Jaka jest różnica między kotłem a podgrzewaczem wody? Niesamowite fakty do poznania!

Pytanie brzmi: jaka jest różnica między kotłem a podgrzewaczem wody? Rozróżnienie między podgrzewaczem wody a bojlerem może być mylące. Chociaż funkcje kotłów i podgrzewaczy wody są podobne, nie są one identyczne.

Zarówno urządzenia gotują wodę, którą ty, jak i Twoje dzieci zużywają, ale kotły dodatkowo ogrzewają Twój dom, podczas gdy systemy grzewcze nie. Zwroty podgrzewacz wody i bojler prawdopodobnie są Ci znane.

Jaka jest różnica między kotłem a podgrzewaczem wody? Niesamowite fakty do poznania!

Prawdopodobnie zauważyłeś, że są określane jako to samo. Chociaż oba mogą oferować gorącą wodę do twojego domu, byłby to stopień ich podobieństwa. Omówimy dogłębnie różnice i porozmawiamy o obu tych sprzętach gospodarstwa domowego, abyś wiedział, co dzieje się bez drzwi do ogrzania wody lub, głównie w przypadku pieców, do ogrzania domu. Więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Kocioł kontra podgrzewacz wody

Tutaj poznamy różnicę między kotłem a podgrzewaczem wody.

Kocioł

Wiemy tylko, że podobnie jak grzejniki, kotły istnieją już od dłuższego czasu. Czy pamiętasz te starożytne systemy ogrzewania grzejnikowego? Do ich zasilania użyto kotła. Bojler, podobnie jak podgrzewacz wody, podgrzewa wodę. Z drugiej strony bojler nie wykorzystuje tej przegotowanej wody do odkręcania kranów, a niektóre z nich to robią. Kotły rozprowadzają parę lub gorącą wodę za pomocą rurociągów biegnących po Twojej nieruchomości. Takie rury mogą łączyć się z grzejnikami, grzejnikami, a nawet z gruntowym centralnym ogrzewaniem, dzięki czemu kocioł może służyć jako główne źródło ogrzewania domu.

Jak działa kocioł?

Jak każdy inny system grzewczy, kotły sterowane są termostatem. Kocioł załącza się, gdy termostat wykryje spadek temperatury. Następnie kocioł podgrzewa wodę w zbiorniku kotła za pomocą źródła paliwa, takiego jak prąd lub gaz. Zbiornik bojlera to ogromny zbiornik, w którym do wytwarzania ciepła wykorzystuje się być może płomień lub podgrzane gazy. Zbiornik kotła otacza sieć rurociągów wodociągowych.

Woda w rurach nagrzewałaby się z powodu ogrzewania z oparzeń lub gazów. Para lub gorąca woda są następnie krążone w całym domu za pomocą rurociągów. Rozprzestrzenia się za pośrednictwem pieców i grzejników podłogowych na podczerwień, gdy przechodzi przez rurociągi. Podnosi to temperaturę, ogrzewając gaz w domu. Woda jest następnie dobrze pompowana do kotła, gdzie byłaby ponownie podgrzewana i cykl zaczyna się od nowa.

Podgrzewacz wody

Wiemy, że jesteś ciekawy, co to jest podgrzewacz wody. To gadżet, który jest odpowiednio zatytułowany. Robi dokładnie to, co mówi na puszce: podgrzewa wodę. Podgrzewacze wody mają za zadanie dostarczać ciepłą wodę do całego domu. Po włączeniu kranu, podgrzewacz wody przesyła gorącą wodę rurociągami do twojego kranu, dzięki czemu można go wykorzystać do dowolnego celu. Istnieją różne rodzaje podgrzewaczy wody, z których każdy podgrzewa i rozprowadza wodę w nieco inny sposób. sposobów, ale wszystkie służą temu samemu zasadniczemu celowi. Te gadżety mają na celu dostarczanie ciepłej wody i nie mają żadnej dodatkowej funkcjonalności. Podgrzewacz wody ogrzeje tylko wodę, a nie budynek.

Czołgowe a bezzbiornikowe

Podgrzewacze wody dzielą się na dwie kategorie: zbiornikowe i bezzbiornikowe.

Podgrzewacz wody w stylu zbiornika zbiera zamarzającą wodę dopływającą i ogrzewa ją pośrednio w zbiorniku za pomocą palnika propanowego lub prętów podgrzewanych elektrycznie. Podgrzewacz utrzymuje podgrzaną wodę w zbiorniku do momentu włączenia umywalki lub prysznica. W zależności od tego, jak daleko obrócisz podgrzewany uchwyt wody, zbiornik ciepłej wody „dostarczy” gorącą wodę do umywalki lub pryszniców, które zmieszają się z wodą lodową.

Osiąga się to poprzez wykorzystanie ciśnienia w twoich systemach rurowych. Gdy umywalka lub prysznice są włączone, do układu gorącej wody pompowana jest zamarzająca woda, która przenosi cieplejszą wodę dalej do umywalki lub pryszniców. Zamiast trzymać wodę w zbiorniku, podgrzewacz bezzbiornikowy natychmiast ją podgrzewa. Bezzbiornikowy zbiornik ciepłej wody podgrzewa wodę pod prysznicem lub umywalką, gdy tylko włączysz kran i wybierzesz odpowiednią temperaturę. Chcesz również sprawdzić koszty podgrzewacza wody bez zbiornika.

Różnice w gwarancjach; Podgrzewacz wody i kocioł

Czy wiesz, jaka jest różnica między kotłem a podgrzewaczem wody? Para i promieniowanie cieplne ogrzewają mieszkanie za pomocą bojlera, podczas gdy podgrzewacz wody podgrzewa wodę do celów kulinarnych lub sprzątania.

#1. Gwarancja kotła

Ponieważ kocioł jest mniej powszechny, znalezienie fachowej wiedzy do jego wymiany lub naprawy może być trudne. Ponadto, jeśli kotły są wykorzystywane, ogrzewają obiekty komercyjne lub wspólne, a gwarancje na dom często nie obejmują wspólnych urządzeń elektronicznych.

#2. Gwarancja na podgrzewacze wody

Ubezpieczenie właścicieli domów zazwyczaj obejmuje podgrzewacze wody. W przypadku awarii zbiornika ciepłej wody właściciel domu powinien skontaktować się ze swoim domowym dostawcą gwarancji, który zorganizuje badanie problemu przez specjalistę.

To okładka!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wszyscy dowiecie się, jaka jest różnica między kotłem a podgrzewaczem wody. Powyżej omówiliśmy trzy główne różnice między nimi, a czytając ten artykuł, masz jasny obraz ich działania. Aby uzyskać więcej opcji, oto kolejny artykuł do przeczytania: jak wymienić pręt anodowy w podgrzewaczu wody i jak wyczyścić podgrzewacz wody. Dziękuję, przyjaciele, że na koniec byliście z nami!