Konserwacja tkanin 101: Jak usunąć pleśń z jedwabiu?

Czasami pranie tkanin nie wystarcza do usunięcia brudu i z czasem kumulują się. W tym artykule dowiesz się, jak usunąć pleśń z jedwabiu.

Być może poczułeś go, zanim go zobaczyłeś, ale pleśń na jedwabnych przedmiotach zawsze jest źródłem rozczarowania. Pleśń to pleśń, która rozwija się w wilgotnym, wilgotnym środowisku z niewielkim lub zerowym ruchem powietrza lub nasłonecznieniem.

Konserwacja tkanin 101: Jak usunąć pleśń z jedwabiu?

Jedwab odbarwiony przez pleśń może działać na Twoją korzyść, ponieważ czyszczenie na mokro, a nie na sucho, daje najlepszą opcję wyeliminowania pleśni za pomocą nietoksycznego i łagodnego nadtlenku wodoru.

Jedwab i pleśń

W przypadku jedwabiu zaleca się czyszczenie na sucho. Podczas wstępnego przygotowania i prania odzieży zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie odzieży. Należy przetestować trwałość koloru na wewnętrznym szwie kolorowych ubrań.

Jeśli plamę można prać, umyj ją detergentem 20 Mule Borax i wybielaczem, jeśli zaleca to producent odzieży. Jeśli przebarwienie nie ustąpi, należy je nasączyć wodą utlenioną i ponownie wyprać.

Na słońcu wyschnąć. Unikaj używania środków do prania na bazie enzymów do czyszczenia jedwabiu.

Uwaga: może nieodwracalnie zniszczyć niektóre zagrzybione materiały. Zanieś go do pralni chemicznej w celu usunięcia plam, jeśli jest tylko czyszczony na sucho.

Zmywanie jedwabiu z pleśni

Pleśń to problem, który może rosnąć na różnych powierzchniach, w tym na drewnie, płytkach i tkaninach. Pleśń może nieodwracalnie uszkodzić delikatne towary, takie jak jedwab, jeśli się na nich rozwinie.

Nie można stosować normalnych metod usuwania pleśni na jedwabiu, ponieważ jest on delikatny. Oto proste sugerowane sposoby zmywania pleśni z jedwabiu.

Metoda nr 1. 8-etapowe usuwanie pleśni

Krok 1. Załóż rękawiczki, aby chronić ręce. Wyjmij jedwabny przedmiot na zewnątrz i użyj miękkiej szczoteczki, aby usunąć jak najwięcej pleśni.

Owiń pleśń w papierowy ręcznik, a następnie plastikową torbę przed wyrzuceniem.

Krok 2. Wysusz jedwabny przedmiot na słońcu. Siedź mocno, aż będzie ciepły w dotyku, zanim rozłożysz go w słonecznym miejscu w pomieszczeniu.

Krok 3. Przetestuj jego trwałość koloru przed zastosowaniem kompletnej obróbki nadtlenkiem wodoru na jedwabną odzież. Przytnij ukryty kawałek materiału, taki jak rąbek lub szew na ramieniu.

Krok 4. Namocz próbkę tkaniny na godzinę w nadtlenku wodoru o pełnej mocy (bez wody). Przed podjęciem decyzji, czy kontynuować, wypłucz próbkę, wysusz ją i porównaj z kolorem odzieży.

Krok 5. Na każdy galon ciepłej wody w pralce dodaj około 10 uncji nadtlenku wodoru. Pamiętaj, że temperatura wody nie powinna przekraczać 100 stopni Fahrenheita.

Krok 6. Dodaj 64 uncje nadtlenku wodoru do pełnego ładunku — to cztery 16-uncjowe butelki, najczęściej spotykana ilość w sklepach. Pozwól maszynie wymieszać wodę i nadtlenek wodoru przed wyłączeniem.

Krok 7. Włóż jedwabną odzież do pralki na maksymalnie trzy godziny, aby nasiąkły.

Krok 8. Wybierz najdelikatniejszy cykl mieszania w swojej pralce. Zakończ cykl pralki. Następnie przedmioty powinny wyschnąć na wieszakach w ciepłym otoczeniu.

Metoda nr 2. 5-etapowe dokładne czyszczenie

Krok 1. Połóż jedwab płasko na równej powierzchni. Zetrzyj pleśń na jedwabiu za pomocą wilgotnego ręcznika.

Krok 2. Napełnij mały pojemnik do połowy białym octem i do połowy wodą. Za pomocą ściereczki wchłonąć nadmiar płynu i wykręcić.

Ściereczka powinna być nieco wilgotna, ale nie może ociekać wodą.

Krok 3. Za pomocą zwilżonej szmatki wytrzyj jedwab. Ocet to całkowicie naturalny środek czyszczący i dezodorant, który niszczy pleśń i pleśń bez użycia ostrych środków chemicznych.

Krok 4. Używając zimnej wody, wypłucz jedwabną tkaninę. Połóż mokry jedwab na płasko rozłożonym ręczniku. Należy zwinąć jedwab i ręcznik.

Suchy ręcznik wchłonie wodę z jedwabnej szmatki. Używając suchych ręczników, powtarzaj tę procedurę, aż tkanina nie będzie już mokra.

Krok 5. Pozostaw jedwab do wyschnięcia na powietrzu po ułożeniu go na suchej szmatce. Trzymaj go z dala od intensywnego nasłonecznienia i ekstremalnych upałów.

Bezpieczne przechowywanie jedwabnych ubrań

Ponieważ jedwab ma skłonność do marszczenia się i marszczenia, niezbędne jest odpowiednie przechowywanie. Unikaj składania jedwabiu lub przechowywania go w kuli przez dłuższy czas.

Aby produkty jedwabne pozostały suche, przechowuj je w przewiewnej torbie z tkaniny (nie z tworzywa sztucznego). Umieść w zimnej, suchej, ciemnej szafie do powieszenia lub przechowywania.

Jak często należy czyścić jedwabne ubrania?

Jeśli nie wymaga odświeżenia i usunięcia plam, wypierz jedwab po kilku noszeniach. Pamiętaj, że pranie jedwabnych ubrań w domu może powodować blaknięcie kolorów, jeśli jest wykonywane zbyt często.

Pranie na sucho trwa dłużej, aby pogorszyć kolor odzieży jedwabnej. Sprawdź ten artykuł o tym, jak usunąć plamy pleśni z kolorowych ubrań, aby pomóc Ci w drodze.

Jak dbać o jedwabne ubrania?

Wybielacz, na bazie tlenu lub chloru, nigdy nie powinien być stosowany na jedwabiu. Wybielacz chlorowy rozpuszcza włókna jedwabiu, a nawet rozcieńczone roztwory wybielacza chlorowego powodują nieodwracalne blaknięcie, utratę koloru i osłabienie jedwabiu.

Podczas prania jedwabnej tkaniny nigdy nie wykręcaj jej ani nie przekręcaj, ponieważ delikatne włókna jedwabiu mogą pękać. Nie zaleca się suszenia jedwabnej odzieży w suszarce bębnowej, nawet na małym ogniu.

Suche jedwabne ubrania płaskie lub dobrze podparte na suszarce, jeśli nie masz porządnego wieszaka. Zobacz ten powiązany artykuł o tym, co zabija zapach pleśni, a to pomoże ci dezodoryzować twoje ubrania.

Wniosek

Jedwab ma piękną fakturę i piękny połysk. Być może unikałeś jedwabnych ubrań lub poduszek, ponieważ uważałeś, że tkanina była zbyt kosztowna lub trudna w utrzymaniu.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać etykietę, aby sprawdzić, czy tkanina jest wykonana z jedwabiu, który można prać, i nigdy nie używaj silnego odplamiacza lub wybielacza do jedwabiu.

Mamy nadzieję, że wszystkie powyższe metody były pomocne w usuwaniu pleśni z jedwabiu.