Jak zbudować piec na drewno? 5 łatwych sposobów!

Szukasz sposobu na zbudowanie pieca na drewno? Istnieje pięć prostych sposobów; te poznasz, gdy zagłębisz się w ten artykuł. Cóż, to jest piec, który spala bloki lub kawałki drewna; teraz widziane i używane są bardziej nowoczesne piece. Zostały stworzone, aby pasowały do ​​nowoczesnego domowego stylu życia.

Piece na drewno są bardziej wydajne niż ich odpowiedniki. Mogą być również świetnym projektem DIY w domu dla tych, którzy ich szukają. Może to być dobry projekt rodzinny do pracy lub prezent dla przyjaciela rodziny. Lepiej mieć przy pracy kogoś z doświadczeniem. Czytaj dalej!

Jak zbudować piec na drewno? 5 łatwych sposobów!

Piecyki na drewno służą jako źródło ogrzewania pomieszczenia lub całego domu. Być może słyszałeś też o kominkach na drewno. Jest to konwencjonalne źródło ogrzewania, które widziałeś w filmach i serialach telewizyjnych. Obecnie istnieje wiele innych alternatyw dla kominka. Piec na drewno jest bardzo blisko drugi.

Piece na drewno są zazwyczaj wykonane z metalu i można je łatwo zainstalować w domach. Ich źródłem paliwa jest dowolna biomasa pozyskiwana z drewna. Podobnie jak kuchenka gazowa, piece na drewno działają bardziej wydajnie, ponieważ ich płomienie są bezpośrednio wykorzystywane do promieniowania jako główne źródło ciepła.

W przeciwieństwie do kominka opalanego drewnem, piec na drewno ma wbudowane drzwi. Zapobiega to wyskakiwaniu ognia lub drewna poza bezpieczny zakres. Jedyną rzeczą, na którą należy uważać, jest dotykanie powierzchni, gdy jest jeszcze gorąca lub nie ma jeszcze czasu na ostygnięcie.

Sposoby budowy pieca na drewno

Po zakupie części do pieca na drewno, nie potrwa długo, zanim zaczniesz je uruchamiać. W tej części artykułu pokażemy, jak to zrobić. Każdy piec na drewno może mieć swój niepowtarzalny urok, który może nie znajdować się w krokach, które zamierzasz przeczytać. Oto kroki, jak zbudować piec na drewno:

#1. Blacha

Większość projektów DIY, takich jak te, można wykonać za pomocą blachy. Jest lekki i plastyczny. Jest też niedrogi, dzięki czemu nadaje się do takich projektów. Blacha jest dobrym przewodnikiem ciepła i nie może być łatwo odkształcona, więc powinna być dobra.

Nie zapomnij również o innych potrzebnych materiałach i narzędziach, takich jak śruby i przecinaki do blachy. Upewnij się, że masz dobre ostrza, aby Twoje cięcia były gładkie i nie postrzępione, ponieważ może to spowodować obrażenia. Zawsze należy wyposażyć się w sprzęt ochronny, zwłaszcza podczas obsługi przecinaka do blachy.

#2. Projekt

Najpierw popracuj nad projektem swojego pieca na drewno. Niezależnie od tego, czy odbywa się to na papierze, czy cyfrowo za pomocą programu do projektowania, dobrze jest zacząć od projektu, aby nie stracić wizji. Pomaga to również zaoszczędzić czas na znajdowanie pomiarów, które już miałbyś w gotowym projekcie. Upewnij się, że podczas projektowania masz na uwadze jego przepływ lub wentylację. Zrób kilka badań na ten temat z wentylacją pieca na drewno, aby uzyskać lepszą wizualizację. Nie zniechęcaj się, ponieważ wiele osób to zrobiło, a rozgryzienie tego zajmie tylko kilka minut.

#3. Cięcie

Jak wspomniano wcześniej, arkusze są plastyczne i można je łatwo wycinać, wyginając je jako wytyczne do cięcia. W tym kroku możesz użyć gumowego młotka. Możesz również lekko użyć szlifierki na arkuszu, aby wykonać ten rowek. Pamiętaj, aby przyciąć kawałek nieco większy niż żądany wymiar, jeśli potrzebujesz trochę swobody na regulacje.

#4. Spawanie

Teraz oczywiście, kiedy masz do czynienia z metalami i robienia z nich rzeczy, zawsze będziesz musiał spawać. Jeśli Ty lub członkowie Twojej rodziny umiecie spawać, to dobrze. Ale jeśli nie masz doświadczenia i nie zostałeś nauczony, lepiej poprosić profesjonalnego spawacza o wykonanie tego kroku. Zrobienie czegoś złego na tym etapie może spowodować ślepotę, oparzenia i braki zasilania, co prowadzi do poważniejszych problemów.

Możesz również potrzebować odzieży grzewczej, aby ułatwić składanie prześcieradeł. Pamiętaj, że istnieje siedem głównych części pieca na drewno, które jak najbardziej będziesz musiał stworzyć. To byłby główny korpus pudła, przegroda, góra, dół, drzwi, a potem oczywiście zawiasy i otwory wentylacyjne, aby działał skutecznie.

#5. Komin

Być może słyszałeś, że nie potrzebujesz komina do pieca na drewno. Ale wtedy będziesz potrzebować przewodu kominowego. Rury spalinowe są lepiej kupowane niż samodzielne, ponieważ wykonanie metalowej rury zajmie wieczność. Będziesz także musiał zainstalować klapę spalinową. Nogi do pieca można wykonać w domu i wykorzystać stare metalowe nogi krzeseł. Przeczytaj, jak uszczelnić rurę kominową pieca na drewno.

Wniosek

Mamy nadzieję, że masz teraz więcej pomysłów na budowę pieca na drewno. Nadają się one na źródło ogrzewania lub zajęcia na świeżym powietrzu wzdłuż ganku. Możesz nawet użyć górnej części jako miejsca do gotowania niektórych potraw na gotowanie. Przydatne może być przeczytanie, dlaczego mój piec na drewno dymi po otwarciu drzwi i jak usunąć kreozot z pieca na drewno. Dziękuję za przeczytanie!