Kuchenka gazowa pachnie propanem po wyłączeniu? 5 zaskakujących powodów!

Kuchenka gazowa pachnie propanem, gdy jest wyłączona? Nie martw się; dowiesz się, dlaczego tak się stało, gdy zagłębisz się w ten artykuł! Powiedziano ci, że wykrywanie gazu tam, gdzie nie powinno go być, jest powodem do niepokoju. Czy powinieneś się martwić, jeśli zauważysz propan podczas korzystania z kuchenki na gaz ziemny?

Jeśli zobaczysz propan przed włączeniem kuchenki gazowej, może to oznaczać problem, ale jest to znacznie więcej niż możliwe, że jest to coś nieszkodliwego. Producenci dodają ten zapach, aby pomóc w wykrywaniu wycieków.

Kuchenka gazowa pachnie propanem po wyłączeniu? 5 zaskakujących powodów!

Wyłączyć piec i jak najszybciej wezwać eksperta, jeśli zapach się utrzymuje. Więc teraz rozumiesz, dlaczego kuchenka gazowa może pachnieć propanem, wyjaśnimy, dlaczego ten zapach ma taki jak propan, dlaczego pachnie tym propanem prawie za każdym razem, gdy ją włączysz, co zrobić, jeśli jest prawdopodobny wyciek propanu. Zacznijmy!

Czy jest zapach gazu ziemnego?

Zarówno gaz ziemny, jak i propan są paliwami bezbarwnymi i bezwonnymi. Wprowadzany jest zapach zgniłego jajka lub siarki, aby pomóc w przewidywaniu i łagodzeniu wycieków paliwa. Wyczuwasz zapach lub dodatek za każdym razem, gdy wyczuwasz gaz. W procesie znanym jako nawanianie gazu ziemnego, środki zapachowe to substancje chemiczne dodawane do gazu na etapie produkcji.

W zależności od używanego gazu organiczny środek zapachowy wprowadzony do propanu i gazu ziemnego nazywa się tiofanem lub merkaptanem. W rezultacie wszystkie gazy mają ten sam zapach. Ilekroć sądzisz, że wykrywasz propan, zauważasz ten sam zapach, który stosuje się do naturalnej benzyny. Po włączeniu kuchenki smród zgniłych jaj powinien trwać tylko kilka sekund. Jeśli zapach się utrzymuje, wyłącz kuchenkę i poproś eksperta o sprawdzenie przewodu gazowego; w przeciwnym razie możesz mieć do czynienia ze śmiertelnym scenariuszem. Jednak zapach zwykle znika w ciągu kilku chwil.

Gaz propan vs. Gaz ziemny

Jak wiemy, gaz ziemny to inna nazwa paliwa kopalnego, które powstało, gdy materia organiczna rozkłada się w wysokich temperaturach głęboko pod powierzchnią ziemi. Może ogrzewać domy, uruchamiać palniki gazowe i wytwarzać energię. Jednocześnie propan znajduje się w gazie ziemnym i po wydobyciu jest zwykle pakowany jako sprężony płyn. Do grillowania, generatorów zapasowych i kuchenek kempingowych grille gazowe są częściej używane z propanem. Jeśli używasz przenośnej kuchenki na propan lub generatora, sprawdź wąż łączący pod kątem wycieków lub luźnych połączeń lub jeśli czujesz zapach propanu przez dłuższy czas, tak jak w przypadku wewnętrznej kuchenki gazowej.

Dlaczego kuchenka gazowa pachnie jak propan, gdy jest wyłączona

Czy Twoja kuchenka gazowa pachnie propanem po ugotowaniu na niej i wyłączeniu? Czy wykryłeś propan wokół swojego pieca, nawet jeśli go nie używałeś? Gdy kuchenka na gaz ziemny nie jest używana, z różnych powodów kuchenka gazowa pachnie propanem, gdy jest wyłączona.

#1. Upewnij się, że wszystkie pokrętła są wyłączone.

Nawet jeśli płomień zniknął, możliwe jest, że nie wyłączyłeś całkowicie wszystkich palników na kuchence. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy każdy sterownik palnika jest wyłączony i czy piekarnik nie jest jeszcze gorący lub czy nie podgrzewa resztek.

#2. Brudny lub jakikolwiek artykuł spożywczy na kuchence

Sprawdź palniki kuchenki i piekarnik pod kątem jedzenia lub brudu. Po wyłączeniu kuchenki, jeśli kawałek jedzenia lub inny przedmiot dostanie się do płomienia palnika lub nawet na powierzchnię patelni, może się zapalić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Usuń wszelkie resztki jedzenia lub zanieczyszczenia z gotowania w piekarniku i na płycie kuchennej.

#3. Zapach śmieci

Czy to kuchenka gazowa powoduje nieprzyjemny zapach? Propan ma zapach zgniłego jajka. Sprawdź, czy smród pochodzi z pieca, a nie ze śmieci, lodówki lub w pobliżu miejsca, w którym mogło się rozłożyć mięso lub inne organiczne rzeczy.

#4. Wadliwe połączenia

Możliwe, że twoja kuchenka gazowa przecieka. Jeśli możesz wykryć gaz propan po wyłączeniu palnika i gdy nie jest on używany, istnieje ryzyko wycieku gazu spowodowanego wadliwym połączeniem lub uszkodzonym wężem, co jest niebezpieczne i powinno zostać natychmiast naprawione. Zadzwoń do eksperta, jeśli poczujesz gaz, gdy kuchenka jest wyłączona i podejrzewasz wyciek.

#5. Wyciek propanu

Po wyczerpaniu wszystkich tych możliwości, a mimo to nadal wyczuwasz zapach propanu w pobliżu kuchenki gazowej, możesz mieć wyciek, który powinieneś natychmiast rozwiązać, ponieważ wyciek oznacza, że ​​gaz jest uwalniany do twojego domu bez możliwości jego zatrzymania. Będziesz mógł wykrywać gaz przez długi czas, jeśli z pieca wycieka propan; w takim przypadku wyłącz palnik i wezwij specjalistę. Możesz być również zainteresowany, aby dowiedzieć się o powszechnym problemie ze zbiornikiem na propan.

To okładka!

Wreszcie, kuchenka gazowa pachnie propanem, gdy jest wyłączona, jak omówiono powyżej, a większość z nich nie zagraża życiu. Powinieneś sprawdzić, czy Twoja kuchenka na gaz ziemny pachnie propanem dłużej niż przez sekundy. Jeśli zniknie, Twoja kuchenka gazowa jest w dobrym stanie i nie musisz się martwić. Dziękuję, przyjaciele, że jesteście z nami na końcu! Możesz również przeczytać o tym, jak podłączyć kuchenkę gazową i jak podłączyć kuchenkę gazową.