Jak zmienić termoparę w podgrzewaczu wody? 6 prostych kroków!

Zastanawiasz się, jak wymienić termoparę w podgrzewaczu c.w.u.? Zmiana termopary wymaga kilku kroków, w tym; zdjęcie osłony panelu, odłączenie zaworu sterującego, wyjęcie termopary, zainstalowanie nowej termopary i przywrócenie systemu.

Uszkodzona termopara jest najprawdopodobniej odpowiedzialna za lampkę kontrolną na podgrzewaczu wody, która nie pozostanie zapalona. Jeśli lampka kontrolna zgaśnie, termopara wyłącza gaz. To po prostu mały kawałek rurki, który łączy pilota i kontroler gazu.

Jak zmienić termoparę w podgrzewaczu wody? 6 prostych kroków!

W tym przypadku źródłem problemu była termopara, którą szybko zidentyfikowaliśmy i wymieniliśmy. W tym artykule podsumowano, jak rozwiązaliśmy problem i natychmiast zmieniliśmy termoparę, aby uniknąć kontaktu z hydraulikiem. Naprawa termopary podgrzewacza wody jest prosta, gdy masz odpowiednią wiedzę. Więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Kroki zmiany termopary w podgrzewaczu wody

Konieczna jest wymiana termopary w podgrzewaczu wody po upewnieniu się, że jest uszkodzona. Technika wymiany każdego systemu nieco się różni, ale omówimy różnice. Poniżej omówiliśmy sposób wymiany termopary na podgrzewaczu wody.

Krok 1. Wykryj osłonę panelu

Bardzo ważne jest, aby przed uruchomieniem nagrzewnicy wyłączyć zawór kontrolny gazu na nagrzewnicy e. Niezależnie od tego, czy używasz elektronicznego zapłonu, czy pilota stojącego, procedura jest podobna. Zawór odcinający głównego przewodu doprowadzającego gaz musi być teraz zamknięty. Jeśli masz stojącego pilota, zacznij zdejmować panel osłonowy, aby odsłonić zespół palnika. Będziesz musiał odłączyć panel osłony kolektora zespołu palnika, jeśli masz elektroniczny zapłon. Wykręć śruby mocujące górną płytę rozdzielacza na miejscu.

Mogą to być nakrętki, śruby, a nawet niestandardowe elementy złączne, w zależności od producenta. Wyjmij rurkę zbiornika palnika po odkręceniu nakrętek. Obwody rozdzielacza, rurki sterującej i termopary należy ostrożnie wypchnąć. Elementy wewnętrzne mogą ulec uszkodzeniu, jeśli kolektory i elementy palników zostaną usunięte z procesu spalania palnika. Jeśli to szybko się nie poluzuje, rozejrzyj się po dnie w poszukiwaniu dodatkowych śrub.

Krok 2. Wymontuj zawór sterujący

Teraz nadszedł czas, aby odłączyć zawór sterujący; wyjęcie zaworu sterującego z termopary grzałki wymaga klucza nastawnego. Główny przewód zasilający palnik i przewód zasilający pilota również muszą być odłączone. Jeśli używasz zapłonu elektronicznego, musisz również odłączyć przewód od zapalnika piezoelektrycznego.

Krok 3. Usuń termoparę

Po wyjęciu zaworu regulacyjnego możesz łatwo zdjąć termoparę z podgrzewacza wody. Aby wymienić wadliwą termoparę, musisz wyjąć tę wadliwą termoparę ze wspornika montażowego, na którym jest założona po wyjęciu zespołu palnika. Zacznij uważać, aby nie uszkodzić żadnego z elementów. Będziesz musiał odłączyć termoparę przez uszczelkę, aby całkowicie usunąć ją z elektronicznego układu zapłonowego.

Krok 4. Wymień nową termoparę

Cóż, możesz umieścić swoją nową termoparę na miejscu. To się zmienia w zależności od twojego systemu, więc przyjrzyjmy się bliżej:

Termoparę należy zamocować w uchwycie montażowym, łącznie ze stojącym pilotem lub elektronicznym układem zapłonowym. Delikatnie wciśnij go na miejsce, aż zatrzaśnie się na swoim miejscu. Ustaw termoparę tak, aby płomień pilotujący znajdował się około 1/2 cala od końca termopary. W komorze spalania palnika należy ponownie zmontować zespół palnika. Sprawdź dokładnie, czy jest we właściwym miejscu. Uszczelka wokół górnej płyty kolektora jest również wymagana do elektronicznego zapłonu. Musisz użyć podobnego, który nadal jest w doskonałym stanie. Zmień go, jeśli wydaje się, że jest uszkodzony lub stary.

Krok 5. Podłącz ponownie zawór kontrolny gazu

Najpierw podłącz zawór kontrolny gazu do rurek zasilających palnik, lampki kontrolnej i termopary. Sprawdź, czy termopara jest dokręcona tylko o ćwierć obrotu niż dokręcona ręcznie. Jeśli używasz zapłonu elektronicznego, będziesz musiał ponownie podłączyć zapalnik piezoelektryczny. Po otwarciu zaworu odcinającego gaz ustawić zawór regulacji gazu w pozycji „On”. Musisz zapalić pilota podczas włączania zaworu sterującego gazem, jeśli masz stojącą instalację pilota. Ustaw termostatycznie żądaną temperaturę.

Krok 6. Sprawdź, czy nie ma wycieków gazu

Niezwykle ważne jest zapewnienie braku wycieków podczas pracy z takim podgrzewaczem wody zasilanym gazem. Użycie takiej kombinacji roztworu mydła i wody jest najlepszym podejściem do testowania. Po nałożeniu płynu z mydłem na wszystkie łączniki sprawdź, czy nie ma pęcherzyków powietrza. Sprawdź ponownie & zabezpiecz wszystkie połączenia, jeśli zobaczysz pęcherzyki wycieku. Upewnij się, że nie ma wycieku, sprawdzając ponownie. Jeśli zauważysz wycieki gazu, natychmiast wyłącz gaz, aby uniknąć obrażeń. Dobrym pomysłem może być również przeczytanie o tym, jak długo działa podgrzewacz ciepłej wody.

To okładka!

Mamy nadzieję, że czytanie tego artykułu jest dla Ciebie po prostu zabawą, a po jego przeczytaniu wszyscy lepiej zrozumiesz, jak wymienić termoparę w podgrzewaczu wody. Powyżej omówiliśmy sześć szybkich i łatwych kroków, które pomogą ci przekształcić twoją kiepską termoparę w nową. Za każdym razem, gdy zmieniasz termoparę, musisz kupić tę podobną do poprzedniej termopary. Nie wahaj się też wiedzieć o tych rzeczach; przeczytaj o tym, jak przetestować termostat podgrzewacza wody i ile gpm dla podgrzewacza wody bez zbiornika. Dziękuję, przyjaciele, że na koniec byliście z nami!