Mold Lookout 101: Jak stwierdzić, czy pleśń została zamalowana?

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy pleśń została zamalowana, jest bycie uważnym. Jeśli zauważysz żółte odcienie na nowo pomalowanej ścianie, to jedna z oznak zamalowanej plamy pleśni.

W tym artykule poznasz oznaki zamalowanej pleśni i przyczyny powstawania plam pleśniowych. Ponadto uwzględniliśmy również kroki, jak usunąć plamy pleśni na pomalowanych ścianach.

Mold Lookout 101: Jak stwierdzić

Czy farba całkowicie pokrywa plamy z pleśni?

Krótka odpowiedź brzmi, że nie. Farba maskuje ciemne plamy lub plamy spowodowane pleśnią.

Jednak prawdopodobnie pojawi się ponownie na górze koloru, jeśli najpierw nie naprawisz problemu. Nawet jeśli użyjesz farby odpornej na pleśń, nie zabije obecnej pleśni, którą masz.

Co więcej, później kolor zacznie się łuszczyć, bąbelkować i odpryskiwać. Te oznaki są spowodowane problemem pleśni i wilgoci pod spodem.

Malowanie pleśni bez rozwiązania problemu pleśni przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Jak powstają plamy pleśni?

Plamy na konstrukcjach Twojego domu nie zawsze są wynikiem pleśni. Czasami mogą być spowodowane naturalnym bejcowaniem drewna lub bejcą żelazną.

Jednak przebarwienie z rozmytym (białym lub czarnym) wzrostem to rozwój pleśni.

Plamy pleśni powstają z powodu wzrostu pleśni, ale nie pojawiają się od razu. Czasami jedynym wskaźnikiem obecności pleśni w domu jest zapach stęchlizny.

Jednak po pewnym czasie pleśń powoduje przebarwienia powierzchni, na której spoczywa. Następnie prowadzi to do plam pleśni.

Ostatecznie uszkodzenie przez wodę prowadzi do plam pleśni. Uszkodzenia powodowane przez wodę sprawiają, że środowisko jest idealne do rozwoju pleśni, co z kolei prowadzi do przebarwień.

Rodzaje szkód spowodowanych przez wodę, o których należy pamiętać, to przecieki, wysoka wilgotność i powodzie. Oto artykuł o oznakach uszkodzenia drewna przez wodę, które mogą Ci się przydać.

Oznaki, że pleśń została zamalowana

Farba może zatuszować wiele problemów w gospodarstwie domowym, takich jak gryzmoły dzieci na ścianie lub gromadzenie się brudu. Jednak w przeciwieństwie do tych problemów, nie można zamalować plam pleśni.

O jednym z powodów przeczytasz poniżej. Na razie oto oznaki, że pleśń została właśnie zamalowana.

1. Nierówna powierzchnia ściany

Nierówna powierzchnia ściany świadczy o znacznym uszkodzeniu przez wodę. Świeżo pomalowana ściana o nieregularnej powierzchni to prawdopodobnie zamaskowane malowanie.

Jak wspomniano powyżej, uszkodzenie przez wodę powoduje rozwój pleśni. Powodem do niepokoju powinny być nierozwiązane szkody spowodowane przez wodę.

2. Pęknięta, wyszczerbiona, bulgocząca lub łuszcząca się farba

Świeżo pomalowane ściany nie powinny pękać ani łuszczyć się, chyba że za nimi znajduje się wilgoć. Te znaki wskazują na słabo przylegającą farbę.

Jeśli na twoich ścianach występują takie objawy, może to oznaczać problem z wilgocią i użyto farby, aby go zakryć. Pleśń potrzebuje maksymalnie dwóch dni na rozwój w takich środowiskach, więc lepiej jest natychmiast ją sprawdzić.

3. Plamy żółtego odcienia

Farby w jasnych i neutralnych kolorach są zazwyczaj kolorami, do których wybierają się sprzedawcy poszukujący nowych najemców lub nabywców. Te kolory ułatwiają sprawdzenie, czy zawierają plamy.

Na przykład plamy na suficie są śladami uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Wycieki z sufitu spływają na ściany, co oznacza, że ​​problem wilgoci rozprzestrzenił się poza dach, ale dopiero został zatuszowany.

Również odcień żółci w więcej niż jednym obszarze domu sugeruje wzrost pleśni, który został zamalowany.

Dlaczego ważne jest, aby wiedzieć, czy plamy z pleśni są po prostu pokryte farbą?

Jako kupujący musisz wiedzieć, czy kupowany dom nie obejmuje problemu z pleśnią przy użyciu farby. Sprzedawcy zazwyczaj malują problematyczne obszary, zwłaszcza jeśli nie mają środków na ich naprawę.

Jednak, jak wspomniano powyżej, malowanie jest tymczasowym rozwiązaniem bardziej skomplikowanego problemu. Później plamy pleśni pojawiają się ponownie i powodują problemy.

Jeśli przypadkowo kupiłeś dom z uszkodzeniem przez wodę, ten artykuł o kupowaniu domu zniszczonego przez wodę bez wiedzy może być pomocny.

Kroki usuwania plam z pleśni

Krok 1. Sporządź roztwór czyszczący, używając odpowiednio wybielacza i wody w stosunku 1:3. Następnie wlej roztwór do butelki z rozpylaczem.

Przed uporaniem się z pleśnią załóż odzież ochronną, aby uniknąć długotrwałego narażenia na pleśń.

Krok 2. Spryskaj roztworem czyszczącym obszary ściany zanieczyszczone pleśnią. Podczas pracy wietrz pomieszczenie, ponieważ opary wybielacza, a także zarodniki pleśni, zostaną uwięzione w tym obszarze.

Następnie pozwól, aby rozcieńczony wybielacz namoczył się na spleśniałych obszarach przez kilka minut.

Krok 3. Po spryskaniu formy zabierz szczotkę do szorowania, aby pozbyć się plam. Powtarzaj kroki drugi i trzeci, aż usuniesz plamy.

Wniosek

Wiedza, jak stwierdzić, czy pleśń została zamalowana, ma kluczowe znaczenie dla kupującego i właściciela domu. Mamy nadzieję, że ten artykuł o plamach z pleśni i farbie był dla Ciebie pomocny.