Mold Solutions 101: Jak łatwo pozbyć się śluzowatej pleśni?

Śluzowata pleśń to ta pienista, pienista rzecz na twoim podwórku, która wygląda jak zawartość żołądka psa. Jak pozbyć się śluzowca? Dobre pytanie; możesz być również zainteresowany, ile kosztuje kontrola formy.

Pleśnie śluzowe są klasą samą w sobie, obejmującą ponad 700 różnych typów. Występują w ciepłych, wilgotnych środowiskach, ale ich wygląd różni się w zależności od strefy.

Mold Solutions 101: Jak łatwo pozbyć się śluzowatej pleśni?

Możesz sprawdzić ten artykuł o tym, czym jest kolorowa pleśń. Będzie to duża pomoc w identyfikacji pleśni w Twoim domu.

Pleśnie śluzowe są nieszkodliwe dla środowiska i roślin; stąd nie ma skutecznej kontroli śluzowatej formy. Choć wygląda nieestetycznie, stworzenie może przynieść korzyści twoim roślinom, trawiąc choroby i zarazki, które mogą im zaszkodzić.

Wszystko o śluzowatych pleśniach

Prawdopodobnie widziałeś ten dziwny, podobny do wymiocin materiał na rabatach krajobrazowych, ogrodach warzywnych, a nawet wokół drzew. Może być biały, żółty, jasnobrązowy, jaskrawoczerwony lub dowolny inny odcień, w tym wielokolorowy. Ten gość to grzyb znany jako śluzowiec i nie stanowi to problemu, szczególnie w przypadku większych roślin.

Śluzowiec żywi się martwymi i rozkładającymi się materiałami organicznymi i żywi się nimi. Zwykle nie boli, nie jest niebezpieczny dla zwierząt i nie wymaga leczenia. Widziałem, jak ten grzyb szkodzi roślinom tylko wtedy, gdy rośnie nad malutkimi roślinami i je dusi.

Nie ma ryzyka uszkodzenia roślin podczas uprawy na ściółce (najczęściej spotykane miejsce). Śluzowiec może brzmieć przerażająco, ale jest to po prostu saprofityczny grzyb, który pomaga w rozkładzie materiałów organicznych, szczególnie w wilgotnych sytuacjach.

Można go również zauważyć na wilgotnych, twardych powierzchniach. Niektóre śluzowce w trawach darniowych mają wygląd popiołu papierosowego i pozostawiają czarne plamy na butach. Ten grzyb może być również żółty lub inny.

Jeśli chcesz pozbyć się tego ciekawie wyglądającego najeźdźcy, sprawdzą się wszelkie organiczne środki grzybobójcze. Podobnie jak w przypadku grzybów i muchomorów, śluzówkę można wyeliminować za pomocą wodorowęglanu potasu, mąki kukurydzianej, sody oczyszczonej, herbaty z mąki kukurydzianej, nadtlenku wodoru lub innych rozwiązań komercyjnych.

Pomocne mogą być również zaburzenia fizyczne, takie jak koszenie trawnika lub zeskrobywanie śluzowatej pleśni na łóżkach. Wszystkie te narośla występują częściej, gdy jest dużo wody i zanieczyszczeń organicznych, więc miej oko na to, ile podlewasz swój ogród.

Co to jest śluzowiec?

Organizm śluzowca rozmnaża się i przeżywa w taki sam sposób jak grzyby. Może też poruszać się do pewnego stopnia samodzielnie. Te fakty mogą prowadzić do przekonania, że ​​jest to grzyb lub zwierzę, ale tak nie jest.

Stworzenie czerpie wilgoć z powietrza i składniki odżywcze z podłoża, na którym rośnie, nie jest jednak rośliną. Śluzowce to pierwotne jednokomórkowe stworzenia z rozmnażaniem zarodników, należące do rodzaju Fuligo. Jednym z bardziej intrygujących faktów dotyczących śluzowatych pleśni jest ich wyraźny brak podobieństwa do jakiejkolwiek uznanej grupy roślin lub zwierząt.

Uszkodzenie roślin przez pleśń śluzową

Pleśnie śluzowe nie żywią się tkankami roślinnymi i są ogólnie nieszkodliwe dla roślin. Na przykład żółta pleśń w ściółce nie wpływa na rozwój roślin. Jednak niektóre śluzowce mogą pokrywać płaty darni, a nawet pokrywać źdźbła trawy.

Physarum cinereum to najczęstsza śluzowiec występujący na trawie darniowej, gdzie może żyć do dwóch tygodni. Jeśli śluzowiec staje się zbyt duży i trwały, może blokować fotosyntezę i powodować brązowienie trawy.

Pozbywanie się śluzowatej pleśni

Bez wątpienia śluzowiec jest nieatrakcyjny. W ogrodzie wszystko, co przypomina wymiociny, jest niepokojącym widokiem. Ponieważ jednak śluzowce w ściółce ogrodowej lub innych obszarach nie są niebezpieczne, nie trzeba ich usuwać.

W rezultacie chemiczna kontrola śluzowatych pleśni jest bardziej kłopotliwa, niż jest warta. Niewiele substancji może trwale zabić organizm, a stosowanie toksycznych substancji może nawet szkodzić innym formom życia w sąsiedztwie pleśni.

Pleśnie śluzowe rosną w wilgotnym środowisku. Dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się tego jest pozostawienie obszaru do wyschnięcia. Zgarnij śluzowate pleśnie z ogrodowej ściółki, aby wystawić organizm na suszące się powietrze.

Możesz go również zeskrobać, ale najprawdopodobniej wróci. Zgłaszano, że niektóre pleśnie powracają rok po roku w dokładne miejsce.

Fakty dotyczące śluzowatych pleśni

Pleśnie śluzowe występują w różnych kolorach, ale najczęściej spotykaną formą jest odcień od pomarańczowego do żółtego i przypomina psie wymiociny. Mogą mieć średnicę 61 cm i można je znaleźć na wilgotnych, rozkładających się roślinach. Pleśnie śluzowe są często spotykane w ściółce ogrodowej lub gęstych ścinkach trawy.

Stworzenie dojrzewa w stanie zwanym plasmodium, gdzie żywi się roślinnością. To plazmodium przeżywa w wilgotnych warunkach, a następnie przekształca się w zarodniki, gdy organizm wysycha. W rezultacie na żywicielu pozostaje sucha skorupa.

Wniosek

Jeśli kiedykolwiek go widziałeś, zapamiętasz go do końca życia. Dzięki swojemu imiennemu wyglądowi śluzowata pleśń prawdopodobnie nie będzie miała estetycznych atrybutów, które uzupełnią Twój projekt krajobrazu.

Pleśnie śluzowe nie są infekcjami, które niszczą rośliny i nie będziesz musiał stosować zabiegów chemicznych, aby pozbyć się jednego z ukochanego klombu. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Ci wszystkich wymaganych informacji, jak pozbyć się śluzu pleśń.