Kto kwalifikuje się do dawstwa narządów? 3 zaskakujące kwalifikacje!

Kto kwalifikuje się do dawstwa narządów? Każdy może zostać dawcą narządów; w tym artykule poznasz kwalifikacje.

Należy pamiętać, że dawstwo narządów jest możliwe tylko wtedy, gdy dawca umrze w szpitalu w określonych warunkach.

Kto kwalifikuje się do dawstwa narządów? 3 zaskakujące kwalifikacje!

Ponadto każdorazowo o oddaniu narządów i tkanek decyduje zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów opieki zdrowotnej. I to omówimy w tym artykule; wspólnie dowiemy się, kto może oddać swoje narządy. To tylko przegląd, więc lepiej czytaj dalej!

Kto może zostać dawcą narządów?

Wpływ bycia dawcą narządów może wykraczać daleko poza osobę, która go otrzymuje. Aż 75 istnień ludzkich można uratować lub poprawić, przekazując po śmierci organy i tkanki.

Ponadto wiele rodzin pogrążonych w żałobie uważa, że ​​wiedza o swoich bliskich zmieniła życie innych, ułatwiając im radzenie sobie ze stratą. Osoby z mniejszości etnicznych powinny zwrócić szczególną uwagę na dawstwo narządów.

Pacjenci z mniejszości etnicznych są częściej diagnozowani z przewlekłymi chorobami serca lub nerek oraz płuc i wątroby. Mniejszości częściej są mieszkańcami Azji lub Pacyfiku. W społecznościach mniejszości etnicznych niektóre grupy krwi są bardziej powszechne. Ponadto zapotrzebowanie na dawców narządów mniejszościowych jest wyjątkowo wysokie, ponieważ biorcy przeszczepów zazwyczaj wymagają dopasowanej grupy krwi. Więc kto kwalifikuje się do dawstwa narządów? Oto lista:

#1. Każdy może się zarejestrować

Dawcy narządów nie muszą być w określonym wieku, aby się zakwalifikować. Oprócz samodzielnej rejestracji dzieci, rodzice i opiekunowie mogą również zarejestrować swoje dzieci. W przypadku dzieci poniżej 12 roku życia w Szkocji wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna dziecka. I poniżej 18 roku życia w pozostałej części Wielkiej Brytanii. W momencie dawstwa specjaliści medyczni określają, czy którekolwiek lub wszystkie oddane narządy lub tkanka będą odpowiednie do przeszczepu, na podstawie Twojej historii medycznej, podróżniczej i społecznej.

#2. Darowizny mogą być przekazywane przez każdego z dowolnej rasy lub pochodzenia etnicznego

Czy rasa lub pochodzenie etniczne wpływa na szanse otrzymania dawcy narządów? Potrzebni są darczyńcy z różnych środowisk. Aby przeszczep narządu był skuteczny, typy tkanek i krwi muszą być zgodne, a dawcy o tym samym pochodzeniu etnicznym, co biorca, mają większą szansę na dostarczenie pacjentowi ściśle dopasowanego zestawu narządów.

#3. Nawet jeśli masz schorzenie; możesz przekazać darowiznę

Czy można zostać dawcą narządów, jeśli masz problem zdrowotny? Dawcą narządów i tkanek może być każdy, bez względu na problemy zdrowotne czy stany chorobowe. Specjaliści medyczni dokonują oceny, które narządy lub tkanki nadają się do przeszczepu. Mogą również przyjrzeć się Twojej historii medycznej, społecznej i podróżniczej, zanim namaszczą Cię na potencjalnego dawcę narządów. Jest tylko kilka okoliczności, w których dawstwo narządów nie wchodzi w rachubę. Każdy, u kogo zdiagnozowano lub podejrzewa się, że znajduje się w którymkolwiek z poniższych schorzeń, nie może być dawcą narządów.

  • HIV/AIDS
  • Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD)
  • Rak (aktywny)
  • Ebola

Narządy od dawców będących nosicielami wirusa HIV były w przeszłości wykorzystywane do pomocy innym osobom z tym samym schorzeniem. Zarejestruj się, aby oddać, jeśli jesteś nosicielem wirusa HIV i chcesz oddać swoje narządy. Z drugiej strony, jeśli chcesz poznać mity dotyczące dawstwa narządów, przeczytaj „Dawstwo narządów: nie pozwól, aby te mity cię zmyliły”.

Powiązane pytania

Oto lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących dawstwa narządów, ale wcześniej, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, kto może zostać dawcą narządów, przeczytaj artykuł: kto może zostać dawcą narządów. Przejdźmy teraz do tematu. Czy można być dawcą narządów podczas palenia? Nawet jeśli palisz, nadal możesz zarejestrować się jako dawca narządów. Dawstwo narządów uratowało życie palaczom i osobom z innymi problemami zdrowotnymi. Ci ludzie i wielu im podobnych będzie nadal to robić dzięki ekspertom medycznym, którzy podejmują te decyzje.

Czy nadal będę kwalifikować się do dawstwa narządów, jeśli mam tatuaż lub piję alkohol?

Nadal możesz być dawcą narządów, jeśli masz tatuaż. Z drugiej strony nie ma sposobu, aby uniknąć bycia dawcą narządów, jeśli nadużywasz alkoholu, nawet jeśli nadmierne spożycie alkoholu może osłabić twoją zdolność do oddania niektórych narządów. Specjaliści opieki zdrowotnej wybiorą narządy i tkanki odpowiednie do dawstwa w oparciu o konkretne potrzeby danej osoby.

Czy możliwe jest oddanie narządu po nowotworze?

Dawstwo narządów nie jest możliwe dla kogoś, kto ma aktywnego raka. Z drugiej strony, niektórzy pacjenci z rakiem mogą być w stanie oddać po trzech latach leczenia, jeśli mają określone postacie choroby. Ponadto w niektórych sytuacjach można oddać rogówki i inne tkanki. Nawet jeśli nie jesteś w stanie oddać krwi, nadal możesz oddać organy, jeśli chcesz. A nawet jeśli nie jesteś w stanie oddać krwi, nadal możesz kwalifikować się do bycia dawcą narządów. Ale jeśli kiedykolwiek kwalifikujesz się do oddania krwi, przeczytaj ten artykuł o tym, czym jest domniemana zgoda na oddanie narządów. Jednak oddawanie krwi może być niemożliwe dla niektórych osób, ponieważ przeszły transfuzję krwi (lub produktów krwiopochodnych) od 1 stycznia 1980 r.

To okładka!

Kto kwalifikuje się do dawstwa narządów? Po raz kolejny każdy, kto ma chorobę lub rasę, może zostać dawcą, o ile eksperci medyczni potwierdzą, że ich narządy nadają się do przeniesienia. Niezależnie od tego, oto artykuł do przeczytania: dlaczego oddawanie krwi jest ważne.