Jaka część wózka inwalidzkiego może zostać uszkodzona przez wodę? Pomocny przewodnik

Jeśli od jakiegoś czasu pomagasz komuś w korzystaniu z wózka, warto dowiedzieć się, jaka część wózka może zostać uszkodzona przez wodę. Rama, siedzenie, akumulator, silnik, hamulce, skrzynia biegów i joystick to części, na które należy zwrócić uwagę. W przypadku nieelektrycznych wózków inwalidzkich, funkcje, które są podatne na uszkodzenia przez wodę, obejmują siedzenie i ramę.

W tej treści omówimy, jak zapobiegać uszkodzeniom wcześniej wymienionych części przez wodę. Jeśli kiedykolwiek Twój wózek inwalidzki zamoczy się, ważne jest również, aby wiedzieć, co należy zrobić, aby ograniczyć szkody. Na koniec pojawią się wskazówki dotyczące prawidłowego czyszczenia i konserwacji wózka inwalidzkiego, aby służył znacznie dłużej.

Jaka część wózka inwalidzkiego może zostać uszkodzona przez wodę? Pomocny przewodnik

Części wózka inwalidzkiego, które mogą być uszkodzone przez wodę

1. Ramka

Niezależnie od tego, czy korzystasz z wózka inwalidzkiego ręcznego, czy elektrycznego, nadwozie i rama są podatne na rdzewienie. Złącza są częstymi celami rdzy, a także wszelkie części, które mają kontakt z innymi rdzewiejącymi materiałami. Ten rodzaj rdzewienia nazywa się korozją kontaktową, która jest jednym z trzech rodzajów rdzy.

Jeśli masz elektryczny wózek inwalidzki, zapoznaj się z tym artykułem, jak zresetować wózek elektryczny. Jest to niezbędne, ponieważ są bardziej delikatne i podatne na uszkodzenia przez wodę.

2. Bateria

Jeśli kiedykolwiek wcześniej jeździłeś jakimkolwiek pojazdem mechanicznym, prawdopodobnie zauważyłeś, że styki akumulatora zwykle rdzewieją jako pierwsze. To samo dotyczy elektrycznych wózków inwalidzkich, niezależnie od tego, czy posiadasz baterie z ogniwami mokrymi czy suchymi. Wadliwy akumulator spowoduje słabą wydajność wózka inwalidzkiego do tego stopnia, że ​​może się nawet nie uruchomić.

3. Silnik

Silnik jest sercem Twojego elektrycznego wózka inwalidzkiego. Tak jak serce ma komory, przedsionek i aortę, tak silnik ma wały, szczotkę, łożyska, komutator, magnesy i cewki. Każdy element odgrywa zasadniczą funkcję w ogólnej pracy urządzenia, a uszkodzenie któregokolwiek z nich przez wodę ma szkodliwe następstwa.

4. Hamulce

W większości wypadków drogowych, najczęstszą przyczyną wyrzucaną przez osoby biorące w nich udział jest awaria hamulców. Nie chcesz, żeby przydarzyło ci się to samo. Hamulce mają sprężyny, magnesy i cewki, które mogą rdzewieć pod wpływem wody.

5. Joystick

Ponieważ działa z elektroniką, uszkodzenie przez wodę joysticka i panelu wyświetlacza jest powszechne. Naprawa prawdopodobnie będzie cię kosztować najwięcej, ponieważ panele kontrolne są wyspecjalizowanymi komponentami.

6. Skrzynia biegów

Najnowsze wersje dzisiejszych pojazdów prawie zawsze są wyposażone w skrzynię biegów. Jedną z wad posiadania jednego z tych pojazdów jest to, że samochód jest zasadniczo do niczego, jeśli skrzynia biegów jest zalana. To samo dotyczy elektrycznych wózków inwalidzkich, więc zadbaj o skrzynię biegów.

7. Siedzisko

Może nie być tak niepewne, aby siedzenie było mokre, jak w przypadku innych części, ale zwracanie uwagi na tę część jest nadal ważne. Siedzisko pozostawione bez opieki może być wylęgarnią pleśni, która może następnie spowodować uszkodzenie innych części wózka inwalidzkiego. Pleśnie rozmnażają się w obecności wilgoci, dlatego dbanie o to, by siedzenie było suche, powinno być zawsze najważniejsze.

Jak zapobiec uszkodzeniom wózka inwalidzkiego przez wodę?

Sprawdź pogodę

Pogoda jest nieprzewidywalna, ale możesz dostosować swój harmonogram w zależności od prognozy pogody. Jeśli nie jest to możliwe, skorzystaj z serwisu samochodowego dla wózków inwalidzkich, który odbierze i wysadzi Cię w najbliższym miejscu wybranej lokalizacji. Jeśli ta opcja nadal nie jest opłacalna, upewnij się, że zabrałeś ze sobą ponczo do wózka inwalidzkiego i osłonę joysticka, aby zakryć podstawowe elementy wózka zmotoryzowanego.

Trzymaj z dala od kałuż

Jeśli jesteś już w drodze, nie ma znaczenia, czy deszcz już się skończył. Kałuże będą obfite i mogą wykoleić Twoją podróż, jeśli nie zostanie uniknięta. Ilekroć musisz przez nie przejść, jedź powoli i omijaj środkową część, gdzie jest najgłębsza.

Co zrobić, gdy wózek inwalidzki zmoczy się?

Szukaj schronienia

Chcesz uniknąć poważnego uszkodzenia wózka inwalidzkiego, gdy zostaniesz złapany przez deszcz. Tak więc pierwszym działaniem, jakie należy podjąć, jest szukanie schronienia i unikanie moczenia siebie i wózka inwalidzkiego.

Wysusz wózek inwalidzki

Najpierw zetrzyj nadmiar wody miękkim i suchym ręcznikiem. Następnie ustaw wózek inwalidzki przed obracającym się wentylatorem pracującym ze średnią lub dużą prędkością. Na koniec pozostaw wózek inwalidzki do wyschnięcia w słonecznym lub ciepłym, suchym miejscu na noc.

Aby pozbyć się większości wilgoci, weź plastikową torebkę ryżu i owiń ją wokół joysticka. Ryż wchłonie pozostałą wilgoć i pomoże ograniczyć uszkodzenia elektroniki.

Jak prawidłowo dbać o wózek inwalidzki

Podczas gdy budżet w dużej mierze wpływa na jakość zakupionego wózka inwalidzkiego, nie gwarantuje to długiej żywotności. Tańsze, ale dobrze utrzymane urządzenie prawdopodobnie wytrzyma dłużej niż drogi, ale solidnie używany wózek inwalidzki.

Oto kilka sugestii dotyczących prawidłowej konserwacji wózka inwalidzkiego:

  • Bateria – używaj wyłącznie ładowarki przeznaczonej do baterii. Jeśli nie znasz całego procesu, zapoznaj się z tym artykułem o ładowaniu fotela elektrycznego.
  • Komponenty elektryczne – Unikaj zamoczenia części elektronicznych. Jeśli tak się stanie, wysusz jak najszybciej. Napraw lub wymień uszkodzone części, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.
  • Czyszczenie – Użyj wilgotnego ręcznika do czyszczenia powierzchni wózka inwalidzkiego. Nigdy nie spłukuj urządzenia, ponieważ niektóre części elektroniczne ulegną zamoczeniu lub uszkodzeniu pod wpływem ciśnienia wody.

Wniosek

Nadal zadajesz sobie pytanie „jaka część wózka inwalidzkiego może zostać uszkodzona przez wodę?” Różne części wózka inwalidzkiego mogą ulec uszkodzeniu, jeśli po zamoczeniu nie zostaną podjęte niezbędne środki ostrożności. Upewnij się, że wiesz, jak uniknąć tych scenariuszy i co zrobić, jeśli się wydarzą.