Jaki rodzaj pleśni rośnie w klimatyzatorach okiennych: 4 rodzaje

Kiedy masz w domu klimatyzator, prawdopodobnie zadałbyś pytanie: „jaki rodzaj pleśni rośnie w klimatyzatorach okiennych?” Te przedmioty domowe mogą nadal spleśniać, niezależnie od ich cen.

Pleśń rośnie tam, gdzie jest wilgotno, więc najwyraźniej nie oznacza to, że klimatyzator okienny jest wyjątkiem. Istnieją jednak różne rodzaje pleśni i ważne jest, abyś wiedział, jakie rodzaje mogą zanieczyścić klimatyzator okienny.

Jaki rodzaj pleśni rośnie w klimatyzatorach okiennych: 4 rodzaje

Odmiany pleśni w klimatyzatorach okiennych

Gdy używasz wyostrzonych zmysłów, łatwo dostrzec pleśń. Dobrym wskaźnikiem tego jest zapach. Jeśli nagle zaczniesz kichać lub kaszleć, prawdopodobnie w Twoim domu czai się pleśń.

Pojawienie się pleśni jest również pewnym ognistym znakiem inwazji. Zwykle pojawia się w okrągłych plamach i różnych ciemnych kolorach, z których kilka zawiera odrobinę bieli lub pomarańczy. Tak czy inaczej, kiedy go zobaczysz, powinieneś się go natychmiast pozbyć.

Fuzarium

Ten rodzaj pleśni często rośnie w glebie i roślinach, ale może również rozwijać się w miejscach takich jak klimatyzator okienny. Dzieje się tak z powodu stojącej wody i dużej wilgotności. Jako taki jest najczęściej spotykany w sezonie letnim.

Zwykle występuje w kolorach od białego, żółtego i brązowego. Jak każdy inny rodzaj pleśni, może również wywołać reakcję alergiczną, więc upewnij się, że nosisz sprzęt ochronny, taki jak gogle, rękawiczki i maski.

Stachybotrys

Stachybotrys to naukowa nazwa czarnej pleśni. Jest to często uważane za toksyczny rodzaj pleśni, który może wywołać najgorsze problemy ze zdrowiem układu oddechowego u osoby uczulonej na pleśń.

Pojawia się nie tylko w kolorze czarnym, jak sugeruje nazwa. Występuje również w zielonkawym kolorze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozpoznać czarną pleśń, oto przewodnik, który może zawierać pomocne wskazówki i kroki. Możesz rozpocząć to małe zadanie, sprawdzając tereny lęgowe, takie jak kurz, płyty pilśniowe, obszary wilgotne i uszkodzone przez wodę.

Akremonium

Ten rodzaj pleśni wymaga do rozwoju dużej ilości wilgoci. Często rośnie w miejscach takich jak systemy klimatyzacyjne, w których woda skraplała się przez długi czas.

Wspólnym mianownikiem, który ma z innymi rodzajami pleśni, jest to, że może również powodować reakcję skórną. Tak więc, jeśli masz skaleczenia i otwarte rany, uważaj na obecność takich pleśni, ponieważ mogą one wnikać głęboko w skórę.

Alternaria

Różni się to od innych rodzajów pleśni, ponieważ jest kombinacją prawie 300 gatunków pleśni. Zarodniki pleśni tworzą pozornie długą strukturę łańcucha o kolorach od czerni, zieleni i szarości.

Jest to zwykle znane jako pleśń zewnętrzna, ale może rosnąć w środku, ponieważ obszar jest ciemny i wilgotny. Podobnie jak większość pleśni, może stanowić zagrożenie dla zdrowia głównie gałek ocznych, błony śluzowej i dróg oddechowych.

Czy pleśń w klimatyzatorach okiennych jest niebezpieczna?

Profesjonalne organizacje, które zajmują się inwazją pleśni, takie jak Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), odradzają stosowanie klimatyzatorów zanieczyszczonych pleśnią. Kiedy pleśnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu, ostatecznie doprowadzi to do innych najgorszych scenariuszy.

Ponieważ zarodniki pleśni są zbyt małe, aby można je było zauważyć gołym okiem, ważne jest, aby regularnie sprawdzać i czyścić klimatyzatory okienne. Dzięki temu możesz pozbyć się wszelkich potencjalnych siedlisk pleśni, zanim zostaną przypadkowo wdychane.

Co należy zrobić, jeśli podejrzewasz pleśń?

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że klimatyzatory okienne są zanieczyszczone pleśnią, rozpocznij przegląd od wyłączenia klimatyzacji. Dopóki jest włączone, powietrze będzie wydmuchiwać mikroskopijne zarodniki pleśni, co również doprowadzi do złej jakości powietrza krążącego wokół domu.

Noś wyposażenie ochronne i chwyć latarkę. Wyjmij filtr i dokładnie sprawdź części wewnętrzne. Aby zapoznać się z kompletnym przewodnikiem, możesz zapoznać się z tym artykułem na temat czyszczenia formy klimatyzatora okiennego.

Pamiętaj, że pleśnie należy bezzwłocznie leczyć, niezależnie od tego, czy są rażące, czy też chowają się przed wzrokiem. Jeśli jednak przychodzą w dużych ilościach, lepiej jest trzymać się z dala od spleśniałego obszaru i pozostawić to zadanie profesjonalistom.

Wniosek

Zanim przystąpisz do czyszczenia spleśniałych klimatyzatorów, powinieneś najpierw wiedzieć, jaki rodzaj pleśni rośnie w klimatyzatorach okiennych. Za ich nazwami naukowymi kryją się dobre wskaźniki, na które należy zwrócić uwagę.

Jakakolwiek cena znajduje się w Twoich klimatyzatorach okiennych, musisz upewnić się, że nie zbiera kurzu ani stojącej wody. Pamiętaj, że kupiłeś to ze względu na jakość powietrza i nie spełni swojego celu, jeśli stanie się spleśniały.