Jak zmierzyć metraż zasłon? 5 prostych kroków!

Kupując zasłony w sklepie, często są one drogie i mają ograniczone opcje. Są kosztowne, a jednocześnie mogą nie pasować do Twojego wystroju lub oferować taką samą wszechstronność, jak te wykonane na zamówienie. Tak więc ten artykuł nauczy Cię, jak zmierzyć metraż zasłon.

Na przykład nieczęsto zdarza się, że są za krótkie, jeśli masz wysokie sufity. Na szczęście szycie dobrej jakości firan nie jest trudne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak proste jest większość wzorów (i jest dostępnych tak wiele różnych rodzajów!).

Jak zmierzyć metraż zasłon? 5 prostych kroków!

Metody mierzenia metrażu zasłon

Krok 1: Pomiary

Pierwszym krokiem do zmierzenia metrażu na zasłony jest pomiar. Zmierz okna przed zakupami. Okna mają różne kształty i rozmiary, więc nie ma „standardowego” rozmiaru! Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zmierzyć, to szerokość okna – z jednej strony na drugą za pomocą metalowej taśmy mierniczej. Następnie musisz zwrócić uwagę, jak wysoko znajduje się (w stopach).

Wysokość

Wysokość tworzonych zasłon będzie się różnić w zależności od kilku czynników. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest dodać cztery cale od ukończonego pomiaru, aby dotykały podłogi.

Może się to różnić, jeśli chcesz, aby karnisze były zamontowane wewnątrz lub na zewnątrz ramy okna, więc zmierz odpowiednio i odejmij jeden cal mniej niż pół cala powyżej pomiarów parapetu.

Szerokość

Określ ostateczną szerokość. Nie dodawaj żadnych wymiarów podczas planowania montażu drążka wewnątrz ramy okiennej. Jeśli jednak montujesz go poza ramą okienną, zmierz, skąd po obu stronach zasłony się wysuną i odpowiednio dostosuj, aby uzyskać 8-calowe przedłużenie za każdą stronę (na przykład 2 cale po 4), aby upewnić się, że będą pasować o długości wspomnianego karnisza.

Jeśli twoje okno jest szerokie, użyj więcej paneli, aby pokryć gotową szerokość zamiast jednego długiego kawałka. Podziel żądaną końcową wysokość panelu przez tę liczbę, aby uzyskać zrównoważony wygląd i ułatwić proces szycia.

Krok 2: Zmierz podwinięcie

Następnym krokiem, jak zmierzyć metraż zasłon, jest zmierzenie rąbka. Aby wykonać prosty zestaw zasłon, będziesz potrzebować materiału, który zakryje wysokość i szerokość okna. Jeśli twoja zasłona ma ozdobne obszycia na górze lub na dole, dodaj 2x długość do każdego wymiaru wymaganego dla tych aspektów.

Aby określić współczynnik wypełnienia, musisz wiedzieć, jakiego rodzaju stylu kurtyny używasz. Najczęstsze typy to:

Oczko = 1,35

Płaski = 1,0

Fala (pofałdowana) = 2,2

Krok 3: Oblicz szerokość i wysokość

Aby obliczyć wysokość i szerokość, użyj ołówka i papieru do wypisania obliczeń.

Na przykład, jeśli masz okno o wymiarach 48 „szerokości na 36” wysokości, oprócz standardowych wartości 4 „1/2” i współczynnika wypełnienia dla paneli po 1,8: będziesz potrzebować dwóch paneli, które mają 27- 1/4” wysokości (48÷9=6+3) x 72-5/16” długości (36÷9=4).

Całkowita wymagana tkanina wynosiłaby 71 cali, co równa się 3 jardom, 8 stopom 10 cali lub 6 metrom 114 centymetrom.

To jest wzór do obliczenia szerokości zasłon. Musisz znaleźć pożądaną długość i dodać dwa razy nakładkę, następnie podzielić przez 2 panele i pomnożyć przez współczynnik wypełnienia 1,8 (1).

Spowoduje to oszacowanie średniej szerokości każdego panelu, aby obydwa pasowały ładnie po połączeniu z haczykami lub innymi zamknięciami sprzętowymi na obu końcach.

Krok 4: Obliczanie wysokości okna

Aby znaleźć ostateczną wysokość okna, musisz wziąć całkowitą liczbę cali. Po prostu dodaj 36 (okno) + 4 x 0,5 (obszycie) + 4 (nakładka). Odejmij sześć od 12 i podziel to przez 2:48″, aby uzyskać dokładne oszacowanie z powyższym równaniem.

Możesz również wyrazić to w równaniu w następujący sposób; pamiętaj, aby przed dodaniem miary przeliczyć na jednostki metryczne – aby najpierw przeliczyć 120 cm na metry! Wzór to 72+4×0,5+(4)+6=48m lub 120cm-12/(2)=24m

Krok 5: Oblicz swój metraż

Następnie musisz znaleźć metraż. Materiały na zasłony są sprzedawane na całym podwórku, a przed rozpoczęciem projektu należy wiedzieć, ile potrzeba, aby uniknąć niespodzianek.

Aby obliczyć, ile metrów materiału będzie potrzebnych, pomnóż ostateczną wysokość przez liczbę paneli dla każdego rzędu. Podziel tę długość przez 36 cali na jeden panel, dając przybliżony pomiar lub 1/2 metra na stronę.

Nie zapomnij przy zakupie tkaniny; zazwyczaj będą je sprzedawać na rolkach „pociętych”, co oznacza, że ​​jeśli chciałbyś kupić 3 metry, ale chciałeś tylko dwa, połowa nie byłaby używana – nie pozwól, aby tak się stało!

Tkaniny mają różne szerokości; najlepiej wybrać tkaninę, która pasuje do ostatecznego rozmiaru panelu zasłon. Jeśli używasz jednego z dodatkowymi kilkoma centymetrami po obu stronach, to idealnie! Jeśli jednak nie, upewnij się, że są wystarczająco blisko, aby później było minimalne obcinanie szwów.

Wniosek

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zmierzyć metraż zasłon. Zdasz sobie sprawę, że jest to łatwe i szybkie i zajmie Ci tylko kilka czasu, jeśli zwrócisz uwagę na powyższe kroki.