Kto wynalazł koc? Edward czy Thomas Koc?

Ci, którzy są ciekawi, kto wynalazł koc, mogą znaleźć wskazówkę w nazwie obiektu. Jak później przeczytasz, koce zostały wykonane przez Thomasa Blanquette’a w XIV wieku. Jednak w fascynującej historii kocy jest więcej do zobaczenia.

Dla każdego typu koca istnieją historie pochodzenia. Być może czytałeś o kocyku otulaczowym Tula lub kocyku ślubnym Handira. Musisz jednak zrozumieć, w jaki sposób pojawił się pierwszy koc.

Kto wynalazł koc? Edward czy Thomas Koc?

Historia koca: kto wynalazł koc?

Thomas Blanquette

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto wynalazł koc, pamiętaj o nazwisku Blanquette lub Blanket. Krótko mówiąc, w XIV wieku był to ktoś o imieniu Thomas Blanket. Możesz być również zdezorientowany innym imieniem, które pojawia się w ogólnej historii i jest to Edmund Blanket.

Jak Thomas Blanket pomógł uczynić koce bardziej przystępnymi cenowo dla większej liczby osób

Więc kto naprawdę wynalazł koc? Czy to Edward czy Thomas Blanket? W opowiadaniu z Brief Romances from Bristol History dziennikarz Joseph Leech świętował wynalezienie koca przypisywanego Edwardowi Blanketowi.

Jednak prawdziwym wynalazcą koca jest Edmund Blanket, który pod koniec lat trzydziestych XIII wieku założył kilka krosien. Gildii i korporacji nie podobało się, jak zatrudniał tkaczy, więc próbowały zatrzymać jego fabrykę. Jednak od króla Edwarda III nadeszła wiadomość, że Blanketowi nie należy przeszkadzać.

Z kolei Thomas Blanket stał się znaczącą postacią i utorował drogę do robienia niedrogich wełnianych narzut.

Co oznacza koc?

Termin koc jest używany do określenia obiektu służącego do przykrycia innej powierzchni. Samo słowo koc pochodzi od francuskiego słowa blanc, które oznacza biały. Wynika to z faktu, że najwcześniejsze koce mają kolor biały ze względu na niebarwioną wełnę.

Skąd pochodzą koce?

Koce istnieją już w czasach starożytnych. Jednak koce w tym okresie są dostępne tylko dla bogatych i wpływowych ludzi. Ponieważ zwykłych ludzi nie stać na koce, zamiast tego używają skór zwierzęcych i liści roślin, aby się ogrzać.

Po średniowieczu koce nie są już uważane za luksus. Są bardziej dostępne dla mas i stały się powszechnie stosowane. Najwcześniejsze koce są wykonane z wełny; stąd koc został po raz pierwszy wymyślony przez Thomasa Blanketa, tkacza z Bristolu w Anglii.

Co było używane przed kocami?

Naukowcy odkryli najwcześniejsze maty do spania ludzi. W Afryce mieszkańcy 77 000 lat temu stosują wypalaną ściółkę wykonaną z lokalnych roślin. Podobnie maty znalezione w Sibudu składają się z ubitych liści, łodyg i traw w odległości 10 stóp od osadu.

Oprócz tej konstrukcji ściółki, ludzie używali liści roślin i skór zwierzęcych, aby okryć się w zimnych porach roku. Koce wykorzystywane są również jako pokrowce na towary podczas transportu. Wraz z poprawą zasobów znacznie łatwiej było utrzymać ciepło.

Dlaczego wynaleziono koc?

Można łatwo założyć, że wynaleziono koc, aby pomóc ludziom ogrzać się w zimnych porach roku. Z biegiem czasu ludzie używali innych materiałów oprócz wełny. W dzisiejszych czasach do spania używa się kocyków, ale są też koce ozdobne, które zakłada się na kanapę lub ścianę.

Kto wynalazł koc elektryczny?

S.I. Russell opatentował koc elektryczny i jest uważany za wynalazcę koców elektrycznych, które mamy teraz. Jednak najwcześniejsze surowe koce z XX wieku są dość nieporęczne i niebezpieczne. W 1936 wynaleziono pierwszy koc, który miał oddzielny termostat, aby rozwiązać problem bezpieczeństwa.

Dlaczego kochamy koce?

Wszyscy wiemy, że dzieci mają koce zabezpieczające, które pomagają je pocieszyć. Jak pokazują dalsze badania, to nawet normalne, że dorośli mają takie samo przywiązanie do koców. Ale co sprawia, że ​​my, ludzie, kochamy i cenimy przedmiot nieożywiony, taki jak koc?

Badania z 2007 roku sugerują, że przywiązanie emocjonalne wynika z myślenia, że ​​koc ma wyjątkową właściwość. W ten sam sposób odnajdujemy esencję niektórych pamiątek rodzinnych i postrzegamy koc jako część nas samych. Koc może również symbolizować czas, w którym czujemy się szczęśliwi i bezpieczni.

10 faktów o kocach, których możesz nie znać

 • Możesz spać z kocem nawet w gorących porach roku, ponieważ podczas snu REM Twoje ciało będzie potrzebowało dodatkowego ciepła w nocy
 • Nacisk wywierany przez kołdry obciążeniowe może złagodzić stres i niepokój
 • Niemowlęta czerpią korzyści z pieluszki, ponieważ jest ona podobna do warunków w macicy
 • Koce pomagają nam ustalić rutynę, aby stworzyć spójny harmonogram snu
 • Koc bezpieczeństwa możesz przedstawić dzieciom już w wieku trzech miesięcy
 • Dzieci poniżej 12 miesiąca życia nie powinny mieć koca w części sypialnej
 • To normalne, że dorośli mają koc bezpieczeństwa
 • Istnieje tak zwany koc gaśniczy, którego można użyć do gaszenia małych płomieni
 • Koc możesz powiesić na ścianie jako element dekoracyjny
 • Możesz dodać koc na kanapie wraz z poduszkami do rzucania
 • Wniosek

  Czy zastanawiałeś się kiedyś nad historią kocyków? Po pierwsze, kto wynalazł koc? Uważa się, że Thomas Blanquette (Blanket) wynalazł pierwszy koc.

  Krosna, które w końcu założył, sprawiły, że wełniane koce stały się bardziej przystępne dla mas. Ale przed kocami ludzie używali liści roślin i skór zwierzęcych, aby się ogrzać. Jeśli masz więcej zabawnych faktów z historii, którymi możesz się podzielić, daj nam znać w komentarzach!