Kontrola w domu: jak sprawdzić belki konstrukcyjne uszkodzone przez wodę

Znajomość oznak uszkodzeń spowodowanych przez wodę ma kluczowe znaczenie przy sprawdzaniu uszkodzonych przez wodę belek konstrukcyjnych. Oczywiście istnieją inne procesy związane z kontrolą szkód spowodowanych przez wodę. Procesy, którymi zajmiemy się w tym artykule, to identyfikacja źródła szkód spowodowanych przez wodę, rodzaj zanieczyszczenia wody, ocena szkód i opracowanie planu działania.

Oznaki uszkodzenia przez wodę na belkach konstrukcyjnych

Zazwyczaj można zidentyfikować uszkodzenia spowodowane przez wodę na konstrukcjach domu. Ponieważ jednak belki konstrukcyjne zwykle nie są otwarte, sprawdzenie, czy są uszkodzone przez wodę, może być trudniejsze.

Kontrola w domu: jak sprawdzić belki konstrukcyjne uszkodzone przez wodę

Mimo to nadal możesz zobaczyć ślady uszkodzeń spowodowanych przez wodę w swoim domu przez sąsiednie lub połączone struktury. Tutaj są niektóre z nich:

1. Odbarwienie sufitu

Ponieważ na dachu twojego domu znajdują się belki konstrukcyjne, ich uszkodzenie przez wodę może również prowadzić do uszkodzenia sufitu. Uszkodzenia sufitu przez wodę często objawiają się przebarwieniami lub plamami wodnymi. Dlatego jeśli widzisz swój sufit z odcieniami żółci lub brązu, może to być spowodowane uszkodzeniem przez wodę.

2. Wzrost pleśni

Wzrost pleśni również może nie być widoczny, ale nie przegapisz zapachu stęchlizny, który wydzielają. Spójrz na stęchły zapach w swoim pokoju.

Rozwój pleśni jest bardzo szkodliwy, ponieważ sprzyja gniciu drewna. Zgnilizny są zwykle wynikiem uszkodzeń spowodowanych przez wodę i są powszechne wśród uszkodzonych przez wodę belek. Oto artykuł o naprawianiu belek drewnianych uszkodzonych przez wodę.

3. Złuszczająca się farba

Nadmiar wilgoci na drewnie, z sufitu lub płyty gipsowo-kartonowej, prowadzi do osłabienia przyczepności farby. Stąd prowadzi do łuszczenia się farby.

Proces kontroli szkód wodnych

Po wskazaniu znaków, co powinieneś zrobić dalej? Oto proces kontroli uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Należy pamiętać, że podczas kontroli należy udokumentować szkody dla roszczenia ubezpieczeniowego. Twój prawnik może pomóc ci sprawdzić twoje ubezpieczenie i polisy, aby ustalić, czy twoje obecne ubezpieczenie pokryje szkody spowodowane przez wodę. Jeśli jest objęty zakresem ochrony, Twój prawnik może również pomóc Ci wzmocnić roszczenia ubezpieczeniowe.

Krok 1. Identyfikacja źródła

Identyfikacja źródła szkód spowodowanych przez wodę na konstrukcjach domów jest istotną częścią kontroli szkód spowodowanych przez wodę. Identyfikacja źródła polega na przyjrzeniu się oznakom zalania, jak to, o czym wspomnieliśmy powyżej.

Specjaliści czasami używają akustycznych urządzeń podsłuchowych, skanerów ciepła i sprzętu do inspekcji rur wideo, aby znaleźć źródło uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Podsłuchy akustyczne są jednym z podstawowych narzędzi do wykrywania wycieków. Płyty nasłuchowe i mikrofony gruntowe służą do podsłuchiwania odgłosów wypływającej wody.

W międzyczasie skanery ciepła są używane, gdy jest zbyt głośno, aby zapewnić akustyczne urządzenia podsłuchowe. Ponieważ zmiany temperatury następują z powodu uciekającej wody, pomocne byłoby użycie skanerów ciepła do wykrycia tych zmian.

Wreszcie, sprzęt do inspekcji rur wideo służy do zaglądania do wnętrza rur. Ma to na celu zidentyfikowanie źródła wycieku i ułatwienie napraw.

Krok 2. Rodzaj wody

Kolejną rzeczą, którą musisz określić, jest rodzaj wody, która spowodowała uszkodzenie. Rodzaj wody wpływa na koszty naprawy, dlatego kluczowe jest określenie kategorii wody, która spowodowała uszkodzenie.

W celach informacyjnych istnieją trzy kategorie zanieczyszczenia wody. Kategoria pierwsza to woda biała lub czysta, wolna od zanieczyszczeń. Clearwater jest stosunkowo łatwy do czyszczenia.

Następna jest kategoria druga, czyli szara woda. Szara woda jest zanieczyszczona, ale nie jest wysoce toksyczna.

Wreszcie kategoria trzecia jest wysoce toksyczna i szkodliwa. Czyszczenie czarnej wody jest drogie ze względu na środki ostrożności, jakie muszą podjąć ekipy konserwatorskie, aby ją oczyścić.

Krok 3. Zakres szkód

Po zidentyfikowaniu źródła i rodzaju wody musisz przyjrzeć się rozmiarowi uszkodzeń. Ocena zakresu uszkodzeń może pomóc w podjęciu decyzji o naprawie lub wymianie belek konstrukcyjnych.

Również klasyfikacja szkód majątkowych może pomóc w dochodzeniu roszczenia ubezpieczeniowego. Istnieją trzy kategorie: wcześniej istniejące obrażenia, obrażenia podstawowe i obrażenia wtórne.

Standardowe ubezpieczenie domu obejmuje szkody pierwotne. Wraz z oględzinami uszkodzeń profesjonaliści mogą również przeprowadzić pełną inspekcję bezpieczeństwa.

Krok 4. Plan działania

Plan działania jest ostatnim elementem procesu inspekcji i zawiera dokładny przegląd szkód spowodowanych przez wodę oraz zarys procesu rekultywacji. Proces renowacji obejmuje czyszczenie i suszenie strukturalne.

Jeśli jest pleśń, może to również obejmować usuwanie pleśni. Nasz artykuł o czyszczeniu uszkodzonej przez wodę drewnianej bazy może dać ci wyobrażenie o procesie renowacji. Wraz z planem działania, eksperci od szkód spowodowanych przez wodę prawdopodobnie przeprowadzą Cię przez koszty procesu inspekcji i renowacji.

Wniosek

Uszkodzenia spowodowane przez wodę to nie tylko wyciek; może to prowadzić do uszkodzenia integralności domu, zwłaszcza jeśli dotyczy to belek konstrukcyjnych. Ponieważ te belki podtrzymują stropy, podłogi i dach twojego domu, niebezpieczne jest dopuszczenie ich do działania wody.

Ponieważ ma to poważne konsekwencje dla Twojego domu, dobrym pomysłem jest nauczenie się sprawdzania belek konstrukcyjnych uszkodzonych przez wodę. Mamy nadzieję, że ten artykuł o tym konkretnym problemie okaże się pomocny!