Który grzejnik promiennikowy lub konwekcyjny jest lepszy? Przeczytaj te niesamowite fakty!

Czy wiesz, który jest lepszy grzejnik promiennikowy czy konwekcyjny? Jeśli jeszcze nie, to nie panikuj; zrozumiesz wszystko, gdy będziesz dalej zagłębiać się w ten artykuł. Bardzo ważne jest, aby Twój dom był komfortowo ogrzewany. Jednocześnie rozpraszają Cię obowiązki związane z jesienną rutyną sprzątania, a nawet spędzanie czasu na świątecznych uroczystościach z przyjaciółmi i rodziną przez całą zimę.

Z grzejnikiem przenośnym lub montowanym na ścianie jest to na szczęście proste. Promieniowanie i konwekcja to dwie najważniejsze formy. W zależności od tego, czy potrzebujesz grzejnika, oba działają równie dobrze.

Który grzejnik promiennikowy lub konwekcyjny jest lepszy? Przeczytaj te niesamowite fakty!

W tym artykule omówimy podstawowe różnice, które z nich są bardziej energooszczędne i jakie są zalecane, jeśli chcesz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Promienniki i grzejniki konwekcyjne to dwa najbardziej rozpowszechnione grzejniki do pomieszczeń. Równie dobrze nadają się do małych pomieszczeń grzewczych, ale grzejniki działają inaczej. Więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Różnica między promieniami i amp; Grzejnik konwekcyjny

Grzejnik konwekcyjny ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. Osiąga to poprzez zasysanie powietrza z otoczenia, podgrzewanie go w urządzeniu, a następnie wyrzucanie go. Są idealne, jeśli chcesz mieć stałą temperaturę w ekstremalnie zimnym pomieszczeniu. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, które nie mają dostępu do centralnego ogrzewania oraz w zamkniętych pomieszczeniach.

Z drugiej strony promienniki ogrzewają przedmioty i ludzi na danym obszarze. Wydaje się to być idealne do niewielkich pomieszczeń lub jeśli chcesz spędzić kilka godzin relaksując się na łóżku lub w fotelu. Promienniki są fantastyczne do szybkiego nagrzewania, ponieważ wykorzystują technologię skoncentrowanego promieniowania podczerwonego. Nie podnosząc temperatury w całym pomieszczeniu, przekaż ciepło dokładnie sobie. Więc który jest lepszy grzejnik promiennikowy czy konwekcyjny?

Grzejniki konwekcyjne

Grzejniki konwekcyjne to najlepszy wybór, jeśli chcesz ogrzać całą przestrzeń przez niesamowity czas. Grzejniki konwekcyjne Generalnie nadają się do nieco większych pomieszczeń, ale może nie do całego budynku. Wykorzystują naturalny ruch powietrza. Za każdym razem, gdy powietrze z sufitu gorącego pomieszczenia przemieszcza się w dół, grzejnik konwekcyjny pobiera to zimniejsze powietrze i ogrzewa je, utrzymując ciepło w pomieszczeniu. Pamiętaj, że grzejniki konwekcyjne występują w różnych stylach. Grzejnik naścienny jest idealny do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, takich jak sypialnia czy salon telewizyjny. W lecie niektóre grzejniki konwekcyjne pełnią również funkcję dmuchaw. Nagrzewnice centralne z kanałami i wentylacją to bardziej klasyczne wersje.

Sprawność energetyczna grzejników konwekcyjnych

W przypadku długotrwałego użytkowania grzejniki konwekcyjne są bardziej energooszczędne. Chociaż nagrzewają się dłużej niż promienniki, robią to na większym obszarze. Kilka grzejników konwekcyjnych jest również połączonych z inteligentnymi termostatami monitorującymi temperaturę otoczenia. Użytkownicy mogą wybrać optymalny zakres temperatur, taki jak komfortowy 74 ° F, a grzejnik posiada funkcję automatycznego wyłączania, automatycznie wyłączającą się po osiągnięciu żądanej temperatury, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na mocy.

Grzejniki promiennikowe

Promienniki działają, jak sugeruje ich nazwa, emitując promieniowanie podczerwone. Wszystkie rzeczy emitują energię w określonych formach w tempie proporcjonalnym do ich temperatury. Promienniki emitują energię podczerwoną w postaci niewidzialnych fal elektromagnetycznych pochłanianych przez przedmioty na swojej drodze. Prawdopodobnie poczułeś promieniujące ciepło, jeśli siedziałeś przy ognisku. Ciepło z promienników różni się od ciepła konwencjonalnego tym, że jest kierowane i pod wpływem ośrodka, przez który przechodzi, i nie rozprasza energii podczas przemieszczania się w przestrzeni. Fale te rozchodzą się po prostej drodze, aż zostaną wchłonięte przez czyjeś ubranie, ciało i meble, szybko się rozgrzewając. Dobrym pomysłem może być również przeczytanie o tym, jak poinformować, że promiennik wymaga naprawy.

Sprawność energetyczna grzejników pomocniczych

Promienniki są energooszczędne przez krótki czas, około 2 godzin. Ponieważ często mają ograniczony zasięg, nie nadają się do długotrwałych zastosowań, takich jak noc lub w rozległych miejscach. Te grzejniki również nie marnują tak dużo energii, jak pewne grzejniki konwekcyjne. Ponieważ działają praktycznie natychmiast, mają około 25% większą wydajność niż niektóre inne odmiany.

Który grzejnik jest lepszy Radiant & Konwekcja?

W tym akapicie dowiesz się, który grzejnik jest lepszy, promiennikowy czy konwekcyjny? Grzejniki konwekcyjne mają problemy z ogrzaniem obszarów o słabej izolacji, przeciągach lub sklepionych sufitach. Ciepło wytwarzane przez te grzejniki albo opada do otoczenia, albo jest rozpraszane na tak rozległym obszarze, że jest niewykrywalne lub marnowane. Dowolna pozycja, gdziekolwiek chcesz swobodnie chodzić w tej samej przestrzeni, w której promienniki mają trudności. Promienniki nie mogą ogrzać niczego poza ich kątem widzenia, ponieważ ich ogrzewanie jest tak skupione.

Ponadto, ponieważ fale elektromagnetyczne rozszerzają się w miarę przemieszczania się od swojego źródła, musisz znajdować się w pobliżu grzejnika, aby doświadczyć jego ocieplenia. W rezultacie świetnie nadają się do ogrzewania 1-2 osób, ale straszne do ogrzewania całych domów. Jego ciepło jest po prostu zbyt ograniczające. Grzejniki konwekcyjne, choć nie tak skuteczne jak grzejniki promiennikowe, doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu zamkniętych obszarów i umożliwiają poruszanie się bez przeziębienia lub niewygody.

To okładka!

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się, który jest lepszy grzejnik promiennikowy lub konwekcyjny. Należy pamiętać, że grzejniki konwekcyjne są wolniejsze i mniej skuteczne niż grzejniki promiennikowe, ale zapewniają stałe ciepło przez dłuższy czas i na bardziej rozległych powierzchniach. Promienniki ogrzewają przedmioty i ludzi, ale w ograniczonych przestrzeniach. Ogrzewanie konwekcyjne i promiennikowe jest skuteczniejsze pomimo swoich wad, ale nie w dużych domach. Kliknij te linki, aby przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, co to jest grzejnik ceramiczny i jak zrobić grzejnik pokojowy.