Konserwacja garderoby 101: co powoduje pleśń w szafach?

Robiąc generalne sprzątanie w naszej prywatnej przestrzeni, musimy wiedzieć, co powoduje pleśń w szafach. Bez względu na metodę organizacji, musisz upewnić się, że grzyba nigdzie nie znajdziesz.

Szafy są jednym z potencjalnych lęgowisk pleśni. Ma ciemne wgłębienia, wysoki poziom wilgoci i wilgoci, nie jest dobrze wentylowany.

Konserwacja garderoby 101: co powoduje pleśń w szafach?

Tak więc, niezależnie od tego, czy organizujesz je według koloru, ubrania czy innej kategorii, musisz upewnić się, że sama przestrzeń jest czysta.

Przyczyny pleśni w szafach

Jako część procesu czyszczenia wstępnego, oto informacje, które musisz znać, aby pominąć zawsze wyczerpującą fazę usuwania pleśni.

1. Nadmiar wilgoci

Pleśń żyje z wody. Jako właściciel domu musisz zauważyć wszelkie oznaki nadmiernej wilgoci w domu.

Oczywistym źródłem tego jest nieszczelna instalacja wodociągowa. Pamiętaj, aby sprawdzić wszelkie wycieki wody za sąsiednimi ścianami, ponieważ może to zmienić się w źródło żywności ekologicznej dla pleśni.

Innym możliwym źródłem jest dowolny obszar ze stojącą wodą. Powinno to być łatwe, ponieważ z pewnością spowoduje zapach stęchlizny lub ziemisty.

2. Wilgotność

Pleśń może rosnąć tylko wtedy, gdy występuje wilgoć w jakiejś formie. Niedawna burza lub powódź mogły również spowodować przeciekanie sufitu.

Nadmiar wody jest często wynikiem wewnętrznego wycieku wody. W okresach dużej wilgotności szafy mogą sprzyjać rozwojowi pleśni.

Nadmiar pary wodnej gromadzi się w ciemnym, ustronnym miejscu szaf przy ścianach zewnętrznych, stwarzając największe zagrożenie. Możesz poprawić cyrkulację powietrza, utrzymując otwarte drzwi szafy, a możesz kontrolować wilgotność, używając dobrego osuszacza do szaf.

3. Forma poddasza

Pleśń powstaje z zarodników i może szybko rozprzestrzeniać się na nowe obszary. Jeśli nie możesz znaleźć przyczyny pleśni w szafie, może ona pochodzić z zupełnie innego miejsca, na przykład nad sufitem.

Pleśń penetruje płyty ścienne i sufitowe, osadzając się w nieoczekiwanych miejscach, takich jak szafy. Określ konkretną lokalizację kolonii w swojej szafie.

Sprawdź, czy możesz przejść na drugą stronę, aby znaleźć źródło pleśni.

4. Spleśniałe tkaniny

Twoje pranie, które jest popularną pożywką dla pleśni, może być kolejnym źródłem wilgoci. Bawełna zasila pleśń „jedzeniem”, a chłonny charakter ubrań umożliwia im utrzymanie wilgoci.

Zarodniki mogą się łatwo rozprzestrzeniać, jeśli w twojej szafie wiszą spleśniałe ubrania. W związku z tym należy sprawdzić każdą część odzieży pod kątem pleśni i pleśni.

Zapobiegaj pleśni w szafach

Pleśń potrzebuje wilgoci, aby się rozwijać, ale ciepło dostarczane przez żarówkę o niskiej mocy może pomóc w utrzymaniu suchej szafy. Zainstaluj i zostaw energooszczędne światło w szafie.

Plastikowe torby należy wyrzucić. Ich polietylenowy makijaż zatrzymuje wilgoć wokół włókien, umożliwiając rozwój pleśni.

Utrzymuj wszystko w czystości i suchości; pleśń żywi się brudem uwięzionym we włóknach tkaniny, więc nie wkładaj zabrudzonych rzeczy z powrotem do szafy. Przenieś wszystko co kilka miesięcy, półki na kurz i odkurzacz.

Pozwól na cyrkulację świeżego powietrza. Aby zwiększyć ruch powietrza, przenieś przedmioty z podłogi szafy na półki.

Aby umożliwić swobodny przepływ powietrza w szafie, wymień drewniane półki na druciane półki. Dobrze wentylowany obszar utrzymuje pleśń z dala.

Nieleczone, nawet najmniejsze wilgotne plamy mogą przekształcić się w pełnowymiarową epidemię pleśni. Zbyt kuszące jest odsuwanie tych problemów na bok lub przekonanie samego siebie, że zajmiesz się nimi później.

Wilgotne miejsca należy usuwać tak szybko, jak to możliwe. Regularnie miej oko na przecieki w swoich salonach.

Akumulacja mikroorganizmów to kolejny aspekt, który przyczynia się do powstawania pleśni. Nie oznacza to, że powinieneś przechowywać swoje ubrania w brudnych miejscach; większość bakterii jest całkowicie niewykrywalna gołym okiem.

Pleśń nie zawsze charakteryzuje się utratą higieny i możliwe jest, że znajdziesz pleśń, nawet jeśli często czyścisz. Z drugiej strony szafy nie są najłatwiejszymi miejscami do czyszczenia i często są lekceważone.

Możesz drastycznie zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania pleśni, wycierając przestrzeń w szafie przynajmniej raz w miesiącu. Zajmuje to tylko kilka minut i ma znaczący, długoterminowy wpływ.

To wystarczająco straszne, gdy rośnie w Twojej kuchni lub łazience, ale gdy rozprzestrzenia się w Twojej szafie, jest koszmarem. Aby uzyskać więcej informacji na temat jej zapobiegania, przeczytaj ten przewodnik na temat przyczyn pleśni w szafie.

Zarodniki pleśni mogą rozprzestrzenić się na twoje piękne ubrania i wyrządzić szkody, jeśli nie wiesz, jak się ich pozbyć. Ten 5-stopniowy przewodnik, jak pozbyć się zapachu pleśni z szafy, może pomóc złagodzić Twoje zmartwienia.

Jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach na ubraniach lub w szafie, to wyraźny znak, że możesz mieć problem z pleśnią. Nie ignoruj ​​go ani nie nakładaj na niego odświeżacza powietrza.

Spróbuj zlokalizować źródło najsilniejszego zapachu; możesz odkryć, że rozwój pleśni już się rozpoczął. Aby rozwiązać ten problem, wykonaj dokładne, głębokie czyszczenie lub skontaktuj się ze specjalistami od usuwania pleśni, aby zbadać sytuację.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy tylko wiesz, co powoduje pleśń w szafach, czy przygotowujesz się do zakasania rękawów w celu dokładnego oczyszczenia, zawsze pamiętaj, że nie możesz narażać na to swojego zdrowia! Utrzymuj dom w czystości, ale także trzymaj się z dala od zagrożeń dla zdrowia.