Jak zwalczanie szkodników wpływa na atmosferę? Najlepsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Osoby dbające o środowisko mogą się zastanawiać, jak zwalczanie szkodników wpływa na atmosferę. Efekty różnią się w zależności od tego, ile dokładnie jest w powietrzu, więc omówimy kilka rzeczy, które musisz wiedzieć.

Jak pestycydy wpływają na powietrze?

Podstawowa nauka może powiedzieć, że kiedy ludzie stosują pestycydy, w powietrzu unoszą się małe cząsteczki lub opary unoszące się w powietrzu. Oczywiście, gdy te maleńkie szczątki pozostaną w powietrzu, mogą rozprzestrzenić się na okoliczne obszary.

Jak zwalczanie szkodników wpływa na atmosferę? Najlepsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Istnieje określenie na to zjawisko zwane dryfowaniem pestycydów. Zjawisko to ma miejsce, gdy cząsteczki unoszące się w powietrzu dryfują w miejsca oddalone od docelowego obszaru, stąd nazwa.

Dryf pestycydów staje się bardziej prawdopodobny, jeśli obszar jest wietrzny lub ma wysoką temperaturę lub niską wilgotność.

Czasami mogą osiągnąć wyższe wysokości lub rozprzestrzenić się w odległych miejscach. W rzeczywistości naukowcy odkryli, że unoszące się w powietrzu cząsteczki lub opary uwalniane w Azji mogą w ciągu tygodnia dotrzeć na zachodnie wybrzeże Ameryki.

Te substancje chemiczne unoszące się w powietrzu mogą nawet przenikać do ekosystemów w postaci opadów, takich jak deszcz lub śnieg. Dryf pestycydów może składać się z dwóch do dwudziestu pięciu procent zastosowanych pestycydów, więc możesz zobaczyć, ile może trafić do naszej atmosfery.

Innym ważnym terminem, o którym warto wspomnieć, jest ulatnianie się. Definicja tego terminu to konwersja ciał stałych lub cieczy w postacie gazowe.

Kierując się tymi informacjami, ulatnianie się pestycydów może spowodować znaczny dryf pestycydów.

Jeśli gleba pod traktowanym obszarem mocno wchłania pestycydy, może to zmniejszyć ryzyko ulatniania się. Jednak czynniki zaatakowanej gleby, takie jak zawartość materii organicznej, wilgotność i tekstura, mogą wpływać na ulatnianie się pestycydów.

Innym terminem do rozważenia jest ciśnienie pary. Termin ten oznacza tendencję substancji do ulatniania się lub parowania.

Należy pamiętać o prężności pary, im wyższe ciśnienie pary pestycydów, tym większa jego lotność i oczywiście większe prawdopodobieństwo znoszenia pestycydów.

Jakie są skutki dryfu pestycydów?

Gdy w powietrzu unoszą się pozostałości pestycydów, mogą one wpływać na obszar, w którym się przemieszczają. Miejsca takie jak obszary mieszkalne, place zabaw, szkoły, pola uprawne, dzika przyroda na świeżym powietrzu, a nawet zbiorniki wodne.

Dwa procent, jak wspomniano powyżej, do dwudziestu pięciu procent lub pozostałości pestycydów w zaspach może nie wydawać się takie złe, ale poziomy ryzyka mogą się różnić.

Niektóre pestycydy mają minimalną toksyczność, więc nie powodują większych szkód. Jednak w Twojej okolicy mogą zostać zastosowane pestycydy, które mogą spowodować związane z tym zagrożenia.

Kilka zagrożeń dla zdrowia związanych z dryfowaniem pestycydów może obejmować między innymi bezpłodność, zaburzenia rozrodu, choroby płuc, nowotwory i zaburzenia neurorozwojowe u dzieci.

Nie martw się; mamy cię objęte, jeśli się tym martwisz. Oto pomocny artykuł o tym, jak rozpoznać zatrucie pestycydami.

Nie tylko ludzie i zwierzęta są dotknięte, ale nawet uprawy mogą cierpieć z powodu znoszenia pestycydów, jeśli nie były roślinami docelowymi. Znoszenie pestycydów może uniemożliwić ich sprzedaż, gdy zostaną wystawione na działanie pestycydów niezarejestrowanych w niektórych rodzajach upraw.

Jak chronić się w przypadku narażenia?

Możesz nie być w stanie kontrolować, gdzie kończą pestycydy. Mimo to możesz kontrolować protokoły zapobiegania i bezpieczeństwa podczas procedur zwalczania szkodników.

  • Jeśli stosujesz pestycyd, ogranicz go tylko do obszaru docelowego.
  • Unikaj stosowania w pobliżu cieków wodnych, takich jak kanały burzowe, rynny, rowy odwadniające lub wody powierzchniowe. Pestycydy mogą dostać się do wody i zwiększyć ryzyko ulatniania się.
  • Upewnij się, że warunki pogodowe sprzyjają aplikacji pestycydów. Deszczowe dni nie są dobrymi dniami na stosowanie pestycydów, zwłaszcza jeśli odbywa się to na zewnątrz, ponieważ wiatr lub deszcz mogą zdmuchnąć lub zmyć pestycyd z docelowych obszarów.
  • Właściwie wypłucz sprzęt, którego użyłeś na leczonych obszarach, aby uniknąć rozprzestrzenienia się pestycydu na inne sąsiednie obszary.
  • Jeśli używasz produktów ziarnistych, zamiataj nadmiar, który wylądował na chodnikach, z powrotem do docelowego obszaru.

Jeśli czujesz, że Ty lub ktokolwiek wokół Ciebie został narażony, oto kilka wskazówek:

  • Natychmiast przestań kontaktować się z zastosowanym pestycydem.
  • Zdejmij ubrania i jeszcze ich nie pierz. Przechowuj je najpierw w hermetycznym pojemniku.
  • Umyj mydłem i wodą każdą część ciała, która miała kontakt z pestycydem.
  • Płukać zimną, czystą wodą przez około 10 do 15 minut, jeśli oczy są zaatakowane. Usuń kontakty natychmiast, jeśli nosiłeś je podczas aplikacji.
  • Miej pod ręką informacje kontaktowe o centrach kontroli zatruć. Nigdy nie wiesz, czy potrzebujesz profesjonalnych konsultacji.

Te wskazówki mogą zapewnić, że nie będziesz zbytnio cierpieć z powodu dryfu pestycydów. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, oto przydatny przewodnik na temat nakazów i zakazów zwalczania szkodników.

Wniosek

Dryf pestycydów z pewnością może być doozy. Świadomość, w jaki sposób pestycydy mogą rozprzestrzeniać się i wpływać na otaczające Cię obszary, może pomóc Ci dowiedzieć się, co zrobić, aby chronić siebie i swoich bliskich przed narażeniem na pestycydy.

Wiedza o tym, jak zwalczanie szkodników wpływa na atmosferę, to dobry początek. Świadomość tego, jak pestycydy rozprzestrzeniają się w powietrzu, sprawi, że będziesz bardziej na nogach, zwłaszcza jeśli to ty zainicjujesz zwalczanie szkodników.