Myjka ciśnieniowa wyłącza się po naciśnięciu spustu? 5 zaskakujących przyczyn!

Zastanawiasz się, dlaczego myjka ciśnieniowa wyłącza się po naciśnięciu spustu? Powodów może być wiele. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać przyczyny i wskazówki dotyczące rozwiązania problemu.

Myjka ciśnieniowa jest niezbędnym urządzeniem do czyszczenia dużych powierzchni i powierzchni. Służy do czyszczenia domowego i przemysłowego. Myjka ciśnieniowa wytwarza strumień wody pod wysokim ciśnieniem, co pomaga w czyszczeniu. Pomaga również w usuwaniu uporczywych plam.

Myjka ciśnieniowa wyłącza się po naciśnięciu spustu? 5 zaskakujących przyczyn!

Służy do czyszczenia wielu obszarów i powierzchni. Możesz użyć myjki ciśnieniowej do czyszczenia zewnętrznej części domu, tarasu, podjazdu, chodnika, garażu, dachu, a także okien i paneli. Dodatkowo myjka ciśnieniowa jest wykorzystywana do mycia samochodów osobowych, łodzi i ciężarówek. Pistolet wysokociśnieniowy jest jednym z podstawowych elementów myjki ciśnieniowej. Po zwolnieniu spustu pistoletu wysokociśnieniowego rozpryskuje się strumień wody. Możesz skierować ten strumień w stronę czyszczonej powierzchni. Najczęstszym problemem z myjką ciśnieniową jest to, że wyłącza się ona po naciśnięciu spustu.

Powoduje, że myjka ciśnieniowa wyłącza się po naciśnięciu spustu

Mogą to być przyczyny, dla których myjka ciśnieniowa wyłącza się po naciśnięciu spustu:

Przyczyna nr 1. Awaria zaworu odciążającego

Najczęstszą przyczyną niedziałania myjki ciśnieniowej jest zawór odciążający. Usterka zaworu odciążającego uniemożliwia włączenie myjki ciśnieniowej po naciśnięciu spustu. Zawór odciążający reguluje ciśnienie wody i umożliwia przepływ wody pod wysokim ciśnieniem z dyszy. Po zwolnieniu spustu zawór odciążający kieruje przepływ wody w kółko, aby utrzymać wysokie ciśnienie. Jeśli ciśnienie w pompie przekroczy ciśnienie w silniku, silnik zatrzyma się.

Typowe problemy z zaworem odciążającym obejmują uszkodzone O-ringi, nagromadzony kurz i zanieczyszczenia w sprężynie lub zablokowane wały. Do odłączenia zaworu odciążającego potrzebny będzie śrubokręt i klucz. Zawór odciążający jest utrzymywany na miejscu za pomocą kołka ustalającego. Dlatego będziesz musiał odkręcić kołek ustalający, aby odłączyć zawór odciążający.

Po pomyślnym odłączeniu zaworu odciążającego wyciągnij tłok i zbadaj go. Tłok jest zasadniczą częścią zaworu odciążającego. Tłok powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się po naciśnięciu spustu. Porusza się tam i z powrotem, aby utrzymać ciśnienie wody. Gdy funkcja ruchu tłoka się załamuje, myjka ciśnieniowa zatrzymuje się. Dlatego będziesz musiał sprawdzić, czy nie jest zatkany i uszkodzony. Śrubę mocującą tłok można wyjąć za pomocą śrubokręta. Użyj nafty do czyszczenia tłoka, a następnie nasmaruj go przed ponownym zamontowaniem.

Sprawdź ustawienie ciśnienia zaworu odciążającego. Gdy zawór odciążający jest w położeniu wysokim, myjka ciśnieniowa wyłączy się po zwolnieniu spustu. Będziesz musiał wyregulować zawór, aby utrzymać ciśnienie wody. Na koniec zbadaj O-ringi; jeśli są uszkodzone, będziesz musiał je wymienić. Uszkodzone oringi powodują wyciek z pompy paliwa; w rezultacie myjka ciśnieniowa wyłącza się po naciśnięciu spustu.

Możesz również przeczytać o tym, jak wyregulować zawór odciążający na myjce ciśnieniowej.

Przyczyna nr 2. Brudny filtr powietrza

Zabrudzony filtr powietrza uniemożliwia pracę myjki ciśnieniowej. Przed czyszczeniem lub wymianą gaźnika sprawdź filtr powietrza. Brudny filtr powietrza może zatkać gaźnik myjki ciśnieniowej. Filtr powietrza znajduje się na zewnątrz myjki ciśnieniowej obok pompy paliwa. Za pomocą śrubokręta wyciągnij filtr powietrza. Wyczyść filtr powietrza wodą z mydłem, aby wyeliminować cały kurz i zanieczyszczenia. Jeśli filtr powietrza jest uszkodzony, będziesz musiał go wymienić.

Przyczyna nr 3. Zatkany lub luźny gaźnik

Zatkany lub luźny gaźnik może również spowodować zablokowanie myjki ciśnieniowej po naciśnięciu spustu. Gaźnik jest niezbędnym elementem myjki ciśnieniowej. Jest wymagany do spalania paliwa. Aby wyczyścić gaźnik, będziesz musiał usunąć resztki paliwa z myjki ciśnieniowej. Za pomocą śrubokręta odłącz gaźnik. Odrzutowiec jest głównym miejscem powstawania zatorów.

W gaźniku znajduje się mały otwór do przepływu powietrza; usuń zatkanie z tego otworu za pomocą cienkiego metalowego drutu. Następnie spryskaj gaźnik środkiem do czyszczenia gaźnika i odczekaj kilka minut. Następnie spłucz wodą z mydłem. Jeśli gaźnik zardzewiał lub jest uszkodzony, będziesz musiał go wymienić. Dowiedz się, jak odblokować myjkę ciśnieniową.

Przyczyna nr 4. Wadliwy pistolet ciśnieniowy

Po wyczyszczeniu lub wymianie zaworu odciążającego, filtra powietrza i gaźnika, jeśli problem nadal nie zostanie rozwiązany, zbadaj pistolet ciśnieniowy. Pistolet ciśnieniowy umożliwia wypływ lub wytrysk ograniczonej ilości wody z myjki ciśnieniowej. Główną funkcją pistoletu do myjki ciśnieniowej jest zapobieganie zamarzaniu wody w myjce ciśnieniowej. Zatkany lub uszkodzony pistolet wysokociśnieniowy wyłącza myjkę ciśnieniową po każdym naciśnięciu spustu.

Przyczyna nr 5. Wadliwa świeca zapłonowa

Świeca zapłonowa jest niezbędna do obsługi myjki ciśnieniowej. Zabrudzona lub uszkodzona świeca zapłonowa uniemożliwi działanie myjki ciśnieniowej. Odkręć świecę zapłonową i wyczyść ją. Jeśli jest uszkodzony, wymień go. Oto jak sprawdzić świecę zapłonową.

To okładka!

Sprawdzając wszystkie wymienione powyżej elementy myjki ciśnieniowej: możesz dowiedzieć się, dlaczego myjka ciśnieniowa wyłącza się po naciśnięciu spustu. Myjkę ciśnieniową można naprawić bez żadnej pomocy. W większości przypadków wymaga jedynie dobrego czyszczenia części. Wymień uszkodzone lub zardzewiałe elementy.