Jakie są 3 zasady zwalczania szkodników? Najlepszy przewodnik

Chcesz wiedzieć, jakie są 3 zasady zwalczania szkodników? W tym artykule omówimy wszystkie informacje, które musisz wiedzieć o tym obszarze tej dziedziny.

Zapobieganie

Zapobieganie powinno być celem, gdy obecność szkodników można z góry przewidzieć. Szkodniki są w większości przewidywalne. Potencjalne szkodniki mogą być przewidywalne, jeśli znasz okoliczności i warunki, które mogą sprzyjać ich obecności.

Jakie są 3 zasady zwalczania szkodników? Najlepszy przewodnik

Choroby roślin mogą wystąpić tylko w określonych warunkach środowiskowych. Jeśli występują warunki, upewnij się, że podjęto niezbędne kroki w celu zapobiegania szkodliwości organizmów chorobotwórczych roślinom pożądanym roślinom.

Chcesz wiedzieć, jak zwalczać szkodniki w ogrodzie? W tym artykule dowiesz się, jak zwalczać szkodniki w ogrodzie.

Tłumienie

Drugą zasadą jest zwalczanie, które ma na celu zmniejszenie liczby szkodników. Ma na celu zmniejszenie liczebności populacji szkodników do poziomu, przy którym nie są one już szkodliwe.

Gdy szkodnik zostanie wykryty i konieczne jest podjęcie działań w zakresie zwalczania szkodników, zapobieganie i zwalczanie są wspólnymi celami. Połączenie tych zasad może pomóc w pozbyciu się już obecnych szkodników, a także powstrzymać je przed osiągnięciem poziomu, na którym powodują niedopuszczalne szkody.

Eliminacja

Trzecią zasadą jest zwalczanie, które jest rzadkim celem w sytuacjach zwalczania szkodników, ponieważ jest trudne do osiągnięcia. Odbywa się to za pomocą środków owadobójczych i wprowadzenia obcego szkodnika na nowy obszar, na którym nie jest on jeszcze rozpowszechniony.

Jest to unicestwienie każdego agrofaga na określonym obszarze do takiego stopnia, że ​​ponowna kolonizacja jest mało prawdopodobna. Przykładami szkodników wykorzystywanych w zwalczaniu są ćma cygańska, muszka owocowa śródziemnomorska i mrówka ognista.

Inne zasady zwalczania szkodników

Znajomość tych zasad może pomóc w zminimalizowaniu wszelkich przeszkód w skutecznej kontroli szkodników. Poniżej przedstawiono inne zasady zwalczania szkodników.

1. Poziomy progowe

Poziomy progowe to określony poziom, przy którym należy rozważyć podjęcie działań w zakresie zwalczania szkodników, aby zapobiec powodowaniu przez szkodniki na danym obszarze niedopuszczalnych szkód. Opiera się na względach zdrowotnych, estetycznych lub ekonomicznych, które są również znane jako progi działania.

Próg ekonomiczny jest ustalany na poziomie opartym na stratach ekonomicznych spowodowanych szkodami przez szkodniki. Jeśli populacja szkodników będzie nadal rosła, koszty kontrolowania tych szkodników będą większe, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na te progi ekonomiczne.

2. Monitorowanie szkodników

Monitorowanie szkodników powinno odpowiedzieć na te kluczowe pytania:

  • Jakie są rodzaje szkodników?
  • Czy populacja jest wystarczająco duża, aby zastosować zwalczanie szkodników?
  • Kiedy jest najlepszy czas na zwalczanie szkodników?
  • Czy działania kontrolne są skuteczne w zmniejszaniu liczby szkodników?

Monitorowanie owadów, mięczaków i szkodników kręgowców może odbywać się poprzez łapanie w pułapkę lub przez zwiad, a także poprzez obserwację intensywności spowodowanych przez nie szkód.

Monitoring obejmuje ocenę warunków środowiskowych na danym obszarze. Poziomy wilgotności, temperatura, a zwłaszcza wilgotność mogą przewidzieć, kiedy nastąpi epidemia szkodników lub kiedy osiągnie poziom progowy.

Należy wziąć pod uwagę regularne środki zwalczania szkodników w celu wyeliminowania wszelkich szkodników, które mogą być obecne.

3. Unikanie szkodliwych skutków

Kontrola szkodników to nie tylko identyfikacja szkodnika i wdrożenie metody kontroli szkodników. Miejsce leczenia, czy to wewnątrz, czy na zewnątrz, może zawierać związki szkodliwe dla środowiska.

Obecność tych szkodliwych związków może wynikać z wybranych przez Ciebie środków zwalczania szkodników. Zawsze rozważaj możliwy wpływ twoich praktyk zwalczania szkodników na konkretny obszar, na którym występują szkodniki.

4. Zintegrowane zarządzanie szkodnikami

Zintegrowane zarządzanie szkodnikami to metoda łączenia taktyk zwalczania szkodników w celu zarządzania populacjami szkodników i ich szkodami na akceptowalnym poziomie. Integracja wielu taktyk w celu powstrzymania problemów ze szkodnikami zwykle powoduje minimalne zakłócenia w naszym środowisku.

Poleganie tylko na pestycydach w celu zwalczania szkodników może spowodować, że szkodniki rozwiną odporność na pestycydy. Może również powodować wybuchy innych szkodników i szkodzić organizmom niebędącym przedmiotem zwalczania.

Biorąc pod uwagę niektóre rodzaje szkodników, stosowanie wyłącznie pestycydów jako jedynej strategii zapewni słabą kontrolę.

Taktyki kontroli stosowane w zintegrowanym zarządzaniu szkodnikami

Oto najczęściej stosowane taktyki w zintegrowanym zarządzaniu szkodnikami. Wybrana strategia zależy od rodzaju zidentyfikowanego szkodnika i wymaganej ilości kontroli.

  • Kontrola biologiczna

    Kontrola biologiczna polega na wykorzystaniu naturalnych wrogów, takich jak drapieżniki, pasożyty i patogeny. Metoda kontroli biologicznej polega na wypuszczaniu na obszar docelowy naturalnych wrogów szkodników, których wcześniej na tym terenie nie było.

    Chcesz uzyskać więcej informacji na temat kontroli biologicznej? Możesz sprawdzić ten artykuł tutaj, szczegółowo opisujący, jak używać biedronek do zwalczania szkodników


  • Kontrola mechaniczna

    Kontrola mechaniczna obejmuje użycie maszyn i urządzeń do zwalczania szkodników i zmiany ich środowiska. Przykładami urządzeń wykorzystywanych do sterowania mechanicznego są ekrany, pułapki, bariery, ogrodzenia, sieci i promieniowanie.


  • Kontrola chemiczna

    Kontrola chemiczna odnosi się do praktyki stosowania pestycydów do niszczenia szkodników, kontrolowania ich populacji i zapobiegania dalszym szkodom. W IPM pestycydy są brane pod uwagę tylko wtedy, gdy są potrzebne i wybierane są tylko te, które są mniej toksyczne.

Wniosek

Odpowiedzią na pytanie „jakie są 3 zasady zwalczania szkodników” są zapobieganie, zwalczanie i eliminacja. Te trzy są najistotniejszymi zasadami zwalczania szkodników i powinny być stosowane w praktyce podczas prowadzenia procesu.

Zintegrowane zarządzanie szkodnikami jest zalecaną formą zwalczania szkodników, ponieważ wykorzystuje wiele taktyk zwalczania szkodników do kontrolowania populacji szkodników. Stosowanie wielu taktyk minimalizuje ryzyko przystosowania się szkodników do jednej taktyki.