Jak zregenerować drzwi uszkodzone przez wodę? 7 łatwych do opanowania kroków

Wilgoć jest szkodliwa dla trwałości Twoich drzwi, szczególnie w przypadku drewnianych drzwi zewnętrznych. Oto jak naprawić uszkodzone drzwi; rzeczywiście, tego właśnie potrzebujesz, jeśli jesteś tutaj teraz.

W kilku krokach będziesz w stanie naprawić i wykończyć uszkodzone drzwi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak zregenerować drzwi uszkodzone przez wodę? 7 łatwych do opanowania kroków

Oceń szkody

Drewniane drzwi zewnętrzne, drzwi do łazienki i drzwi do pralni to często te, które szybko ulegają uszkodzeniu przez wodę. Jeśli jednak w twoim obszarze zwykle występują powodzie, drzwi w twoim domu zostaną naruszone po długim okresie moczenia.

Po powodzi lub ulewnym deszczu dokładnie oceń swoje drzwi, aby sprawdzić, czy woda je uszkodziła. Oto jak możesz sprawdzić swoje drzwi:

 • Sprawdź, czy niektóre części są spuchnięte.
 • Sprawdź, czy dolne rogi gniją.
 • Pchnij palcem drzwi i ich ramę, aby sprawdzić, czy nie ma miękkich części.
 • Możesz również zauważyć widoczne plamy.
 • Obserwuj również zawiasy drzwi pod kątem śladów rdzy.
 • Woda może również gromadzić się na progu twoich drzwi.
 • Sprawdź, czy Twoje zamki, pokrętła i uchwyty działają poprawnie.
 • Rozważanie, czy należy go naprawić lub wymienić

  Po dokładnej ocenie nadszedł czas, aby sprawdzić, czy potrzebujesz wymiany, czy tylko drobnej naprawy. W tym celu musisz wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak:

  • Jak długo drzwi były przesiąknięte wilgocią?
  • Czy udało Ci się natychmiast zauważyć uszkodzenie, czy zauważyłeś je dopiero po upływie kilku tygodni?
  • Czy problem dotyczył całych drzwi, czy tylko niektórych części?
  • Jaki jest stopień uszkodzenia?
  • Czy możesz to naprawić, czy nie możesz sobie z tym poradzić samodzielnie?
  • W twoim przypadku, który jest droższy, wymiana czy naprawa?

  To tylko kilka pytań, które możesz wykorzystać do oceny, czy wymienisz drzwi, czy je naprawisz. Możesz również użyć tego do oceny, czy możesz to naprawić samodzielnie, czy będziesz potrzebować pomocy specjalisty.

  Co dalej?

  Jeśli zdecydujesz, że sam je naprawisz, oto kilka kroków, które możesz wykonać, aby naprawić i wykończyć drzwi uszkodzone przez wodę:

  Krok 1. Zaznacz uszkodzone części. Po przejściu oceny prawdopodobnie już zauważyłeś, które regiony są dotknięte i wymagają więcej uwagi.

  Krok 2. Dla łatwiejszej obsługi i jeśli masz więcej czasu, możesz najpierw zdjąć drzwi i wygodnie je naprawić. Następnie zostaw go na zewnątrz, jeśli pogoda jest dobra, aby wysuszyć wilgoć.

  Jeśli masz mało czasu, możesz skorzystać z suszarki, aby przejść przez wilgotne części drzwi.

  Krok #3. Po wysuszeniu wilgotnych części, jeśli uszkodzenia są minimalne, możesz przystąpić do użycia papieru ściernego o średniej ziarnistości do szlifowania drzwi i usuwania uszkodzeń spowodowanych przez wodę powierzchniową.

  Jeśli drzwi oderwały się na małych obszarach, będziesz potrzebować wypełniacza do drewna, aby je zakryć. Przed przejściem do następnego kroku możesz pozostawić go do wyschnięcia, a następnie zeszlifować powierzchnię, aby uzyskać jednolity wygląd.

  Krok 4. Po szlifowaniu upewnij się, że wszystkie obszary są w porządku. Jeśli nie widzisz więcej uszkodzeń, przejdź do aplikacji uszczelniacza.

  Podczas używania szczeliwa postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Pozostaw pierwszą warstwę do wyschnięcia i przeszlifuj powierzchnię; następnie nałóż drugą warstwę bez szlifowania po wyschnięciu.

  Krok 5. Jeśli masz na drzwiach uszczelki, najlepiej je wymienić.

  Krok 6. Po wyschnięciu szczeliwa możesz użyć bezbarwnego wykończenia lub farby, w zależności od preferencji. Pamiętaj, aby wybrać wykończenie lub farbę, która jest odporna na wodę i warunki atmosferyczne.

  Zarówno wykończenie, jak i malowanie mogą wymagać drugiej warstwy, aby uzyskać jednolity wygląd. Przed przejściem do kolejnej upewnij się, że pierwsza warstwa wyschła.

  Krok 7. Na koniec możesz ponownie przymocować drzwi po wyschnięciu.

  Możesz również zapoznać się z treściami dotyczącymi naprawy uszkodzonych przez wodę drewnianych drzwi, aby dowiedzieć się więcej.

  Wskazówki dotyczące unikania szkód spowodowanych przez wodę

  Istnieją sposoby na zapobieganie uszkodzeniom powodowanym przez wodę. Musisz uzbroić się w cierpliwość, zwracać uwagę na szczegóły i mieć konkretną gotowość, aby przejść podobne próby.

  Oto wskazówki, na które możesz zwrócić uwagę:

 • Jeśli kupiłeś drewniane drzwi, upewnij się, że są już utwardzone i wysuszone. Wybierz dzień z dobrą pogodą, kiedy go przyniesiesz, aby nie musiał być natychmiast przesiąknięty wilgocią.
 • Upewnij się, że krawędzie są pokryte uszczelnieniem i farbą lub wykończeniem.
 • Jeśli skończysz swoje drzwi, będziesz musiał je ponownie szlifować i powlekać co kilka lat. Okazjonalne poprawki każdego roku są również potrzebne, aby utrzymać drzwi w dobrym stanie.
 • Zawsze sprawdzaj stan drzwi i szukaj oznak pęcznienia, zgnilizny lub wgnieceń, aby móc je natychmiast naprawić.
 • Po deszczu, a pogoda wygląda już stabilnie, oceń, czy twoje drzwi nie są zawilgocone. Pamiętaj, aby wyschło.
 • Miej dobrą wentylację lub przepływ powietrza w domu.
 • Skorzystaj z osuszaczy wewnątrz.
 • Możesz przejść do tego artykułu o „woda zabija domy”, aby uzyskać więcej informacji.

  Wniosek

  W 7 krokach dowiesz się, jak zregenerować uszkodzone drzwi. Postępuj zgodnie ze wspomnianym wcześniej przewodnikiem krok po kroku, a wszystko będzie dobrze.

  Mamy nadzieję, że ta treść była w stanie Ci pomóc. Aby uzyskać więcej powiązanych informacji, zapoznaj się z tymi artykułami dotyczącymi naprawy uszkodzonych przez wodę drewnianych drzwi i sposobu naprawy uszkodzonej przez wodę skóry drzwi wejściowych.