Konserwacja domu 101: Co powoduje zapach pleśni w ścianach?

Istnieją różne przyczyny tego, co powoduje zapach pleśni na ścianach, ale w większości wilgoć pozostaje nieuzdatniona. Stęchły, nieświeży zapach może być bardzo denerwujący i trudny do usunięcia.

Zapach stęchlizny na ścianach może wskazywać na wczesne etapy problemu z pleśnią, zwłaszcza w toalecie lub sypialniach. Ale jeśli dokładnie zbadałeś swoje pokoje w poszukiwaniu oczywistych dowodów na wycieki pleśni i nie znalazłeś żadnego, mogą istnieć inne przyczyny stęchłego zapachu w twoim domu.

Konserwacja domu 101: Co powoduje zapach pleśni w ścianach?

Dlaczego moje ściany pachną jak pleśń nagle?

Pleśń może zaatakować ściany. Wilgoć i stojące powietrze są niezbędne do rozwoju grzybów.

Prawie na pewno rozwiążesz swój problem, gdy zidentyfikujesz i rozwiążesz wszelkie źródła nadmiernej wilgoci. Być może wkrótce będziesz musiał wymienić niektóre ściany.

Mokra gleba w przestrzeni podpełzającej może oznaczać niewystarczającą wentylację i problem z drenażem. Rozwiązaniem tego problemu jest umieszczenie systemu odwadniającego.

W innych przypadkach, jeśli zauważysz, że pomieszczenie jest suche, oznacza to, że nieszczelny dach lub szczeliny wokół ram drzwi i okien prawdopodobnie spowodowały zapach pleśni.

Jak sprawdzić, czy w moich ścianach jest pleśń?

Zapach może pochodzić z zagłębień w ścianach, prawdopodobnie z izolacji wbitej w ściany. Część ciepłego, wilgotnego powietrza przechodzącego przez te otwory może skraplać się na zimnej powierzchni, zwiększając zawartość wilgoci na tyle, aby umożliwić rozwój pleśni.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić, czy na ścianach nie ma wilgoci. Są na to dwie metody.

Możesz poprosić eksperta o użycie czujnika do zbadania ścian w celu wyłapania wilgoci.

Aby sprawdzić, czy z tyłu nie ma pleśni, możesz usunąć część płyt gipsowo-kartonowych ze ściany. Pleśń i wilgotne warunki wskazują, że może być konieczna wymiana płyty gipsowej i być może kilku drewnianych ram.

Woda z wycieku będzie widoczna na dole ściany, ponieważ ciśnienie ściąga wilgoć w dół.

Jeśli widoczne są pleśń lub zalania, oznacza to, że zewnętrzna strona budynku jest uszkodzona. Musisz zatrzymać problem, zanim będziesz mógł wymienić ścianę.

Przyjrzyj się całej konstrukcji, zaczynając od dachu. Do najczęstszych źródeł przecieków na dachach należą uszkodzone gonty górnego poziomu, okucia otaczające kominek oraz miejsca wokół rynny, okapów i kolumn.

Woda może sączyć się przez szczeliny wokół okien i drzwi, mimo że dach jest w dobrym stanie. Powinieneś sprawdzić uszczelnienie w tych lokalizacjach pod kątem jakości.

Wilgoć prawdopodobnie odpowiada za smród wydobywający się ze ścian. Rozważ zlokalizowanie wszystkich obszarów ścian pod kątem ukrytych uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Jak zapobiegać zapachowi pleśni?

1. Miej oko na wilgoć

Pilnowanie wilgotności w domu może pomóc właścicielom domów i najemcom wyłapać zapachy pleśni na wczesnym etapie, zanim staną się poważnym problemem. Pomoże, jeśli włączysz wentylatory wyciągowe podczas brania prysznica, a miejsca powinny być suche.

2. Otwórz wszystkie otwory

Włącz dowolne wentylatory i otwórz wszystkie otwory z ekranami, aby umożliwić cyrkulację świeżego powietrza w domu. Jednak miej oko na wszelkie owady, które mogą wejść.

3. Wymień filtr powietrza w nawilżaczu

Czysty filtr powietrza może wyłapać unoszące się w powietrzu cząsteczki, które powodują zapach starego domu. Osuszacz to doskonała inwestycja, ponieważ pomoże utrzymać kontrolę nad poziomem wilgotności procentowej.

Wymień filtr powietrza w każdym używanym obecnie sprzęcie HVAC (piec, samodzielny filtr HEPA) i zaplanuj to regularnie. Osuszacze są bardzo pomocne, ponieważ usuwają wilgoć, która prowadzi do pleśni i pleśni oraz ich okropnego zapachu.

4. Napraw wszelkie wycieki

Pleśń i pleśń mogą rozwijać się w wilgotnych miejscach domu. Naprawa nieruchomości, taka jak naprawa dachu, zakrywanie okien i drzwi oraz naprawa pękniętych rur, może mieć ogromny wpływ na wartość Twojego domu.

Oto dodatkowy przewodnik, jak zapobiegać pleśni po wycieku.

5. Skorzystaj ze słonecznych dni

Skorzystaj także z cieplejszego klimatu. Otwarte okna, odkurzanie dywanów i czyszczenie podłogi w upalne dni, jeśli to możliwe.

Jak pleśń wpływa na zdrowie?

Alergeny pleśni i pleśni wytwarzają toksyczne i drażniące związki. Możliwe jest rozwinięcie alergii na zarodniki pleśni poprzez oddychanie lub dotykanie ich.

Obejmuje zatkany nos lub zaczerwienione oczy i swędzącą skórę. Możliwe są również epizody astmy wywołane przez pleśń.

Wilgoć w pomieszczeniach i pleśń są odpowiedzialne za znaczną część epizodów astmy na całym świecie. Oprócz zwiększonego ryzyka problemów z oddychaniem i astmy, osoby mieszkające w zagrzybionych lub wilgotnych środowiskach częściej cierpią na lęki.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, co powoduje zapach pleśni w ścianach, lepiej postępować zgodnie z krokami zapobiegawczymi. Unikaj ich jak najszybciej i poproś o pomoc.

Aby uzyskać dodatkową pomoc przy ścianach, oto jak znaleźć pleśń w ścianach.