Jak zrobić zasłony na zakładkę

Różne style zasłon tworzą różne dramatyczne efekty w ogólnym wystroju wnętrza. Od zasłon kieszeniowych po tylną zakładkę, a teraz zasłony z zakładkami. Korzystając z kilku popularnych materiałów, możesz zmienić wygląd swojej zasłony, ucząc się, jak wykonać zasłony z zakładkami.

Dodanie odrobiny tkaniny to doskonały sposób na zmianę estetyki draperii. Nadaj swojemu salonowi, sypialni lub kuchni nowy styl w kilku prostych krokach. Odśwież te umiejętności cięcia i mierzenia i dodaj własne zakładki do swoich zwykłych zasłon.

Jak zrobić zasłony na zakładkę

Krok 1: Zbierz materiały

Przekształć swoje zwykłe zasłony w swobodną i stylową zasłonę na zakładkę, używając tylko kilku popularnych materiałów. Wszystko czego potrzebujesz to tkanina, szpilki do szycia, nić, linijka, nożyczki, igła i maszyna do szycia. Jeśli nie masz maszyny do szycia, wystarczy zwykła ręczna igła i nić.

Wskazówka: mądrze wybierz materiał.

Ponieważ robimy zasłonę z zakładkami, ważne jest, aby pamiętać, że zakładki są widoczne, ponieważ mocujesz je w górnej części zasłony. Postaraj się wybrać tkaninę, która pasuje lub przynajmniej uzupełnia zasłonę.

Możesz użyć starej zwykłej zasłony i trochę tkaniny, aby zmienić starą draperię w nowoczesną ozdobę okienną. Możesz też stworzyć własną, zindywidualizowaną zasłonę, korzystając z niektórych tkanin i materiałów do szycia, i nauczyć się tworzyć od podstaw zasłony z zakładkami.

Krok 2: Dokonaj niezbędnych pomiarów okna

Jeśli zamierzasz spersonalizować własną zasłonę, musisz znać dokładne wymiary, które pozwolą Ci zakryć całe okno. Weź taśmę mierniczą i zanotuj szerokość, długość i wysokość okna od ziemi.

Wybierz preferowaną długość zasłony. Możesz pozwolić mu spaść zaledwie kilka cali poniżej krawędzi okna lub pozwolić mu unosić się cal lub dwa nad ziemią. Użyj miarki, aby określić dokładną długość całej zasłony.

Krok 3: Zanotuj wymiary kurtyny

Jeśli chcesz, aby zasłony wyglądały na luźno zebrane, gdy są zamknięte, dodaj dodatkowe centymetry do materiału, którego użyjesz. Użycie dokładnej szerokości okna na zasłony spowoduje sztywną osłonę.

Określ najpierw wymagane wymiary zasłony, w tym górną część zakładki. Na przykład, jeśli będziesz potrzebować 108-calowej zasłony, aby unosiła się dokładnie o cal nad podłogą, ta 108-calowa wysokość powinna obejmować wierzchy zakładek, a nie tylko samą zasłonę.

Krok 4: Określ wymiary zakładki

Długość i szerokość Twojej zakładki powinny być przez cały czas spójne. Możesz wybrać dłuższe lub krótsze zakładki do przyczepienia do zasłony. Jeśli wolisz zakładkę, która dodaje 3 cale do zasłony, odejmij te 3 cale od oryginalnego pomiaru.

Na przykład, jeśli potrzebujesz 108-calowego panelu zasłonowego i 3-calowej przedłużonej zakładki, wysokość panelu zasłonowego wyniesie 105 cali.

Krok 5: Wytnij materiał

Kurtyna wymaga trzech podstawowych elementów: paneli głównych, okładziny kurtyny i zakładek. Panele główne nawiązują do wymiaru zasłony bez długości zakładki. Należy to ustalić po wykonaniu procedur w kroku czwartym.

Dodaj sześć dodatkowych centymetrów długości i szerokości na podwinięcie. Możesz wykonać tyle paneli do swoich okien, ile chcesz. Ale dwa panele powinny być w stanie zakryć jedno okno. Użyj szerokości zasłony, którą zanotowałeś w kroku trzecim.

Wytnij zakładki, używając wymiarów określonych w kroku czwartym. Pamiętaj, aby pomnożyć go przez dwa, ponieważ będziesz go składał, aby prawidłowo zawiesić zasłonę. Na przykład 3-calowa zakładka powinna być wykonana z 6-calowego paska. Wytnij tyle zakładek, ile potrzebujesz dla każdego panelu.

Utwórz dwa kawałki licowania zasłony, wycinając pasek z tkaniny o tej samej szerokości co panel zasłony. Niech ma trzy cale wysokości.

Krok 6: Szycie

Zacznij od zszycia wypustek. Złóż każdą zakładkę na pół w kierunku poprzecznym. Możesz go wyprasować, aby zachował swój kształt. Przypnij boki na miejscu i użyj maszyny do szycia lub igły do ​​zszycia wzdłuż krawędzi materiału. Użyj półcalowego naddatku na szew. Powtórz to dla wszystkich swoich kart.

Obszyj boczne szwy panelu zasłonowego. Możesz je również wyprasować, aby ułatwić proces szycia. Zszyj rąbek z naddatkiem szwu o długości trzech czwartych cala. Zrób to dla wszystkich stron z wyjątkiem górnego szwu. Określ rozmieszczenie zakładek w każdym panelu i przyszyj je na miejscu.

Zszyj okładzinę zasłony w górnym szwie i połóż prawą stroną na górze zasłony. Zszyj górną krawędź z półcalowym naddatkiem szwu. Prasuj tkaninę, aby zdefiniować fałdy i zagniecenia. Dokonaj końcowych poprawek, zabezpieczając zakładki na miejscu.

Obszyj dolną część zasłony i dociśnij żelazko, aby uzyskać wyraziste wykończenie.

Podsumowanie

Może to być długi proces, ale nauka tworzenia od podstaw zasłon z zakładkami to fantastyczny sposób na odświeżenie tych umiejętności twórczych i szycia. Wybierz materiały o średniej gramaturze dla lepszej obsługi i spróbuj wziąć pod uwagę kolor zasłony.

Bardzo ważne jest ustalenie dokładnych wymiarów i wymiarów przed cięciem tkaniny. W przeciwnym razie konieczne może być ponowne powtórzenie całego procesu. Zabezpiecz swoje zakładki na miejscu i nie zapomnij zrobić ściegu wierzchniego.