Jaka temperatura zabija zarodniki mączniaka prawdziwego? Pomocny przewodnik

Czy jesteś zmęczony widokiem pleśni na twoich roślinach ogrodowych? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka temperatura zabija zarodniki mączniaka prawdziwego?

Jeśli zadałeś sobie te pytania, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule otrzymaliśmy informacje, które pomogą Ci pozbyć się problemów z mączniakiem.

Jaka temperatura zabija zarodniki mączniaka prawdziwego? Pomocny przewodnik

Co to są mączniaki?

Mączniak prawdziwy jest szeroko rozpowszechnioną chorobą roślin wywoływaną przez różne gatunki grzybów, takie jak Erysiphe spp., Golovinomyces spp., Leveillula taurica, Oidium spp. i Podosphaera spp. Grzyby te wytwarzają zarodniki (konidia), które przemieszczają się w powietrzu, infekując inne rośliny.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje rośliny cierpią na tę chorobę, ten przydatny artykuł odpowie na pytanie „jak wygląda mączniak prawdziwy”.

W przeciwieństwie do innych zarodników grzybów, zarodniki mączniaka prawdziwego nie wymagają do kiełkowania wolnej wilgoci z otoczenia. Dlatego mogą się łatwo rozprzestrzeniać po zakażeniu rośliny.

Wykiełkowanie zarodników i utworzenie nowych zarodników zajmuje tylko co najmniej 48 godzin. Ciepłe dni o niskiej wilgotności względnej i zimne noce o wysokiej wilgotności względnej sprzyjają rozwojowi zarodników mączniaka prawdziwego.

Jaka temperatura usuwa zarodniki mączniaka prawdziwego?

Temperatura liści powyżej 90⁰F (32⁰C) może zabić zarodniki mączniaka prawdziwego. Tymczasem umiarkowane temperatury od 68⁰F do 86⁰F (20⁰C do 30⁰C), takie jak wiosną i jesienią, mogą sprzyjać rozwojowi tej choroby roślin.

Co zabija zarodniki mączniaka prawdziwego?

Oprócz wysokiej temperatury zarodniki mączniaka prawdziwego obumierają, gdy zarażona część rośliny obumiera lub gnije. Dzieje się tak, ponieważ są one obowiązkowymi pasożytami, które do wzrostu i rozmnażania wymagają żywego żywiciela.

Ponadto, z wyjątkiem zarodników infekujących trawy, większość zarodników mączniaka prawdziwego umiera w obecności wody. Woda na liściach roślin hamuje kiełkowanie zarodników.

Aby zabić zarodniki, spryskaj zakażoną część rośliny wodą za pomocą strzykawki. To wypłucze zarodniki z powierzchni rośliny.

Jeśli choroba roślin występuje powszechnie, bardziej odpowiednie może być zastosowanie następujących chemicznych środków grzybobójczych.

1. Siarka

Ten fungicyd zapobiega rozprzestrzenianiu się zarodników choroby, gdy jest stosowany bezpośrednio na porażoną część rośliny. Jest szczególnie skuteczny w połączeniu z wapnem.

Należy jednak uważać, ponieważ siarka stosowana w dużych ilościach może być toksyczna dla ssaków oraz pożytecznych owadów i mikroorganizmów w glebie.

2. Olejek Neem

Ten fungicyd, pozyskiwany z miodli indyjskiej, jest naturalnym środkiem zwalczającym mączniaka prawdziwego. Jest również mniej szkodliwy dla pożytecznych owadów i mikroorganizmów.

3. Tryforyna

Triforine jest fungicydem bardziej odpowiednim do zwalczania pleśni na roślinach ozdobnych, takich jak róże.

4. Wodorowęglan potasu

Wodorowęglan potasu szybko zabija zarodniki mączniaka prawdziwego, gdy wejdzie z nimi w bezpośredni kontakt. Jest również mniej toksyczny dla pożytecznych owadów niż leczenie siarką.

Te fungicydy można kupić w sklepach ogrodniczych lub przydomowych magazynach. Zastosuj zabiegi chemiczne w ciągu jednego do dwóch tygodni wewnętrznie, aby zapewnić odpowiednią ochronę przez cały sezon wegetacyjny rośliny.

W celu prawidłowego zastosowania postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie opakowania. Stosowanie różnych zabiegów fungicydowych różni się w zależności od gatunku rośliny, odmiany, szybkości stosowania, czasu aplikacji i okresów oczekiwania przed zbiorem rośliny.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się mączniaka prawdziwego?

Jak wspomniano powyżej, jeśli choroba roślin jest szeroko rozpowszechniona, zastosowanie zabiegów chemicznych jest odpowiednie, aby zabić zarodniki i zapobiec dalszej inwazji. Jeśli jednak nie chcesz używać toksycznych chemikaliów, możesz również wypróbować poniższe podejście kulturowe, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Unikaj stosowania nawozów azotowych

Stosowanie nawozów azotowych, zwłaszcza w okresie późnego lata, sprzyja wzrostowi soczystych tkanek rośliny, która jest bardziej podatna na infekcje.

Unikaj podlewania z góry

Podlewanie z góry zwiększa wilgotność względną w atmosferze, którą uwielbiają zarodniki mączniaka prawdziwego.

Pozbądź się zainfekowanych części roślin

Usuń wszystkie zainfekowane części (liście, łodygi, pąki itp.) przez wycięcie lub zerwanie. Może to zapobiec zasiedlaniu przez zarodniki innych części rośliny.

Nie używaj jako kompostu zainfekowanych części roślin, ponieważ skażą one glebę.

Ogrzewanie i wentylacja

Przeludnienie roślin sprzyja występowaniu mączniaka prawdziwego ze względu na cień i słabą cyrkulację powietrza. Przycinaj lub odchwaszczaj przepełnione materiały roślinne, aby wystawić więcej obszarów na działanie promieni słonecznych i ułatwić wentylację.

Wniosek

Teraz wiesz więcej o tym, jaka temperatura zabija zarodniki mączniaka prawdziwego, a także o sposobach powstrzymania rozprzestrzeniania się tej choroby roślin, możesz teraz zachować piękno swojego ogrodu.

Zawsze pamiętaj ciepłe dni o niskiej wilgotności względnej i zimne noce o wysokiej wilgotności względnej sprzyjają rozwojowi mączniaka prawdziwego. Tymczasem wyższa temperatura powyżej 90⁰F (32⁰C) zabija te zarodniki grzybów.

Upewnij się, że stosujesz metody kulturowe lub zabiegi chemiczne w celu opanowania rozprzestrzeniania się chorób roślin i zobacz, które podejście działa najlepiej.

Oprócz roślin, pleśń może również rosnąć na drewnie, płytkach sufitowych, papierze, dywanach, płytach kartonowo-gipsowych, tkaninach, żywności i innych materiałach organicznych, jeśli warunki są sprzyjające. Sprawdź nasz fajny artykuł na temat czyszczenia poduszek tarasowych za pomocą pleśni, aby dowiedzieć się więcej!