Jakie są zagrożenia związane ze stosowaniem pestycydów? 7 ważnych wskazówek

Niezbędne jest zrozumienie, jakie są zagrożenia związane ze stosowaniem pestycydów, abyś mógł postępować zgodnie z praktykami, które mogą pomóc w zminimalizowaniu narażenia na pestycydy zarówno Ciebie, jak i innych ludzi. Niektóre pestycydy są tak trujące, że nawet niewielkie ilości wystarczają, aby zabić człowieka.

Objawy zatrucia pestycydami mogą obejmować łagodne podrażnienie skóry, śpiączkę, a nawet śmierć. Skutki zdrowotne pestycydów mogą wystąpić natychmiast, podczas gdy niektóre mogą potrwać kilka godzin po ekspozycji.

Jakie są zagrożenia związane ze stosowaniem pestycydów? 7 ważnych wskazówek

Pestycydy często przedostają się do zbiorników wodnych, takich jak rzeki, oceany lub stawy. Jeśli ten zbiornik wodny zostanie skażony chemikaliami, zwierzęta mogą zachorować i umrzeć, powodując brak równowagi w całym ekosystemie.

Objawy narażenia na pestycydy

Pestycyd może również mieć negatywny wpływ poprzez proces zwany ulatnianiem. Dzieje się tak, gdy pestycyd po rozpyleniu zamienia się w gaz lub parę, dzięki czemu może przemieszczać się w powietrzu i rozprzestrzeniać w wielu miejscach.

Niektóre efekty pestycydów pojawiają się w miejscu kontaktu z pestycydami i są wynikiem drażniących związków pestycydu lub reakcji alergicznej ofiary. Zapalenie skóry może być związane z ekspozycją na pestycydy, która charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry oraz występowaniem wysypek i pęcherzy.

Łagodne objawy narażenia na pestycydy obejmują podrażnienie gardła i skóry, ból głowy, nudności, zawroty głowy, utratę apetytu, pragnienie, biegunkę, pocenie się, osłabienie, niepokój i bezsenność. Umiarkowane objawy obejmują ślinienie się, skurcze brzucha, niewyraźne widzenie, drżenie i brak koordynacji mięśniowej.

Poważne objawy narażenia na pestycydy obejmują niezdolność do oddychania, przyspieszone oddychanie, zaburzenia jelitowe, zmiany częstości akcji serca, drgawki i śpiączkę, które mogą wkrótce doprowadzić do śmierci.

Jak pestycydy dostają się do organizmu?

Pestycydy mogą wnikać do organizmu przez skórę (przez skórę), doustnie (przez usta i układ pokarmowy) oraz przez drogi oddechowe.

Narażenie przez skórę ma miejsce, gdy skóra wchodzi w kontakt z pestycydami. Odpowiada za 90% narażenia użytkowników pestycydów na pestycydy niefumigantyczne.

Nasza skóra może wchłaniać mokre i suche pestycydy, a stopień narażenia skóry zależy od toksyczności skórnej pestycydu, szybkości wchłaniania przez skórę, wielkości dotkniętego obszaru, ilości pestycydu na skórze i długości czasu materiał ma kontakt ze skórą.

Narażenie doustne może nastąpić z powodu wypadku, ale jest bardziej prawdopodobne w wyniku lekkomyślności, takiej jak wydmuchanie zatkanej dyszy ustami, jedzenie bez mycia rąk po użyciu pestycydu i zjedzenie owocu, który został niedawno spryskany pestycydem zawierające pozostałości powyżej poziomu tolerancji ustalonego przez Agencję Ochrony Środowiska.

Narażenie inhalacyjne wynika z wdychania oparów pestycydów i cząstek aerozolu. Dzieje się to poprzez oddychanie powietrzem zawierającym opary, aerozole lub małe cząsteczki pestycydów.

Może wystąpić w wyniku wdychania oparów podczas mieszania i nalewania pestycydów. Zawsze czytaj instrukcje z etykiet pestycydów, ponieważ niektóre wymagają użycia określonej maski.

Jak mierzy się toksyczność?

Szanse na wystąpienie skutków zdrowotnych zależą od rodzaju substancji wchodzących w skład pestycydu, ilości ekspozycji na pestycydy i czasu trwania ekspozycji.

Ryzyko pestycydów zależy od dwóch rzeczy, ekspozycji i toksyczności. Narażenie to ilość uwalniana do środowiska, podczas gdy toksyczność mierzy, jak trująca jest dla środowiska.

Wszystkie pestycydy przechodzą niezbędne testy w celu określenia toksyczności i dawki wymaganej do wywołania reakcji toksycznej. W wielu laboratoriach przeprowadzany jest test toksyczności i przestrzegane są rygorystyczne procedury testowe.

Toksyczność ostra odnosi się do miary toksyczności pestycydu przy jednorazowej ekspozycji. Pestycyd o wysokiej toksyczności ostrej może być śmiertelny nawet w niewielkich ilościach.

Toksyczność przewlekła dotyczy szkodliwych skutków długotrwałego narażenia na pestycydy. Mniej wiadomo na temat przewlekłej toksyczności pestycydów, ponieważ w przeciwieństwie do ostrej toksyczności, przewlekła toksyczność jest stopniowa, a nie natychmiastowa.

Właściwy sposób wyboru pestycydów

Uważnie przeczytaj etykietę i wszelkie dodatkowe informacje przed wyborem lub zastosowaniem jakiegokolwiek pestycydu. Na etykiecie pestycydu znajdują się wszystkie informacje niezbędne do prawidłowego stosowania substancji chemicznej, sposobu postępowania w razie przypadkowego narażenia oraz instrukcje dotyczące utylizacji pojemnika z pestycydem.

Upewnij się, że używasz pestycydów tylko do celów określonych na etykiecie. Nie zapomnij przestrzegać zaleceń dotyczących mieszania, załadunku i aplikacji.

Wybierz pestycyd odpowiedni dla szkodnika, którego chcesz wyeliminować. Właściwy dobór jest niezbędny do skutecznego i ekonomicznego zwalczania szkodników.

Możesz przeczytać ten artykuł tutaj, aby dowiedzieć się, dlaczego ważne jest, aby najpierw przeczytać etykiety pestycydów?

Środki ostrożności, które należy rozważyć, aby zminimalizować narażenie na pestycydy

  • Zastosuj podejście zintegrowanego zarządzania szkodnikami (IPM). IPM kładzie nacisk na warunki sanitarne, zapobieganie, wykluczenie i traktuje pestycydy tylko w ostateczności, gdy wszystkie inne opcje zawiodły.

    Więcej informacji na temat IPM można znaleźć w tym artykule, aby poznać zalety IPM.

  • Sprawdź aktywne składniki pestycydu i wybierz produkt o najniższym poziomie toksyczności. Możesz zadzwonić do Krajowego Centrum Informacji o Pestycydach (NPIC), aby pomóc Ci w porównywaniu produktów.
  • Pamiętaj, aby sprawdzić etykietę produktu, ponieważ niektóre pestycydy wymagają użycia sprzętu ochronnego, takiego jak okulary lub rękawiczki, aby jeszcze bardziej zminimalizować narażenie.
  • Upewnij się, że etykieta pestycydu wskazuje konkretną lokalizację, w której możesz używać produktu. Używanie pestycydów w miejscach, które nie są określone na etykiecie produktu, jest nielegalne i niebezpieczne.
  • Nie pozwalaj zwierzętom domowym i dzieciom przebywać na obszarach leczenia, aby zapobiec przypadkowemu narażeniu na działanie pestycydów.
  • Po aplikacji pestycydu pozostań poza leczonym obszarem przez czas określony na etykiecie.
  • Konieczne jest upewnienie się, że cała żywność, zabawki, miski dla zwierząt i odzież są przechowywane w bezpiecznym miejscu i są wolne od pozostałości pestycydów.

Wniosek

Jakie są zagrożenia związane ze stosowaniem pestycydów? Niektóre pestycydy są tak niebezpieczne, że nawet niewielka ich ilość może zakończyć życie człowieka.

Niektóre z łagodnych objawów narażenia na pestycydy to podrażnienie gardła i skóry, ból głowy, nudności i zawroty głowy. Ciężkie objawy obejmują przyspieszenie oddychania, zmiany częstości akcji serca i drgawki.

Zawsze pamiętaj, aby przeczytać etykietę pestycydu, aby wiedzieć, jak prawidłowo obchodzić się z następującą substancją chemiczną. Lekkomyślność w stosowaniu pestycydów może zagrozić Twojemu życiu i życiu otaczających Cię ludzi.