Jaka jest najbardziej niebezpieczna pleśń? Pomocny przewodnik dotyczący bezpieczeństwa pleśni

Jeśli kiedykolwiek zapytasz innego właściciela domu „jaka jest najbardziej niebezpieczna pleśń”, z pewnością odpowie ze strachem „czarna pleśń”. Ta pleśń jest dla każdego poważnym bólem głowy, ponieważ się rozmnaża i powoduje kilka problemów zdrowotnych.

Musisz dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze o czarnej pleśni. Oto przewodnik, który pomoże Ci chronić swój dom i swoich bliskich przed śmiertelnym grzybem.

Jaka jest najbardziej niebezpieczna pleśń? Pomocny przewodnik dotyczący bezpieczeństwa pleśni

Dlaczego czarna pleśń jest niebezpieczna?

Ta pleśń może rosnąć wszędzie, gdzie jest wystawiona na działanie wilgoci. Może być zamknięty w piwnicy lub w często uczęszczanych miejscach, takich jak łazienka i kuchnia.

Będziesz wiedział, że pleśń tam jest, ponieważ wydziela stęchły zapach.

Stachybotrys może powodować kilka problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie natychmiast usunięty. Może powodować problemy z oddychaniem, objawy grypopodobne, utratę pamięci i biegunkę.

Dzieci, osoby starsze i zwierzęta domowe są narażone na wysokie ryzyko zatrucia czarną pleśnią. Dlatego musisz go leczyć, gdy zobaczysz ciemną plamę na ścianach.

Oto przewodnik, jak rozpoznać czarną pleśń w domu.

Inne formy, na które należy zwrócić uwagę

Stachybotrys to najgroźniejsza pleśń, ale są też inne grzyby, na które należy uważać w domu.

1. Alternaria

Ta pleśń pojawia się zwykle wiosną i latem. Zarodniki unoszą się w powietrzu i rozwijają się na tekstyliach.

Alternaria może powodować ciężkie alergie, jeśli zostanie pozostawiona bez opieki.

2. Aspergillus

Generalnie można znaleźć tę pleśń w powietrzu, ale może być niebezpieczna dla osób ze słabym układem odpornościowym. Ta pleśń może powodować infekcje płuc i reakcje alergiczne.

3. Penicillium

To kolejna codzienna pleśń, ale jeśli zostanie uwięziona w pomieszczeniu, może powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma.

4. Chaetomium

Ta pleśń ma wiele podobnych cech do czarnej pleśni. Zwykle znajdziesz go na obszarach z uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę.

Chaetomium może wywołać niektóre choroby autoimmunologiczne i uszkodzenia neurologiczne.

5. Fuzario

Ta pleśń zwykle rośnie na glebie i resztkach roślinnych. Może również rosnąć wewnątrz instalacji z płyt kartonowo-gipsowych lub pianki oraz pod dywanami.

Czasami możesz rozwinąć infekcję oka po wystawieniu na tę pleśń.

Co może zabić czarną pleśń?

Gdy zauważysz czarną pleśń, musisz ją usunąć. Na szczęście niektóre standardowe produkty gospodarstwa domowego są idealnymi środkami do czyszczenia form.

Ocet

Użyj nierozcieńczonego octu na plamy pleśni. Posiada właściwości antybakteryjne, które zabiją czarną pleśń z korzeni.

Soda oczyszczona

Możesz użyć sody oczyszczonej do czyszczenia kilku rzeczy, a jedną z nich jest czarna pleśń.

Może pochłaniać zapach stęchlizny i zapobiegać ponownemu wzrostowi zarodników. Jest również bezpieczny dla dzieci i przyjazny dla zwierząt.

Należy wymieszać proszek i wodę, aby powstała pasta do czyszczenia.

Nadtlenek wodoru

Środek czyszczący ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Możesz go używać do czyszczenia porowatych powierzchni, takich jak drewno.

Oto przewodnik, jak rozpoznać czarną pleśń na drewnie.

Nadtlenek wodoru jest bezpieczny w użyciu i przyjazny dla środowiska. Zmieszaj 2 części wody z 3% nadtlenkiem wodoru i umieść w butelce ze spryskiwaczem, aby ułatwić użycie.

Sok z cytryny

Cytryny są najszybszym lekarstwem na czarną pleśń. Na pewno masz trochę w lodówce.

Niestety, jest to raczej tymczasowe lekarstwo, dopóki nie znajdziesz silniejszej substancji chemicznej. Cytryny usuną zapach stęchlizny, ale nie jest wystarczająco silny, aby zabić korzenie.

Użyj trzech do pięciu cytryn na miejscu i pozostaw sok na pięć minut, zanim go zetrzesz.

Olejek z drzewa herbacianego

Ten płyn jest naturalnym środkiem grzybobójczym, który może również zapobiegać ponownemu zakorzenianiu się zarodników pleśni.

Wymieszaj 1 szklankę wody z 1 łyżeczką olejku z drzewa herbacianego. Włóż go do butelki z rozpylaczem, a teraz masz swojego zabójcę pleśni!

Ekstrakt z pestek grejpfruta

Zazwyczaj możesz używać tego w opiece zdrowotnej, ale czy wiesz, że ekstrakt z pestek grejpfruta może być również używany jako roztwór czyszczący? Ten ekstrakt zawiera antybakteryjne polifenole, które mogą dezynfekować wilgotne przestrzenie i zabijać bakterie, które mogą prowadzić do pleśni!

Wymieszaj 1 szklankę wody z 10 kroplami ekstraktu z pestek grejpfruta i umieść w butelce ze spryskiwaczem. Pozostaw płyn na miejscu na co najmniej 10 minut, zanim go zetrzesz.

Jak zapobiegać czarnej pleśni

Po oczyszczeniu czarnej pleśni musisz upewnić się, że nie wróci. Dzięki tym wskazówkom możesz zapobiec ponownemu wzrostowi pleśni.

1. Wysusz wszystkie mokre obszary

Czy w domu jest wyciek, czy rozlałeś wodę? Miejsca te należy natychmiast wysuszyć, aby powierzchnie nie wchłaniały wilgoci.

2. Mieć odpowiednią wentylację

Upewnij się, że twój pokój jest odpowiednio wentylowany, kiedy gotujesz, kąpiesz się lub robisz pranie. Każda czynność, która wiąże się z wilgocią, może wywołać rozwój pleśni.

3. Monitoruj wilgotność

Utrzymuj poziom wilgotności od 30 do 60 procent. Możesz kupić miernik wilgotności, który pomoże Ci śledzić procent lub uważać na nadmierną kondensację.

Zbyt duża wilgotność spowoduje nadmierną wilgoć w środku, idealne środowisko dla pleśni.

4. Używaj produktów odpornych na pleśń

Możesz użyć odpornej na pleśń płyty gipsowo-kartonowej lub farby, a także zastosować produkty zapobiegające rozwojowi pleśni. Dzięki temu Twój dom będzie bezpieczny przed przyszłymi inwazjami.

Wniosek

Pleśń może powodować wiele problemów w domu. Może to sprawić, że twoje pokoje będą wyglądać brzydko i brzydko pachnieć, a także możesz rozwinąć problemy zdrowotne.

Możesz zastosować niezbędne środki zaradcze, kiedy możesz zidentyfikować najniebezpieczniejszą pleśń.

Zawsze uważaj na czarną pleśń w domu! Dbaj o dobrą wentylację pomieszczeń i unikaj gromadzenia się wilgoci.