Jak zrobić zasłony z ukrytymi zakładkami

Zawsze jest trudność, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju zasłony należy użyć do dekoracji domu. Jednak gdy już opanujesz, jak tworzyć zasłony z ukrytymi zakładkami, może to być Twój nowy ulubiony rodzaj draperii.

Różne style zasłon oferują różne właściwości dekoracyjne. Może to być od zwykłego do formalnego, od klasycznego do modnego, od nowoczesnego do współczesnego i wiele innych. Okucia do zasłon, takie jak wstępnie zainstalowane przelotki i klipsy pierścieniowe, również ułatwiają przesuwanie zasłony wokół pręta.

Jak zrobić zasłony z ukrytymi zakładkami

Co to są ukryte karty?

Te zasłony z ukrytymi zakładkami są specjalnym rodzajem zasłony, którą projektanci nazywają również zasłonami z tyłu. Możesz go zwizualizować zgodnie z jego nazwą. Wygląda jak zwykła zasłona, ale zamiast kieszeni na pręty i zakładek ma na tylnej stronie wszyte paski materiału.

Ukryte zakładki pozwalają zawiesić i ukryć za nim drążek i inny sprzęt do zasłon. Ukryj wsporniki prętów i zwykłe karnisze za grubym kawałkiem draperii. Zasłony z ukrytymi zakładkami mogą być również wykonane z przezroczystego materiału, ale lekkość materiału wpływa na efekt krycia.

Niemniej jednak zasłony z tyłu to świetny sposób na nadanie modzie minimalistycznego i dopasowanego wyglądu. Ukryte paski tkaniny dają zasłonie iluzję unoszenia się w przestrzeni i tworzą dość czystą linię w górnej i dolnej części.

Ponieważ tkanina ledwo spoczywa na pręcie, zasłony są w jakiś sposób utrzymywane na miejscu i trudno je przesuwać. Pomaga nadać plisom wyrazistą krawędź przy jednoczesnym zachowaniu równych rozmieszczeń między fałdami. Tylko nie próbuj często otwierać i zamykać zasłon. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Tworzenie zasłon z ukrytymi zakładkami

Wybierz materiał, z którego wykonasz zasłony z ukrytymi zakładkami i zbierz materiały do ​​szycia. Należy wstępnie zmierzyć okno, aby określić wymiary zasłony. Pomnóż rzeczywistą szerokość okna przez współczynnik wypełnienia wynoszący dwa lub trzy, aby uzyskać szerokość zasłony.

Podziel szerokość zasłony na dwie, aby określić szerokość dwóch paneli. Następnie zdecyduj o długości całej zasłony, zaczynając od drążka do góry. Długość powinna zawierać pasek materiału o wysokości dwóch lub trzech cali do mocowania zakładek. Reszta to rzeczywista długość panelu.

Krok 1: Przygotuj materiał.

Korzystając z wykonanych pomiarów, zmierz i oznacz materiał. Za pomocą ołówka zaznacz rzeczywiste rozmiary panelu i zaznacz szew, w którym przymocujesz zakładki. Przesuń ½ cala na zewnątrz zasłony, aby uzyskać naddatek na szew.

Zrób element licowy, który ukryje zakładkę. Powinien mieć również dwa lub trzy cale wysokości i taką samą szerokość jak panel kurtyny. W przypadku zakładek zasłonowych zdobądź długi pasek materiału, który jest dwa razy szerszy niż rzeczywista szerokość zakładki. Oznacz nacięcia o jednakowej długości.

Wytnij wszystkie kawałki, w tym panele, zakładki i okładziny.

Krok 2: Utwórz zakładki.

Możemy zacząć od przygotowania zakładek. Weź jeden pasek wyciętej tkaniny i złóż go wzdłuż, prawymi lub wzorzystymi bokami skierowanymi do siebie. Zszyj je i odwróć na lewą stronę, aby wzór był teraz widoczny. Na koniec naciśnij i powtarzaj, aż skończysz wszystkie zakładki.

Krok 3: Przygotuj okładzinę.

Element licowy powinien być długim paskiem tkaniny pasującym do szerokości panelu. Weź krótkie krawędzie i złóż je dwa cale do wewnątrz. Prasuj, aby zrobić zagniecenie, a następnie rozłóż tkaninę. Złóż go ponownie na pół od sprasowanej linii, a następnie wyprasuj i zszyj. Wykonaj tylko jedną krawędź dla obu licowanych elementów.

Krok 4: Obszyj panele

Połóż swoje długie panele zasłonowe i złóż górę, dół i boki o jeden cal do wewnątrz. Zabezpiecz fałdy, ściskając je razem i dołączając szpilkę do szycia. Zszyj rąbki za pomocą igły i nici lub po prostu przesuwając go pod maszyną do szycia. Usuń kołki.

Krok 5: Złóż zasłonę

Połóż draperię tak, aby wzorzysta strona była skierowana do ciebie i dociśnij wzdłuż dłuższej krawędzi. Zdobądź swoją taśmę mierniczą, aby określić umiejscowienie zakładek. Upewnij się, że układasz je równomiernie na czubku zasłony.

Przypnij zakładki surowymi krawędziami do góry na górnej krawędzi zasłony z przodu. Zrób półcalowy szew i zszyj go przez górną krawędź zasłony. Przypnij element licowy na górze zakładek i paneli surowymi krawędziami do góry.

Złóż zakładki i element licowy i przymocuj go z tyłu panelu. Wciśnij wypustki i element licowy na swoje miejsce. Możesz ją ponownie przypiąć przed szyciem na całej szerokości półcalowym szwem. Usuń wszystkie szpilki i tak zrobić ukryte zasłony z zakładkami.

Zawieszanie zasłon

Teraz, gdy masz już swoje tylne zasłony, wsuń je na pręt. Jeśli chcesz uzyskać ostre i dopasowane plisy, spróbuj użyć płaskiego pręta zamiast tradycyjnych okrągłych. Płaski drążek zapobiegnie przesuwaniu się materiału, zapewniając mocne i eleganckie fałdy.

Możesz spróbować użyć klipsów do zawieszenia zasłon z tyłu, aby ułatwić ich przesuwanie po drążku. Wystarczy przymocować klips w środkowej lub dolnej części zakładki. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest zbyt trudno nauczyć się tworzyć zasłony z ukrytymi zakładkami. Wszystko, czego potrzebujesz, to odświeżyć swój pomiar i podstawowe szycie.