Jak zrobić zasłony plisowane za pomocą Buckram?

Te niezwykle dekoracyjne nagłówki zwane plisami to fantastyczny sposób na dodanie charakteru zwykłym zasłonom. Dowiedz się, jak zrobić firanki z plisami z buckramu i nadać swoim zasłonom eleganckie i eleganckie wykończenie.

Istnieje wiele sposobów na wykonanie efektu plisowania, w tym buckram. Wystarczy zmierzyć rąbek tkaniny i wyciąć kawałek jednostronnego buckramu. Połóż go lepką stroną do dołu na tkaninie i wyprasuj go przed szyciem zasłony.

Jak zrobić zasłony plisowane za pomocą Buckram?

Możesz wybierać spośród wielu plis i różnych metod ich wykonania. Jeśli jednak znasz się na plisowaniu firan, nauczenie się, jak robić zasłony z plisami, powinno być trudnym sposobem, aby pomóc Ci poprawić swoje umiejętności.

Krok 1: Przygotuj materiał.

Weź zasłonę i połóż ją na swoim miejscu pracy prawą stroną skierowaną w dół. Użyj rąk lub chłodnego żelazka, aby wygładzić warstwy. Praca z całkowicie płaską tkaniną zasłonową znacznie to ułatwi.

Zdobądź swoją taśmę pomiarową i ołówek. Możesz zacząć mierzyć od dołu górnej krawędzi tkaniny i podzielić ją na cztery równe części wzdłuż szerokości. Zaznacz cztery miejsca za pomocą ołówka i narysuj linię, aby je połączyć.

Krok 3: Dodaj swój buckram

Używając swojej jednostronnie topliwej buckram, wytnij kawałek tak, aby był o dwadzieścia centymetrów dłuższy niż szerokość każdego panelu. Umieść go nad linią lepką stroną w dół tkaniny. Upewnij się, że po obu stronach panelu wystaje dziesięć centymetrów.

Przytrzymaj wystający pasek buckram, złóż każdy koniec. Długość wykończenia powinna wynosić około pół centymetra od krawędzi panelu tkaniny. Powtórz dla wszystkich paneli i złóż tkaninę zasłonową od góry, aby ukryć buckram.

Krok 4: Zabezpiecz buckram.

Teraz, po złożeniu materiału, możesz użyć szpilek do szycia, aby utrzymać go na miejscu. Upewnij się, że tworzysz zgrabną i prostą fałdę. Całkowicie ukryj buckram przed zabezpieczeniem tkaniny. Prasuj fałdę i wsuń nadmiar materiału pod spód buckram. Przypnij te dodatkowe elementy na swoim miejscu.

Nie wyjmuj szpilek nawet po wyprasowaniu tkaniny. Nadal będziesz ich potrzebować do tej części. Weź igłę i nić, bo zaraz zrobimy trochę szycia!

Użyj ściegu poślizgowego i przeprowadź go wzdłuż dolnej części materiału, zakrywając buckram. Nie wciskaj igły do ​​końca przez lewą stronę zasłony. Upewnij się, że nić przechodzi tylko przez tylną tkaninę i buckram. Zamknij końce za pomocą ściegu drabinkowego.

Krok 5: Oblicz swoje plisy.

Określ rozmiary plis i rozstaw. W tym kroku musisz znać dwie rzeczy: szerokość gotowej zasłony oraz szerokość panelu zasłonowego, z którego uformujemy plisy. Stamtąd możemy określić szerokość Twojego powrotu i krawędź natarcia.

Zalecana długość zarówno krawędzi powrotnej, jak i natarcia to osiem centymetrów, ale możesz zdecydować, czy chcesz mieć większe czy mniejsze plisy. Odejmij gotową szerokość kurtyny od szerokości panelu. Pomoże Ci to określić dostępną tkaninę do formowania plis.

Policz, ile plis możesz uformować z dostępnej tkaniny i długości plis. Wypróbuj sześć plis, aby uzyskać stopień wypełnienia 1,9 do 2,2 i dwanaście plis, aby uzyskać stopień wypełnienia 1,5. Wynikowy rozmiar plisy daje około dziesięciu do trzynastu centymetrów. Możesz zmieniać rozmiar w zależności od liczby fałd, które chcesz uformować.

Krok 6: Formowanie plis

Teraz, gdy mamy potrzebne wymiary, odwróć zasłonę tak, aby prawa strona była skierowana do góry. Za pomocą szpilki zaznacz położenie plis wzdłuż górnej części zasłony. Użyj znikającego znacznika, aby narysować pionową linię od każdej szpilki do dolnej krawędzi buckram. Linia posłuży jako krawędź każdej plisy.

Usuń szpilki i ściśnij tył każdej plisy, używając linek jako przewodnika. Uruchom go pod maszyną do szycia, aby zszyć plisy na miejscu, przesuwając się wzdłuż linii do dolnej krawędzi buckram.

Krok 7: Ściśnij fałdy

Ponownie połóż zasłonę prawą stroną do góry i przytrzymaj klapy zakładki do góry. Dłonią lub palcem popchnij środek zakładki tak, aby dotykał linii przeszycia z tyłu. To powinno dać ci dwie plisy do rozłożenia na zewnątrz zamiast początkowej pojedynczej plisy.

Ściśnij te dwie klapki razem i ściśnij spód kokardy lub plisy. Uruchom go ponownie pod maszyną, aby przyszyć nową plisę pod buckramem. Idź na górę oryginalnego zagięcia i zszyj środek przesunięty do tyłu. Zrób to samo dla wszystkich plis.

Plisy zaciskane

Wiem, że możesz pomyśleć, że zasłony już wyglądają niesamowicie bez eleganckiego plisowania. Ale prędzej czy później możesz poszukać innej estetyki, a tworzenie wdzięcznych fałd na wierzchu tkaniny jest pewnym sposobem na jej urozmaicenie.

Do tego projektu DIY możesz potrzebować czegoś więcej niż podstawowych umiejętności szycia, cięcia i mierzenia. Jest to długa procedura, ale ogólnie nauka robienia plis z buckram jest zabawnym i wymagającym wyczynem.