Łatwy 4-stopniowy przewodnik dla majsterkowiczów dotyczący usuwania pleśni z drewna

Drewno to jeden z najatrakcyjniejszych materiałów do wszelkiego rodzaju projektów. Są jednak podatne na próchnicę, a jak pozbyć się pleśni z drewna, to jedna z rzeczy, których możesz się nauczyć, aby powstrzymać takie zdarzenie.

W końcu drewno to nie tylko piękno; dobrze komponuje się również z innymi odmianami materiałów budowlanych.

Jako urządzenie cieszące się niesłabnącą popularnością (nie tylko wśród stolarzy, ale prawie wszystkich), ochrona drewna została opracowana na dziesiątki sposobów. Po pierwsze, typowy problem termitów został rozwiązany, a nawet wykorzystany do tworzenia bardziej unikalnych projektów i produktów.

W dzisiejszych czasach drewno jest zwykle pokrywane żywicami epoksydowymi lub innymi roztworami do powlekania, aby chronić je przed warunkami atmosferycznymi i znacznie opóźnić jego rozkład. Jednak przypadek żywiących się nim organizmów często ma miejsce przed ich przetworzeniem i powlekaniem.

Kroki usuwania pleśni z drewna

Pleśń osadza się i żywi się prawie każdym rodzajem drewna. Chociaż stopień szkód, jakie wyrządzają, różni się w zależności od rodzaju drewna, pleśń w połączeniu z innymi organizmami gwarantuje, że każda struktura zmieni się w papkę, jeśli zostanie pozostawiona sama.

Jeśli zauważysz wczesne oznaki zarodników pleśni w twoich drewnianych płytach, oto jak możesz je prawidłowo usunąć.

Krok 1. Sprawdź zakres inwazji

Zanim zaczniesz czyszczenie, najpierw sprawdź, czy ilość pleśni już w twoim drewnie jest w twoim zasięgu. Jeśli zainfekowany obszar ma więcej niż 10 stóp kwadratowych, musisz zadzwonić do specjalisty, aby to sprawdzić; mogą sobie z tym poradzić lub zalecić zdobycie nowych elementów.

Jeśli jednak obszar, na którym rozwinęła się pleśń, ma mniej niż 10 stóp kwadratowych i nie minęło dużo czasu, odkąd tam byli, możesz nad tym popracować. Zanim zaczniesz, zaopatrz się w środki ochrony osobistej (maska, rękawiczki itp.) i wszystkie potrzebne narzędzia.

Możesz przeczytać ten artykuł o tym, gdzie kupić środek do usuwania pleśni i pleśni CLR w Twojej okolicy, aby uzyskać roztwór do obróbki.

Krok 2. Odkurz pleśń

Następnie musisz odkurzyć pleśń z drewna. Jest to najskuteczniejszy sposób na najpierw przerzedzenie infestacji, aby nie zaczęły się rozprzestrzeniać.

Odkurzacz dla pleśni i pleśni powinien być taki sam, ale powinien być lepszy niż te powszechne, które mamy w domu. Wybierz taki, który może ssać i filtrować rozmiar pleśni i jej zarodników.

Krok 3. Zmyj pleśń mydłem i octem

Po rozrzedzeniu możesz teraz zmyć pleśń. Weź trochę mydła z detergentem i wyszczotkuj obszar, usuwając wszystkie plamy i brud po drodze.

Po mydle weź roztwór białego octu; im bardziej skoncentrowany, tym lepiej. Przed nałożeniem octu spłucz mydło ciepłą wodą z kranu, aby uzyskać lepsze wchłanianie i skuteczność.

Możesz użyć wybielacza, aby usunąć plamy, które są zbyt mocne dla mydła. Należy pamiętać, że wybielacz i niektóre produkty komercyjne mogą również zabić pleśń.

Krok 4. Dobrze spłucz i wysusz

Ponieważ zamierzasz używać drewna do konkretnych projektów, nie chciałbyś, aby pachniało kwaśno. Opłucz drewno pod bieżącą wodą, aż zapach będzie znośny.

Utrzymuj kontakt z wodą na minimalnym poziomie, aby wyschnięcie nie trwało zbyt długo. Wytrzyj ściereczką lub użyj mokrego odkurzacza, aby odessać wodę.

Niech drewno nasiąknie światłem słonecznym i upewnij się, że jest suche przed przechowywaniem. Jeśli twoje drewno nie będzie wkrótce gotowe do budowy, upewnij się, że przechowujesz je w miejscu, które nie jest wilgotne ani w miejscu, w którym gromadzi się wilgoć, aby uniknąć ponownego pojawienia się pleśni.

Jeśli twoje drewno to bambus, oto konkretny artykuł na temat usuwania pleśni z bambusa, abyś mógł go szczegółowo przestudiować.

Czy ocet może zabić pleśń w drewnie?

Ocet może zabić pleśń nie tylko na drewnie, ale na prawie wszystkich powierzchniach. Jest dość skuteczny w tym zadaniu, ponieważ zawiera kwas octowy, przeciwgrzybiczy, a nawet przeciwbakteryjny.

Dzięki kwaśnemu pH ocet jest jednym z najczęstszych artykułów gospodarstwa domowego, które można po prostu złapać na pleśń. Jednak ocet może później pozostawić niepokojący zapach, więc kolejną popularną rzeczą przeciwko pleśni jest wybielacz.

Czy pleśń powoduje rozkład drewna?

Pleśń to tylko kolejny rodzaj grzyba, ale nie jest tak silny w rozkładaniu materiałów organicznych, jak pleśń. Dlatego odpowiedź na to pytanie jest taka, że ​​sam pleśń nie spowoduje znacznego rozkładu drewna w szybszym tempie.

Problem w tym, że pleśni przez większość czasu towarzyszy zgnilizna drewna i wilgoć. Oba są gwarantowanymi środkami rozkładającymi.

Z tego powodu pleśń możesz traktować jako znak, że Twoje drewno wymaga uwagi i ochrony przed naturalnymi czynnikami atmosferycznymi. Upewnij się, że nie pada deszcz bez powłoki, ponieważ wilgoć przyciąga pleśń, pleśń i inne rodzaje infekcji grzybiczych i bakteryjnych.

Wniosek

Drewno jest stale celem organizmów, a opanowanie sposobu usuwania pleśni z drewna to tylko jeden ze sposobów na jego ochronę. Ponieważ jest podatny na rozkład, upewnij się, że regularnie go sprawdzasz i konserwujesz, niezależnie od tego, czy już służy swojemu celowi, czy przetwarza.