Jaka jest najlepsza nić do szycia: 6 niezbędnych rzeczy

Aby odpowiedzieć, jaka jest najlepsza nić do szycia, musisz przejrzeć sześć niezbędnych elementów zestawu do szycia. Są to bawełna, poliester, nylon, sztuczny jedwab, jedwab i wełna.

Rozróżnimy również wątki na podstawie tego, jak są zbudowane i wykończone. Ten artykuł powinien być kompletnym przewodnikiem zakupu nici do szycia.

Jaka jest najlepsza nić do szycia: 6 niezbędnych rzeczy

A skoro o tym mowa, przeczytaj, jaka jest najmocniejsza nić do szycia, jeśli zamierzasz pracować przy ciężkich projektach.

Jaki jest najlepszy wątek do szycia

Nici bawełniane

Najczęściej stosowaną nicią w szyciu jest nić bawełniana, zwłaszcza przy pracy na tkaninach bawełnianych. Nici bawełniane to również łatwy wybór przy pikowaniu lekkich materiałów.

Pamiętaj jednak, że bawełna należy do słabszych nici, dlatego nigdy nie używaj jej, gdy szwy ulegną obciążeniu.

Nitka poliestrowa

Mocniejszą opcją niż nić bawełniana jest poliester. Przydaje się nawet do szycia wyrobów dżinsowych, skórzanych i tkanych.

Wskazówka podczas używania nici poliestrowych to smarowanie jej, aby zmniejszyć tarcie podczas szycia twardych materiałów. Ponadto spodziewaj się, że poliester jest zauważalnie bardziej błyszczący niż nić bawełniana.

Nylon

Kolejną nitką, którą możesz użyć do skóry, jest nić nylonowa. Niektóre są nawet poddawane obróbce, aby były odporne na plamy i wysokie temperatury w projektach outdoorowych i sportowych.

Wątek ze sztucznego jedwabiu

Jeśli robisz haft i ściegi ozdobne, najprawdopodobniej użyjesz nici ze sztucznego jedwabiu. Istnieją nawet rodzaje o większym połysku, które stanowią doskonałą alternatywę dla nici jedwabnych.

Jednak nici ze sztucznego jedwabiu są podatne na przeciekanie kolorów. Dlatego unikaj prania nici ze sztucznego jedwabiu wybielaczem.

Jedwabna nić

Nici jedwabne, choć drogie, są jednymi z najlepszych, jakie można dostać, zwłaszcza podczas haftowania lub szycia delikatnych materiałów. Gładkość jedwabiu nie zniszczy lekkich tkanin, zwłaszcza przy fastrygowaniu lub robieniu obszycia i dziurek na guziki.

Możesz również użyć jedwabiu do ozdobnego przeszycia na pikowaniach. Przeczytaj, jak używać ściegów ozdobnych na maszynie do szycia, jeśli jesteś zainteresowany.

Nici wełniane

Mocną nicią używaną do materiałów takich jak płótno jest nić wełniana. Jest nawet uważana za mocniejszą niż nić lniana i występuje w różnych rodzajach, w których perska wełniana nić jest przeznaczona do szycia o dużej gramaturze.

Nici wełniane są również powszechne przy igłowaniu i haftowaniu. Jednak maszyny do szycia mogą używać tylko delikatniejszych nici wełnianych, więc zawsze sprawdź w instrukcji.

Jak wybrać nić do szycia?

Naturalny kontra syntetyczny

Nici są naturalne lub syntetyczne, przy czym nici naturalne są często używane do szycia domowego, a nici syntetyczne są zwykle używane do szycia przemysłowego. Nici naturalne to bawełna, wełna, jedwab i len, natomiast nici syntetyczne to poliester i nylon.

Można oczekiwać, że projekty o dużej wytrzymałości wymagają nici syntetycznych, ponieważ są one bardziej odporne na zużycie. Jednak szycie materiałów naturalnych wymaga naturalnych nici, więc ulegną one degradacji w tym samym tempie.

Budownictwo

Wątki można również klasyfikować na podstawie ich konstrukcji. Na przykład nici przędzione są wykonane z krótkich włókien skręconych ze sobą, co czyni je przydatnymi do szycia trwałych szwów.

Do szycia przemysłowego można używać nici rdzeniowych, które mają włókno pośrodku i włókna wokół nich. Ta konstrukcja sprawia, że ​​nici rdzeniowe są o około 50% mocniejsze i nadają się do ciężkich materiałów, takich jak denim.

Istnieją również nitki filamentowe, które można wyróżnić jako monofilament, multifilament oraz bulk filament. Nici monofilamentowe, takie jak jedwab, są wykonane z pojedynczego włókna, nici multifilamentowe, takie jak nylon, są skręconymi ze sobą wieloma włóknami, a nici z włókna ciągłego, takie jak poliester, mają wiele połączonych nici.

Zakończ

Na koniec możesz wybrać nić do szycia na podstawie jej wykończenia. Nić może mieć wykończenie ognioodporne do szycia odzieży ochronnej lub nić hydrofobową do produkcji odzieży wierzchniej.

Dostępne są również gwinty z antystatycznym wykończeniem chroniącym przed ładunkami elektrostatycznymi. Nici te będą pomocne przy szyciu materiałów przewodzących.

Jak wybrać nić do mojej maszyny do szycia?

Grubość

Istnieją różne grubości nici, które są wymienne z grubościami nici. Dlatego też, gdy nić jest uważana za grubą lub ciężką, ściegi będą bardziej wyraźne niż mniejsze.

Wybór grubości nici zależy również od materiału i igły. Pamiętaj, że igła, nić i materiał powinny być ze sobą kompatybilne.

Kolor

Wiadomo, że dobór nici do maszyny do szycia będzie zależał od rodzaju nici. Nie należy jednak zapominać o kolorze nici.

Nić może być taka sama jak tkanina na niewidoczne ściegi. Ale z drugiej strony wybór kontrastowej nici jest idealny do celów dekoracyjnych.

Jak wybrać rozmiar gwintu?

Jednostki klasyfikujące rozmiary nici to waga, denier i tex. Z wagą im niższa liczba, tym grubsza nić, a im cieńsza nić, tym wyższa liczba.

Jeśli wątki są mierzone w denierach, spodziewaj się, że te z dużą liczbą są ciężkimi wątkami. I wreszcie, nici mierzone przez tex oznaczają, że cieńsze nici mają niższe numery tex i na odwrót.

Wniosek

I to wszystko! Aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza nić do szycia, należy wziąć pod uwagę rodzaj.

Nici są wykonane z włókien syntetycznych lub naturalnych i mogą być dalej klasyfikowane na podstawie ich budowy i wykończenia. Stamtąd wybierz odpowiedni rozmiar i kolor nici w zależności od igły i tkaniny.