Kto wynalazł lodówkę? Mistrz za 5 rodzajów lodówek!

Zadajesz sobie pytanie: „Kto wynalazł lodówkę?” Drogi kolego, wiem, że to nie jest zadanie naukowe, ale udzielę więcej informacji dla twojego zapytania. Lodówka przeszła długą drogę, abyśmy mogli cieszyć się tym, czym jest teraz.

Już w latach dwudziestych XVIII wieku zasadę i elementy chłodzenia zapoczątkował szkocki lekarz William Cullen, który zauważył, że parowanie substancji ma efekt chłodzący. Od tego odkrycia rozpoczął się wynalazek lodówki.

Kto wynalazł lodówkę? Mistrz za 5 rodzajów lodówek!

Wiem, że jesteś bardzo ciekawy tego tematu. Wszystkie poniższe informacje są oparte na faktach i mogą dać ci wiedzę. Więc bez zbędnych ceregieli przewiń w dół i ciesz się czytaniem poniższego artykułu.

Historia za wspaniałą lodówką

Ta sekcja będzie omawiać „Kto wynalazł lodówkę?” Wszystko zaczęło się prosto, tak jak twoja lodówka. Następnie eksperci opracowali naukowe koncepcje, aby udoskonalić mechanizm chłodzenia Twojej lodówki. Kiedyś nie było lodówek chłodzących, w których można przechowywać lód.

Cywilizacje chińska i egipska tylko tną lód i trzymają je w glinianych garnkach, aby były chłodne.

To szaleństwo wyobrażać sobie, że kiedy jeszcze nie wynaleziono lodówki, lód na świecie uważany jest za luksus. W ten sam sposób lód jest również eksportowany i importowany przez kraje do konsumpcji. Wynalazek chłodzenia rozpoczął się, gdy szkocki lekarz William Cullen opracował koncepcję chłodzenia mechanicznego poprzez chłodzące efekty parowania.

Dzięki temu eksperymentował ze swoimi koncepcjami, używając eteru etylowego jako czynnika chłodniczego.

W 1805 roku amerykański wynalazca Oliver Evans miał kilka projektów dotyczących lodówki, która wykorzystuje gazy zamiast płynów. Po 15 latach Michael Faraday musiał użyć ciekłego amoniaku jako czynnika chłodniczego. W 1835 roku Jacob Perkins, kolega Olivera Evansa, opatentował cykl sprężania pary, w którym wykorzystuje się ciekły amoniak.

Niektóre odniesienia głoszą, że jest on ojcem lodówki.

Podobnie John Gorrie miał maszynę, która wytwarzała lód, aby leczyć swoich pacjentów z żółtą febrą w 1842 roku. W rezultacie uzyskał patent na sztuczne tworzenie lodu po 9 latach od wynalezienia maszyny. Byli też współautorzy odkrycia lodówki. Ferdinand Carre we Francji miał lodówkę, która wykorzystywała amoniak i wodę już w 1859 roku.

Ponadto Carl von Linde miał przenośną lodówkę kompresorową, która używała eteru metylowego i amoniaku do przekształcania powietrza w ciecz. Pierwszą opatentowaną mechaniczną lodówką była maszyna wynaleziona przez Alberta T. Marshalla w 1899 roku.

Również słynny naukowiec Albert Einstein opatentował swoją lodówkę w 1930 roku jako przyjazną dla środowiska lodówkę z nieruchomymi częściami i może chłodzić bez prądu. W artykule wspomniano, że ta lodówka mogła uratować planetę i nakarmić głodnych ludzi.

Z drugiej strony przemysłowe zastosowanie lodówki, pierwszej lodówki, zostało wykorzystane do chłodzenia napojów już w 1870 r. na Brooklynie w stanie Nowy Jork. Już w XX wieku przemysł mleczarski, w tym zakłady przetwórstwa mięsnego, miał swoje lodówki do przechowywania. Później lodówki są obecnie uważane za niezbędne dla właścicieli domów na początku XX wieku.

W dzisiejszych czasach odkrycie Williama Cullena na temat zasad chłodzenia przyniosło światu cuda.

Teraz bez żadnych kompromisów możemy schłodzić nasze jedzenie i napoje w domu. Prawie wszystkie rezydencje na świecie mają swoją lodówkę jako członek rodziny.

Jakie są różne rodzaje lodówek na rynku?

Po poznaniu wynalazcy stojącego za lodówką, dobrze jest poznać różne jej rodzaje dostępne na rynku. Załóżmy, że spacerujesz po środku urządzenia. W takim przypadku możesz widzieć różne rodzaje lodówek, które mogą powodować pewne zamieszanie. Oto różne rodzaje lodówek.

Rodzaj #1. Lodówki side-by-side

Tego typu lodówki mają konstrukcję dwudrzwiową. Zamrażarka jest po drugiej stronie, a lodówka po drugiej. Jednak tego typu lodówki mają mniejsze przestrzenie do przechowywania w porównaniu do innych lodówek.

Rodzaj #2. Drzwi francuskie

Mademoiselle i monsieur, ta lodówka jest podobna do poprzedniej; jednak zamrażarka to wysuwana komora na dole lodówki. Te lodówki są drogie w porównaniu do innych lodówek.

Rodzaj #3. Lodówka z dolnym zamrażalnikiem

Lodówka tego typu ma na dole zamrażarkę, a na górze pojedyncze drzwi. Niektóre modele mają zamrażarkę w formie wysuwanej, jak te znajdujące się na francuskich drzwiach.

Rodzaj #4. Lodówka z zamrażarką górną

Górna lodówka z zamrażarką to najbardziej konwencjonalna, standardowa lodówka, jaką można znaleźć. Jak sama nazwa wskazuje, zamrażarka jest umieszczona na górze lodówki, a sama lodówka na dole.

Król #5. Minilodówka

Ta urocza lodówka to idealna opcja, jeśli myślisz o przestrzeni. Mini lodówki mogą przechowywać małe napoje do barów, pokoi i akademików. Ponadto lodówki te zużywają mniej energii elektrycznej niż ich inne odpowiedniki.

Wniosek!

Świetny! Wiesz już: „Kto wynalazł lodówkę?” Na szczęście ktoś musiał myśleć i konceptualizować chłodzenie bez pomocy śniegu i zimy. Dzięki temu mamy teraz w domu naszą lodówkę. Wynalezienie lodówki rozpoczęło się, gdy szkocki lekarz William Cullen odkrył, że parowanie substancji może generować chłodzenie. W tym wynalazku użył eteru etylowego jako pierwszego czynnika chłodniczego.

Chcesz przeczytać więcej artykułów? Idź i przeczytaj, jak działają klimatyzatory samochodowe. Mam nadzieję, że ten pouczający artykuł dostarczył ci pewnych informacji na temat historii lodówki. Bardzo dziękuję za przeczytanie! Do zobaczenia w następnym artykule!