Jak zrobić piec opalany drewnem? 3 niesamowite wskazówki do zapamiętania!

Zmaksymalizuj wydajność i praktyczność swojego pieca, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, jak zrobić piec opalany drewnem. Niewłaściwa konserwacja i instalacja mogą spowodować pożar pieca.

Zawsze zachowuj bezpieczną odległość między materiałami palnymi i utrzymuj wydajność swojego pieca i komina. Aby zmaksymalizować wydajność pieca na drewno, musisz zrobić coś więcej niż tylko rozpalić ogień.

Jak zrobić piec opalany drewnem? 3 niesamowite wskazówki do zapamiętania!

Zwróć uwagę, że wydajność Twojego pieca na drewno zależy od kilku czynników, w tym od tego, gdzie znajduje się w Twoim domu, jakiego rodzaju drewna używasz i jak jest spalane.

Wskazówki, jak zwiększyć wydajność pieca opalanego drewnem

Jak więc zrobić piec na drewno? Jednak instalacja pieca opalanego drewnem to o wiele więcej niż na pierwszy rzut oka. Niemniej jednak jest kilka rzeczy do rozważenia. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby mieć pewność, że Twój piec na drewno będzie działał wydajnie.

#1. Wybierz dobrą lokalizację

Najlepszym miejscem na postawienie pieca na drewno jest to, gdzie chcesz. Trzeba jednak pamiętać o kominie. Jeśli nie jesteś gotowy do zainstalowania nowego specjalnie do swojego pieca na drewno, może to stanowić problem. Posiadanie ponad 7 stóp rury między piecem a kominem może prowadzić do niebezpiecznego nagromadzenia kreozotu.

Ponieważ piece opalane drewnem nie są systemami centralnego ogrzewania, warto umieścić je na środku domu. W ten sposób może równomiernie rozprowadzać ciepło w całym domu. Jednak niektórych mieszkań nie można całkowicie ogrzać piecem opalanym drewnem ze względu na ich wielkość lub obecność kilku przeszkód wewnątrz. Dlatego piec powinien znajdować się w pomieszczeniu, w którym spędzasz dużo czasu.

#2. Rozważ przestrzeń

Każdy model, który potrafi generować znaczną ilość ciepła, przy właściwym użytkowaniu szybko ogrzeje niewielką przestrzeń. Jeśli masz tylko małe pokoje lub piec jest jedyną rzeczą, której możesz użyć w małym pomieszczeniu, kup mały piec. Instalator pieca lub sprzedawca prawdopodobnie może ci pomóc.

#3. Używaj wysokiej jakości drewna opałowego

Jeśli chodzi o kupowanie drewna, ważne jest, aby pomyśleć o ilości i jakości. Dowiedz się, jak potencjalni dostawcy obliczają ilość drewna, którą dostarczą. Jeśli twierdzą, że mają skrzynię ładunkową, która mieści 60 m3 drewna, bądź ostrożny, ponieważ będzie to sznur. Z ładowaczem będzie to około trzech czwartych ilości kostki, jeśli ją wrzucą.

O jakości decydują dwa czynniki: odmiana i przyprawa. Możesz spodziewać się mieszanki głównych gatunków drewna w Twojej okolicy. Najpierw jednak musisz zapytać. Sprzedawcy drewna opałowego są ograniczeni do sprzedaży tylko tego drewna, które mają teraz pod ręką. Aby mieć pewność, że Twoje drewno jest suche, gdy jest potrzebne, gorąco polecam zakup niesezonowanego drewna przed rozpoczęciem sezonu. Tylko niewielki ułamek „sezonowanego” drewna jest sezonowany, a jego cena jest znacznie wyższa niż nowego drewna. To jest moje doświadczenie.

Jedyną różnicą między tymi dwoma jest obecność wody. Greenwood przenosi o 50% więcej wody niż suche drewno, przy zawartości wody tylko 15-20%. Drewno utrzymuje dużo wilgoci, dopóki nie zostanie rozłupane, przycięte na określoną długość i przykryte. Potrzeba czasu, aby zegar zaczął tykać po ścięciu drzewa, a nawet wtedy tyka powoli.

W rezultacie wielu dostawców drewna opałowego nie rozłupuje i nie łupie drewna, chyba że klient wyraźnie tego sobie życzy, co oznacza, że ​​wyschnięcie dostawy zajmie dużo czasu. Upewnij się, że drewno spełnia wymagania Twojego pieca przed złożeniem zamówienia. Na przykład nikt nie powinien wierzyć, że może wykorzystać 30-calowy sprzęt przeznaczony do 24-calowej kłody. Jeśli nie jesteś tego świadomy, sugeruje się zmierzenie paleniska, aby zorientować się, ile drewna będziesz potrzebować.

Które rodzaje drewna najlepiej nadają się do wykorzystania jako paliwo?

Używanie sezonowanego drewna liściastego jest nie tylko najprostszą metodą, ale także najbardziej praktyczną. Pamiętaj też, że im więcej rodzajów drewna masz pod ręką, tym lepiej na dłuższą metę. Na przykład, gdy było bardzo zimno, próbowałem rozpalić hikorę, aby się ogrzać, ale następnego dnia piec był całkowicie wypełniony węglem, a sam węgiel nie wystarczył, aby mnie ogrzać. Jednak połączenie hikory z cieńszym drewnem daje zdumiewające rezultaty.

Jeśli chodzi o drewno iglaste, najlepiej trzymać się z daleka od palenia, chyba że używasz go jako podpałki. W przeciwnym razie Twój piec mógłby się zapalić lub być może zostać zniszczony przez pożar w kominie, w którym to przypadku będziesz musiał szybko poradzić sobie z dużym nagromadzeniem kreozotu.

Skonsultuj się z profesjonalnymi spalaczami drewna i/lub leśnikami stanowymi, jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj drewna nadaje się do spalania w Twojej lokalizacji. Z czasem wymyślisz własny zestaw upodobań i antypatii. Możesz przeczytać, dlaczego mój piec na drewno dymi w domu.

To okładka!

Oprócz wspomnianych powyżej wskazówek dotyczących zwiększenia wydajności pieca opalanego drewnem, jest jeszcze wiele innych rzeczy, które możesz zrobić. Ale to są podstawy, jeśli chodzi o wydajne piece opalane drewnem: dobra lokalizacja, odpowiednia do przestrzeni i wysokiej jakości drewno opałowe. Możesz przeczytać o tym, co zrobić z popiołem z pieca na drewno i jak zainstalować piec na drewno w garażu. Teraz wiesz, jak zrobić piec opalany drewnem!