości rynkowej domu.

To są konsekwencje zalania wodą, ale poniżej znaki, więc możesz na nie uważać.

Typowe oznaki zalania boazerią

1. Wypaczone drewno

Jak wspomniano powyżej, boazerie mogą być podatne na zmiany wilgotności. Mogą się kurczyć lub rozszerzać w zależności od poziomu wilgoci w domu. Chociaż zakres zmian kształtu zależy od jakości i rodzaju drewna, nadal będą one reagować na różny poziom wilgotności.

2. Plamy wodne lub przebarwienia

Plama wodna to rodzaj przebarwienia, które pojawia się w wyniku uszkodzenia przez wodę. Niewątpliwie nie jest to trudne do wykrycia, ponieważ panele drewniane mają również walor estetyczny dla Twojego domu. Jeśli wpłynie to na jego wygląd fizyczny, prawdopodobnie zauważysz.

3. Obecność pleśni

Ponieważ panele są połączone ze ścianami, sufitem i sidingiem, są one również podatne na uszkodzenia, gdy te konstrukcje ulegną uszkodzeniu przez wodę.

Obejmuje to obecność pleśni, zwłaszcza z ukrytymi przeciekami za konstrukcjami, jak wspomniano wcześniej. Po zapoznaniu się z oznakami zalania boazerią przejdź do następnej części artykułu, aby dowiedzieć się, jak naprawić szkody spowodowane przez wodę.

Kroki mocowania uszkodzonych przez wodę paneli

Krok 1. Zbadaj

Zbadaj zakres uszkodzeń spowodowanych przez wodę na panelach drewnianych. Czy został rozwarstwiony? Czy drewno się wypacza, czy łuszczy?

Rozważ te pytania, badając stan swojej boazerii. Następnie udokumentuj zalanie, zanim skontaktujesz się z ubezpieczycielem.

Ma to na celu upewnienie się, że masz dowód stopnia szkody i może to pomóc w dochodzeniu roszczenia ubezpieczeniowego. Ułatwiłoby to również prawnikowi pomoc w dochodzeniu roszczenia.

Po udokumentowaniu możesz wyjaśnić swoje ubezpieczenie z prawnikiem i firmą ubezpieczeniową. Ma to na celu upewnienie się, czy szkody spowodowane przez wodę, które wydarzyły się w Twoim domu, są objęte ochroną ubezpieczeniową Twojego domu.

Krok 2. Usuń i wyszlifuj

Po zbadaniu uszkodzeń przystąp do usuwania uszkodzonych fragmentów paneli drewnianych ze ściany. Usuń klej z laminatu boazerii. Następnie przeszlifuj obszar, aby szpachlówka do drewna lepiej przylegała do powierzchni.

Krok 3. Zastosuj żywicę epoksydową

Upewnij się, że laminat jest suchy przed nałożeniem epoksydowej szpachlówki do drewna. Mieszankę szpachlową należy również wymieszać przed aplikacją. Następnie rozprowadź na powierzchni i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 4. Dołącz ponownie

Po wypełnieniu przestrzeni laminatu możesz teraz ponownie przymocować laminat do boazerii drewnianej. Upewnij się, że klej jest gładki i równomiernie nałożony.

Następnie użyj taśmy malarskiej, aby utrzymać konstrukcję na miejscu. Na koniec pozostaw klej do wyschnięcia.

Krok 5. Piaskować i uszczelniać

Zeszlifuj całość, aby uszczelniacz łatwiej przylegał do naprawianego obszaru. Na koniec nałóż na powierzchnię przezroczysty uszczelniacz do drewna.

Wniosek

Panele drewniane mają więcej niż jedno zastosowanie w Twoim domu, więc naturalne jest, że chcesz je odnowić po uszkodzeniu przez wodę. W takiej sytuacji chcielibyśmy, abyś mógł dowiedzieć się z tego artykułu, jak naprawić uszkodzone przez wodę panele.