Jakie są praktyki zwalczania szkodników w przetwórstwie żywności? 7 sposobów

Jakie są praktyki zwalczania szkodników w przetwórstwie żywności? Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że szkodniki dostarczają szerokiej gamy zagrożeń, zarazków, wirusów i innych organizmów do każdego zakładu przetwórstwa żywności.

Zwalczanie szkodników jest kluczowym elementem ciągłej procedury Twojej firmy, mającej na celu zapewnienie jakości żywności i napojów. Jeśli dojdziesz do logicznego wniosku, że prawidłowy proces, zamknięcie twojego zakładu spożywczego może oznaczać koniec firmy, jaką znamy.

Jakie są praktyki zwalczania szkodników w przetwórstwie żywności? 7 sposobów

Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zwalczaniu szkodników.

Jakie są rodzaje zagrożeń szkodnikami dla przemysłu spożywczego?

Rozwój szkodników zależy od lokalizacji, pogody i składników pokarmu. Jednak szczury, muchy, karaluchy, chrząszcze i ćmy to szkodniki, które można znaleźć w prawie każdym zakładzie przetwórstwa spożywczego.

Istnieje wiele szkodników do odkrycia dla szkodników atakujących obiekty spożywcze. Dlatego zwalczanie szkodników w branży spożywczej wymaga dokładnej identyfikacji gatunków, aby można było zastosować odpowiednie procedury leczenia w celu uzyskania optymalnych wyników.

Do szkodników często spotykanych w branży spożywczej należą:

1. Karaluchy

Oprócz sześciu pasożytniczych robaków, siedmiu ludzkich chorób i co najmniej 33 rodzajów bakterii, karaluchy mogą ukrywać się w ciasnych przestrzeniach. Mają też zróżnicowaną dietę i skłonność do szybkiego rozrodu.

Gdy pełzają przez odpady i inne brudne obszary, mogą gromadzić na nogach brud i bakterie, które mogą być następnie transportowane do żywności, miejsc pracy i maszyn spożywczych, zwiększając ryzyko zanieczyszczenia.

2. Muchy

Oprócz narażania zdrowych produktów, urządzeń produkcyjnych, przetwórczych i innych obszarów roboczych, przenoszą również chorobotwórcze zarazki poprzez rozmnażanie się w gnijących odpadach i wilgotnym, brudnym otoczeniu. Podczas jedzenia wchłaniają brudne rzeczy do ust i ciała.

Płyny trawienne niektórych zwierząt mogą być wydalane, a nawet wydalane podczas karmienia i odpoczynku. Przyczynia się do rozprzestrzeniania się choroby.

3. Gryzonie

Gryzonie nękają branżę spożywczą do dziś, co stanowi poważne zagrożenie. Szczury i myszy to przykłady gryzoni.

Nadal można wykryć plagę szczurów, szukając oznak, takich jak odgłosy żucia, odchody, skubanie kabli i przewodów oraz plamy moczu, które można zobaczyć w świetle UV. Szybko łączą się w pary i gnieżdżą się w pobliżu miejsca, w którym otrzymują pożywienie.

Jakie są praktyki zwalczania szkodników w przetwórstwie żywności?

Metody zwalczania szkodników w przetwórstwie żywności to ograniczenia, zapobieganie, fizyczne usuwanie i techniki chemiczne. Alternatywnie, profesjonaliści stosują również metody kontroli biologicznej, takie jak programy sterylizacji.

Zarządzanie szkodnikami w przemyśle spożywczym w dużym stopniu opiera się na zdolności kierowników obiektów do wykrywania, analizowania i reagowania na infestacje, gdy tylko ktoś je zobaczy. Każdy budynek, duży lub mały, może ucierpieć z powodu inwazji w dowolnym momencie, jeśli wykwalifikowana firma zajmująca się zwalczaniem szkodników nie zajmie się tym.

Specjaliści od zwalczania szkodników stosują kompleksową strategię opisaną jako plan zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM), aby decydować o najlepszym sposobie działania w przypadku konkretnego problemu ze szkodnikami.

Kierownicy obiektów i specjaliści od zwalczania szkodników muszą współpracować, aby zapewnić skuteczność strategii IPM, ponieważ zabiegi zależą od konkretnych potrzeb każdego obiektu. Menedżerowie obiektów mogą wyeliminować kosztowne epidemie i utrzymać działanie, jeśli rozpoznają sygnały ostrzegawcze i będą współpracować.

Aby uzyskać dodatkową pomoc na temat szkodników, przeczytaj artykuły na temat tego, jaki jest krytyczny sprzęt do zwalczania szkodników lub odpowiedz na pytanie, czy zwalczanie szkodników jest bezpieczne dla ludzi?

Jakie są metody IPM?

IPM ma pięć odrębnych etapów. Te rzeczy są w praktycznym podejściu do zarządzania, które zapewnia uszczelnianie szczelin na chodnikach i ścianach, przenoszenie koszy na śmieci z dala od budynków i stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin, aby powstrzymać szkodniki przed inwazją.

Właściwa strategia zwalczania szkodników musi być zarówno przyjazna dla środowiska, jak i opłacalna finansowo.

Jak postępować zgodnie z efektywnym programem zwalczania szkodników?

1. Kontrola

Rdzeniem skutecznego programu IPM jest organizowanie rutynowego monitorowania. Magazyny, kosze na śmieci i platformy załadunkowe to tylko niektóre z miejsc, w których wiadomo, że chowają się robaki.

2. Środki zapobiegawcze

Regularne przeglądy konserwacyjne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania problemom. Specjaliści mogą uszczelnić wszystkie możliwe miejsca dostępu i zapewnić, że cały budynek jest odporny na szkodniki podczas tych kontroli.

3. Zidentyfikuj szkodniki

Łatwiej jest się ich pozbyć i rozpocząć leczenie, jeśli wiesz, z czym masz do czynienia i ile jest istniejących typów.

4. Ocena

Po rozpoznaniu aktualnego problemu należy ustalić, dlaczego i jak on występuje. Odpowiedzi na te pytania pomogą określić optymalną metodę kontroli.

5. Leczenie

Środki niechemiczne, takie jak wychwytywanie, powinny traktować priorytetowo środki chemiczne podczas ustanawiania IPM.

6. Obserwuj

Infestacji szkodnikami można zapobiegać i eliminować je, wprowadzając zmiany w obiektach i procedurach operacyjnych.

7. Śledzenie

Wynik inspekcji inspektora bezpieczeństwa żywności może decydować o tym, czy zakład produkujący żywność pozostanie otwarty, czy też zamknie swoje drzwi. Twój program IPM musi zawierać miejsce na monitorowanie.

Wniosek

Ucząc się, jakie są praktyki zwalczania szkodników w przetwórstwie żywności, najlepiej jest przeprowadzić i dokładnie zaplanować swoje. Upewnij się, że przestrzegasz standardów bezpieczeństwa i postępuj zgodnie z protokołami oraz poproś władze i specjalistów o wskazówki.