Jaki kolor ma pleśń? Najlepszy przewodnik po identyfikacji form DIY w domu

Czy kiedykolwiek byłeś zdezorientowany, jaki kolor ma pleśń? W różnych częściach naszego domu pojawiają się różne odcienie pleśni i nie są one obrzydliwe. Żółty jest ładny, ale nie jeśli chodzi o grzyby.

Wszystkie rodzaje pleśni są niebezpieczne, ale ich zakres jest różny. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj pleśni stanowi największe zagrożenie i jaki rodzaj pleśni żyje w Twoim domu.

Jaki kolor ma pleśń? Najlepszy przewodnik po identyfikacji form DIY w domu

Dlaczego pleśń różni się kolorem?

Na kolor pleśni wpływa kilka czynników. Rzućmy okiem na niektóre z tych czynników.

Region wpływa na kolor formy

Naukowcy od dawna wiedzą, że kolor pleśni różni się w zależności od regionu. Zielona pleśń i niebieska są bardziej powszechne w obszarze północno-zachodniego Pacyfiku. Z drugiej strony Amazon ma więcej pomarańczowej pleśni.

Zastanawiasz się dlaczego? Zmienność jest teoretycznie spowodowana różnicami w źródłach żywności na tym obszarze. Pleśń pobiera swój pigment ze źródła składników odżywczych.

Jest to mechanizm obronny pleśni

Barwne pigmenty są używane jako bariera lub broń chroniąca pleśń przed enzymami wytwarzanymi przez ameby. Kolor tworzy toksyczne środowisko dla innych rodzajów grzybów. Dodatkowo kolor chroni również pleśń przed światłem ultrafioletowym, wolnymi rodnikami i ekstremalnymi temperaturami.

Inne przyczyny zmienności koloru formy

Poza wyżej wymienionymi przyczynami, kolory pleśni różnią się również w zależności od ich wieku i stanu środowiska wzrostu. Kolor jest również funkcją różnych produkowanych chemikaliów.

Jakie są niektóre z popularnych kolorów pleśni?

Pleśń może przybrać tęczę kolorów. Zazwyczaj pleśń prezentuje się w kolorze zielonym, czarnym, niebieskim lub białym. Jednak kombinacje tych i innych kolorów można zobaczyć również w różnych obszarach.

Czarna pleśń

Ten typ może być najniebezpieczniejszym rodzajem pleśni. Jest powszechnie spotykany w obszarach o nadmiernej wilgotności, takich jak płyty ścienne. Czarną pleśń powinien natychmiast zająć się profesjonalistą.

Zielona pleśń

Jest to najczęstszy rodzaj pleśni. Rośnie praktycznie wszędzie w domu, gdzie mogą wystąpić problemy z wodą, np. w łazience, piwnicy i kuchni. Zielona pleśń występuje również zwykle w produktach bogatych w skrobię, takich jak chleb.

Niebieska pleśń

W serze znajdziemy niebieską pleśń. Niektóre z jego rodzajów są wykorzystywane do produkcji antybiotyków, takich jak penicylina. Ten rodzaj pleśni zwykle rośnie w żywności, ale można go również zobaczyć na materiałach domowych, takich jak tapety i wykładziny, które zostały uszkodzone przez wodę.

Brązowa pleśń

Ten typ pleśni jest zwykle używany w odniesieniu do pleśni, która rośnie na drewnie. Można go również znaleźć w obszarach takich jak uszczelki okienne i między płytkami. Ściany są również typowym siedliskiem brązowej pleśni, zwłaszcza w ciemnych lub wilgotnych pomieszczeniach, takich jak piwnice czy strychy.

Biała pleśń

Bardzo nowe pleśnie, które są wolne od zarodników, zwykle mają kolor biały. Poza kolorem jest zazwyczaj trudny do zauważenia, ponieważ jest pudrowy i wtapia się w powierzchnię, na której rosną.

Biała pleśń zwykle rośnie na każdym materiale, ale bardziej w wilgotnych i ciemnych miejscach. Często rośnie również w skórzanych przedmiotach, takich jak buty i torby.

Żywność, która zaczęła się psuć, jest również idealnym środowiskiem do rozwoju białej pleśni. Możesz również usunąć pleśń z lodówki, aby uniknąć tego scenariusza.

Jakie kolory pleśni zwykle występują na ścianach

Ściany są jednym z najbardziej typowych obszarów rozwoju pleśni. Pleśń to nie tylko paskudztwo. Stwarza też różnego rodzaju zagrożenia dla naszego zdrowia i należy się ich natychmiast pozbyć.

Ściany łazienek mają zazwyczaj zieloną pleśń, ponieważ są one w większości narażone na działanie wilgoci. Czarna pleśń zwykle znajduje się na płytach ściennych, szczególnie jeśli występuje nadmierna wilgoć. Jeśli twoje ściany są wykonane z drewna, prawdopodobnie zauważysz w nich brązową pleśń.

Biorąc pod uwagę, że biała pleśń może rosnąć praktycznie wszędzie, ściany Twojego domu są podatne na jej wzrost. Jest to bardzo powszechne, zwłaszcza w ścianach piwnicy znajdujących się w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach.

Czym różni się pleśń od pleśni?

Pleśń jest w zasadzie rodzajem pleśni. Jest to termin używany do nazywania pleśnią, która rośnie w płaskim pokroju. Wydaje się być puszysty lub pudrowy, podczas gdy biała pleśń wygląda na śliską lub rozmytą.

Chociaż pleśń może powodować szkody dla naszego zdrowia, takie jak bóle głowy, ból gardła, kaszel i inne problemy z oddychaniem, skutki pleśni są gorsze. Typowe skutki zdrowotne obejmują reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem, problemy z sercem, zapalenie stawów, zawroty głowy, skrajne zmęczenie, a nawet depresję. Sprawdź ten przewodnik i dowiedz się, jak zatrzymać pleśń na drewnie uszkodzonym przez wodę.

Wniosek

Pleśń to jeden z najczęstszych problemów występujących w naszych domach. To nie tylko paskudztwo, ale także zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego ważne jest, aby znać jego rodzaje i miejsce, w którym zwykle rosną.

Teraz, gdy już wiesz, jakiego koloru jest pleśń, łatwiej będzie Ci zidentyfikować obszary, które musisz wyczyścić i chronić przed rozwojem grzybów. Bądź bardziej świadomy i zainteresuj się obszarami swojego domu i upewnij się, że działasz natychmiast, gdy zauważysz wzrost pleśni. Czarny, zielony, biały czy niebieski — pleśń to pleśń, a pleśń jest szkodliwa.