Jak zrobić zasłony z arkuszy

Oszczędzaj pieniądze i przetwarzaj te wysokiej jakości prześcieradła, gdy nauczysz się robić zasłony z prześcieradeł. Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka dużych prześcieradeł, kilka umiejętności szycia, sprzęt do zasłon i możesz już złożyć piękną parę draperii.

Jeśli brzmi to dość łatwo, to dlatego, że prawdopodobnie tak jest. Teraz nie musisz wydawać zbędnych pieniędzy na wysokiej jakości zasłony. Weź stare prześcieradła, które są nadal w dobrym stanie, i zamień je w jedne z najlepiej wyglądających draperii, aby stylizować swój dom.

Jak zrobić zasłony z arkuszy

Krok 1: Przygotowanie

Oczywiście, aby z powodzeniem wykonać ten projekt DIY i nauczyć się robić zasłony z prześcieradeł, potrzeba kilku materiałów. Zacznij od zebrania prześcieradeł i wyprasowania ich na płasko. Będziesz także potrzebować wielu materiałów do szycia, takich jak igła, nici, nożyczki, taśma miernicza, szpilki do szycia i maszyna do szycia.

Weź taśmę mierniczą i przełóż ją przez okno. Wymiary okien pomogą Ci określić długość i szerokość zasłony. Zdecyduj, jak długa ma być Twoja zasłona. Możesz zakończyć go tuż pod parapetem lub zdecydować się na eleganckie zasłony do podłogi.

Użyj miarki jako przewodnika i zwróć uwagę na wymiary zasłony. Wykonując pomiary szerokości zasłony, upewnij się, że ma ona większą szerokość niż okno, które zakrywa. Nie chcesz, aby płaskie panele zakrywały okno.

Krok 2: Wytnij arkusze

Weź wyprasowane prześcieradła i przytnij je na zmierzoną szerokość i długość. Możesz użyć prostej krawędzi lub taśmy mierniczej i ołówka do tkaniny, aby narysować linię w poprzek arkusza przed jego wycięciem. Ten krok pomoże ci ciąć w kierunku liniowym.

Jeśli twoje prześcieradło ma szeroki rąbek na górnej krawędzi, możesz zostawić go na tkaninie, której użyjesz na zasłonę. Delikatnie otwórz boczne szwy za pomocą rozpruwacza do szwów i zagnij niedokończone krawędzie do wnętrza materiału.

Jeśli go nie ma, możesz wykonać własną, zaginając górną część materiału i przeszyj prostą linię wzdłuż dolnej krawędzi materiału. Pozostaw boczne szwy otwarte, gdy przyszyjesz rąbek do większej części materiału. Ta część posłuży jako kieszeń na wędki.

Krok 3: Podszyj szwy.

Używając maszyny do szycia, obszyj wzdłuż krawędzi arkusza. Możesz użyć szpilek do szycia, aby zabezpieczyć je na miejscu przed uruchomieniem maszyny. Szpilki będą służyć jako przewodnik i ułatwią proces szycia.

Możesz go również wyprasować, aby zdefiniować fałdy. Prasowanie tkaniny przed włożeniem jej pod maszynę do szycia sprawi, że proces będzie przebiegał płynnie. Spróbuj zastosować technikę podwójnego obszycia, aby nadać zasłonom bardziej profesjonalny wygląd. Pomoże również ukryć surowe krawędzie.

Krok 4: Zawieś zasłony

Włóż pręt do kieszeni zasłony, którą ukończyłeś w kroku drugim. Wsuń go na drążek i zawieś zasłonę za pomocą wspornika drążka. Kieszenie na wędki pomogą Ci uzyskać piękne i naturalne plisy, jeśli wiesz, jak je odpowiednio dopasować.

Popraw rozmieszczenie paneli i nie bój się dodawać akcesoriów, takich jak falbany, ozdoby lub wiązania, aby dopełnić wygląd. Zasłony można również powiesić za pomocą klipsów.

Załóż pierścienie klipsowe na górną część zasłony i wsuń pierścienie na drążek. Dzięki temu osprzętowi do zasłon możesz łatwo dodać trochę długości do swojej draperii. Pierścienie pomogą również z łatwością rozsunąć i zamknąć zasłonę.

Wskazówki do szycia

Być może zauważyłeś, że do obszywania zasłon użyliśmy maszyny do szycia. Możesz jednak z łatwością podszyć szwy zasłony naturalną metodą igły i nici.

Wykorzystaj w pełni swoje szpilki do szycia i użyj ich jako przewodnika do tworzenia prostych i schludnie wyglądających ściegów w poprzek szwów. Jeśli nie masz doświadczenia w szyciu, możesz poćwiczyć wykonywanie podstawowych ściegów na kawałku materiału przed rozpoczęciem pracy nad panelem zasłonowym.

Jeśli chcesz mieć jeszcze łatwiejszą alternatywę, spróbuj poszukać topliwej taśmy obrębowej. Utwórz dwukrotnie obrócony rąbek, odcinając klejącą się taśmę i wkładając ją w fałdy rąbka. Upewnij się, że żadne części taśmy nie są odsłonięte.

Możesz również spróbować zszyć kilka warstw, zwłaszcza jeśli masz prześcieradła, które są zbyt cienkie jak na twój gust. Niektóre arkusze nie zapewniają odpowiedniej prywatności ze względu na swoją grubość. Możesz szybko rozwiązać ten problem, dodając roletę lub zasłonę jako pierwszą warstwę.

Nie zapomnij wyprasować lub wyprasować zasłon przed ich powieszeniem. Ten dodatkowy krok pomoże nadać mu wyrafinowany i dopasowany wygląd. Prasowane zasłony z pewnością będą wyglądać bardziej profesjonalnie niż marszczona tkanina, która zazwyczaj puchnie w nieodpowiednich miejscach.

Podsumowanie

Ten projekt DIY jest idealny dla tych, którzy szukają zadań związanych z upcyklingiem, nad którymi mogliby pracować w domu. Jest to również idealna okazja do przećwiczenia podstawowych ściegów ręcznych, które będą potrzebne do obszycia materiału.

Ogólnie rzecz biorąc, nauka robienia zasłon z prześcieradeł to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i ponowne wykorzystanie nieużywanego materiału. Stylizuj swoje zasłony i eksperymentuj z różnymi metodami wieszania, takimi jak instalowanie ukrytych zakładek lub używanie haczyków do draperii.