Jakie olejki eteryczne zabijają pleśń: 5 najlepszych cudów olejków dla Ciebie

Jakie olejki eteryczne zabijają pleśń? Czy olejki eteryczne gładko zabijają i eliminują pleśń w Twoim domu? Dowiedzmy Się!

Olejki eteryczne to organiczne środki czyszczące, które większość właścicieli gospodarstw domowych stara się kupować, gdy myślą o całkowicie naturalnej konserwacji domu. Niektóre z tych olejków eterycznych są uważane za cuda ze względu na właściwości grzybobójcze. Jednak ich zdolność do zabijania wszystkich pleśni na dużym obszarze nie została jeszcze udowodniona.

Jakie olejki eteryczne zabijają pleśń: 5 najlepszych cudów olejków dla Ciebie

Niemniej jednak olejki eteryczne są najlepszymi środkami czyszczącymi, gdy szukasz bezpiecznego i wolnego od chemikaliów środka przeciw pleśni i pleśni w domu. W tym artykule wymieniono 5 najlepszych olejków eterycznych o silnych właściwościach, które możesz wykorzystać do pielęgnacji domowej.

Obszary w gospodarstwie domowym podatne na rozwój pleśni

Zanim przejdziemy do niezbędnych środków do czyszczenia pleśni, zajmijmy się najpierw miejscami w Twoim domu, które są podatne na inwazję pleśni. Idealnym środowiskiem dla pleśni jest wilgoć. Swobodnie przebywają w miejscach, gdzie para pozostaje niewysuszona przez stosunkowo długi czas.

Uszkodzone rury za płytą gipsowo-kartonową, podłogą lub wzdłuż dachu mogą powodować przecieki i pozostawiać wilgoć na otaczających je miejscach. Twoja piwnica, w której nie ma wystarczającego przepływu powietrza, może również rozwijać grzyby.

Możesz również zauważyć pleśń w kuchni i łazience, zwłaszcza na oknach w ich pobliżu. Po prostu wypatruj tych miejsc i czyść je tak często, jak to możliwe. Możesz sprawdzić w tym przewodniku, jak zidentyfikować i zlokalizować czarną pleśń, która może żywić się sprzętem gospodarstwa domowego.

Twój dywan podłogowy może być również ofiarą pleśni, jeśli napotkasz inwazję pleśni na podłodze. W takim przypadku możesz przeczytać ten przewodnik na temat wykrywania pleśni dywanów i sposobów radzenia sobie z nimi.

5 najlepszych olejków eterycznych, które pomagają chronić dom przed pleśniami

Aby całkowicie wykorzenić pleśń, musisz zagłębić się w jej korzenie. Silna substancja chemiczna może zadziałać, ale olejki eteryczne nie są jej przykładem.

Eksperci twierdzą, że zdolność zabijania olejków eterycznych działa na nieporowatych powierzchniach. Większość badań zgadza się również z ograniczoną zdolnością olejku witalnego do eliminowania tylko widocznych pleśni.

Pleśnie wytwarzają mikotoksyny, które mogą powodować groźne dla ludzi choroby. Podobnie jak zarodniki pleśni, mikotoksyny są nieubłagane — mogą przetrwać nawet po usunięciu powierzchniowej pleśni.

Olejki eteryczne są jednak skuteczne w zmniejszaniu liczby zarodników pleśni na małych obszarach. Oto niektóre z nich, które możesz wypróbować:

1. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego lub olejek z drzewa herbacianego to szczyt cudów olejków zalecanych do leczenia pleśni. Jest to silnie grzybobójczy i przeciwbakteryjny roztwór, skutecznie usuwający bakterie. Działa hamująco na gatunki bakterii, które zwykle znajdują się w pomieszczeniach i na wilgotnych obszarach betonu lub drewna.

Biorąc pod uwagę jego pojemność, może być również najdroższy. Jednak niektóre badania dowodzą, że olejek z drzewa herbacianego ma zdolność szybkiego eliminowania pleśni. Dezynfekcja może potrwać dłużej, a ilość roztworu musi być znaczna, aby zabić i zapobiec dalszemu wzrostowi pleśni.

2. Olejek goździkowy

W porównaniu do olejku z drzewa herbacianego, olejek goździkowy ma te same właściwości. Oprócz skuteczności w konserwacji i odżywianiu organizmu człowieka antyoksydantami, może również chronić Twój dom przed rozwojem pleśni.

Powoduje to, że zarodniki stają się nieaktywne i zapobiega dalszej inwazji pleśni. Wiele badań wykazało również, że olejek goździkowy ma zdolność eliminowania niebezpiecznych rodzajów pleśni.

3. Olejek z oregano

Podczas gdy większość olejków eterycznych nie radzi sobie z uporczywymi mikotoksynami, olej z oregano tak. Niektóre badania dowodzą, że olej z oregano może hamować produkcję i reprodukcję pleśni.

4. Olejek cytrynowy

Kolejnym pomocnym naturalnym środkiem dezynfekującym jest olejek cytrynowy. Jego właściwości cytrusowe są wystarczająco mocne, aby rozbić zarodniki pleśni i ograniczyć wzrost pleśni. Większość właścicieli domów również woli używać tego olejku eterycznego, ponieważ zapewnia dobry zapach, gdy jest używany.

5. Olejek tymiankowy

Olejek eteryczny z tymianku to nie tylko przyprawa, ale także środek do usuwania pleśni. Posiada właściwości, które mogą eliminować różne rodzaje pleśni, zwłaszcza gatunek Aspergillus, znany również jako czarna pleśń.

Dlaczego warto używać synergicznych mieszanek olejków eterycznych

Oprócz najlepszych olejków eterycznych, mamy do czynienia z olejkiem synergicznym, czyli po prostu mieszanką dwóch lub więcej najlepszych naturalnych olejków. Dzięki zastosowaniu mieszanek synergicznych moc poszczególnych olejków łączy się, tworząc silniejszy i wzmacniający zdolność oleju do usuwania pleśni.

Jak leczyć spleśniałe obszary za pomocą olejków eterycznych

Zwykłym i najbardziej zalecanym sposobem użycia olejków eterycznych do usuwania pleśni jest ich bezpośrednia aplikacja. Drugi to dyfuzja.

Możesz nałożyć olejek eteryczny na powierzchnię formy. W tym celu spryskaj powierzchnię dużą ilością oleju i przetrzyj w dół miękką szmatką.

Rola dyfuzji pojawia się, gdy próbujesz zabić unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni. Używając specjalnego sprzętu, rozprowadzaj olej przez co najmniej 24 godziny w środowisku formy. Pamiętaj, aby całkowicie uszczelnić pomieszczenie podczas procesu dyfuzji.

Wniosek

Istnieje cienka granica między zabijaniem a redukcją pleśni, a pytanie „jakie olejki eteryczne zabijają pleśń” to niewłaściwe drzewo, na które można szczekać. Olejki eteryczne pomagają zmniejszyć liczbę pleśni, ale nie mogą ich całkowicie usunąć. Jeśli chcesz wyeliminować wszystkie pleśnie w swoim gospodarstwie domowym, najlepiej wezwać specjalistów od pleśni w celu bezpiecznego i niezawodnego usuwania pleśni.