Korzyści dla świec zapachowych według psychologii

Świece zapachowe to jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na zmianę nastroju pomieszczenia. Mogą sprawić, że pomieszczenie będzie romantyczne, uspokajające lub orzeźwiające, w zależności od rodzaju wybranej świecy.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie świece zapachowe są sobie równe. Nie wszystkie zapachy można stosować w każdym pomieszczeniu, ponieważ niektóre zapachy mogą podrażniać wrażliwe osoby, podczas gdy inne mogą wywoływać wspomnienia, które mogą okazać się nieprzyjemne dla wszystkich. W tym artykule pokażemy Ci wszystkie zalety świec zapachowych.

Korzyści dla świec zapachowych według psychologii

Jak zapachy wpływają na osobę

Zapachy mają silny wpływ na emocje, ponieważ stymulują określone obszary mózgu związane z pamięcią i emocjami. Na przykład różany zapach wywołuje emocjonalne skojarzenia z miłością i pocieszeniem, podczas gdy wanilia zapewnia kojące uczucie związane z uściskami matek i babć. Zapachy mają również reakcje fizyczne, takie jak ślinienie, gdy zapach jedzenia unosi się do nosa i nozdrzy.

Świece zapachowe do relaksu

Relaksujące zapachy, takie jak lawenda, rumianek i wanilia, można spalić, aby stworzyć uspokajającą atmosferę w Twoim domu. Te zapachy nie tylko sprawiają, że powietrze pachnie czysto i słodko, ale badania wykazały, że zmniejszają również poziom stresu, działając na receptory serotoninowe, wywołując uczucie dobrego samopoczucia.

Ponieważ relaksujące zapachy kojarzą się z wygodą i bezpieczeństwem, świece tego typu dają poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu ludzie pod ich wpływem czują się spokojniej.

Świece zapachowe, które pomogą Ci lepiej spać

Ludzie nie używają świec zapachowych bez powodu. Osoby, które z nich korzystają, zazwyczaj rozumieją, jak działają na ludzką psychikę, aby wywoływać różne emocje związane ze wspomnieniami określonych zapachów. Na przykład lawenda jest często używana do wywołania uczucia spokoju i pogody ducha, dlatego świece zapachowe zawierające lawendę palą się przed snem, aby ludzie mogli lepiej spać.

Świece zapachowe dla miłości

Lawenda służy nie tylko do spania! Wiadomo również, że poprawia pozytywne nastroje, dzięki czemu jest świetnym zapachem do tworzenia intymnej atmosfery. Jeśli chcesz, aby Twoja ukochana osoba czuła się wyjątkowo, świece o zapachu lawendy są dla Ciebie idealne. Dzieje się tak, ponieważ mają działanie przypominające afrodyzjak, które wprowadzają w nastrój obojga partnerów.

Z drugiej strony wanilia pomaga zmniejszyć uczucie depresji, ponieważ wytwarza serotoninę podobną do leków przeciwdepresyjnych. Uważa się również, że świece zapachowe waniliowe zwiększają uczucie więzi i uczucia, ponieważ tworzą ciepłe uczucie, którego ludzie doświadczają podczas przebywania z bliskimi.

Świece zapachowe dla ciepła, nostalgii i romansu

Nic nie może się równać z ciepłem domowych posiłków, które wypełniają Twój dom apetycznymi aromatami. Jeśli chcesz stworzyć w domu intymną atmosferę to cynamon jest dla Ciebie idealny.

Nie tylko sprawia, że ​​powietrze pachnie niebiańsko, ale dzięki swojej chemicznej zawartości pomaga zmniejszyć niepokój, tworząc romantyczne otoczenie. Możesz cieszyć się czasem spędzonym ze swoim partnerem bez żadnych zakłóceń i stresu, które nie będą przeszkadzać w dobrej zabawie. Innym nostalgicznym zapachem jest wanilia, która również zwiększa uczucie romantyzmu, uwalniając hormony, które wprowadzają ludzi w nastrój. Jeśli chcesz poczuć dobry romans w swoim życiu, świece o zapachu wanilii są dla Ciebie idealne.

Środki ostrożności dotyczące świec zapachowych

Mimo, że wiele aromatów ma właściwości zdrowotne, są pewne aromaty, których nie należy używać lub mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Musisz być ostrożny przy wyborze zapachu. Niektóre zapachy mogą wywoływać ataki astmy u osób, które na nią cierpią. Inne mogą powodować podrażnienie skóry lub wysypkę, jeśli są w nich obecne alergeny na określone zapachy.

Jeśli to możliwe, spróbuj przetestować nowy zapach, umieszczając mały kawałek taśmy w pobliżu nosa i delikatnie go powąchając, aby sprawdzić, jak wrażliwy jesteś na poszczególne składniki zawarte w zapachu świecy, zanim ją spalisz. Należy również unikać palenia świec zapachowych w pobliżu otworów wentylacyjnych i wentylatorów, ponieważ zapachy zostaną przeniesione do innych pomieszczeń. Jeśli to możliwe, wypełnij pokój wystarczającą ilością świec zapachowych, aby mogły rozprzestrzeniać swój aromat po całym domu, nie skupiając się zbytnio w jednym miejscu.

Mimo że działanie aromatów psychologicznych zostało udowodnione w badaniach, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakiejkolwiek aromaterapii, jeśli cierpisz na astmę, depresję, zaburzenia lękowe lub powikłania ciążowe jako środek ostrożności. Nie chcesz zaostrzać tych stanów medycznych, narażając się na określone zapachy przez dłuższy czas niż to konieczne.

Wniosek

Podsumowując, świece zapachowe zapewniają korzyści, takie jak zwiększenie uczucia komfortu i relaksu, przy jednoczesnym zmniejszeniu zmęczenia i zwiększeniu zdolności do szybszego zasypiania. Niektóre zapachy można wykorzystać do stworzenia bardziej intymnego i romantycznego otoczenia. Mogą być również używane, aby pomóc ludziom złagodzić stres i niepokój, zwiększając w ten sposób ich nastrój w ciągu dnia.

Ponadto udowodniono, że niektóre świece zapachowe zwiększają uczucie ciepła, szczęścia i uczucia wśród osób, które czują się samotne lub przygnębione. Od Ciebie zależy, jak użyjesz tych świec zapachowych. Ale jeśli chcesz fizycznych i emocjonalnych korzyści, dobrym pomysłem jest od czasu do czasu spalanie ich w domu lub biurze. Sprawdź naszą stronę, aby przeczytać więcej artykułów o świecach.