Jak zapobiegać tunelowaniu świec?

Świeca, bez względu na to, jak podstawowa, osiąga punkt, w którym trzeba ją naprawić. Istnieje zjawisko znane jako tunelowanie świec. Aby maksymalnie wykorzystać swoje świece, musisz najpierw dowiedzieć się, jak zapobiegać tunelowaniu świec.

Co to jest tunelowanie świec?

Tunelowanie świecy ma miejsce, gdy zapalona świeca topi się przez rdzeń bez topienia całego otaczającego wosku. Pozostawia mocną woskową półkę wokół krawędzi pojemnika. Płomień knota podczas spalania tworzy pionowy „tunel” w kierunku dna.

Jak zapobiegać tunelowaniu świec?

Wszędzie rozmazuje się dużą ilością wosku. Istnieje kilka sposobów naprawy świec tunelowych, ale zapobieganie jest najlepszym lekarstwem! Jeśli zostawisz w spokoju świecę tunelującą, od czasu do czasu usunie ona i stopi resztki wosku.

Jednak w większości przypadków tak się nie stanie, pozostawiając trwały pierścień stałego wosku na obwodzie pojemnika. Jeśli nie chcesz marnować wosku, zrób coś z tym szybko! Im więcej czasu spędzasz na czekaniu, tym trudniej jest rozwiązać problem.

Co powinieneś zrobić, jeśli twoja świeca nadal będzie tunelować? Jeśli zabraknie mu tlenu, może sam przestać palić. Jeśli wosk wokół płomienia stopi się i topi go lub jeśli uderzy w niego piorun.

Spali się bez zużywania całego wosku. Powoduje to znacznie krótszy czas palenia się świecy. Najprostszym sposobem uniknięcia tunelowania jest przede wszystkim niedopuszczenie do tego.

Przyczyny tunelowania świec

Zanim przejdziemy dalej i odpowiemy, jak zapobiegać tunelowaniu świec, najpierw poznajmy przyczyny. Tunelowanie świecy można rozpoznać po charakterystycznej „półce”, którą pozostawia za sobą. Istnieją dwie główne przyczyny powstawania tuneli świec. Te dwa kryteria to pamięć woskowa i wielkość knota.

Pamięć woskowa

Aby zrozumieć pamięć woskową, musimy najpierw opisać, co dzieje się w cyklu życia świecy. Kiedy wosk ze świecy topi się, staje się płynem. Kiedy jednak stygnie z powrotem do postaci stałej, nie jest tak „twardy”, jak przed zapaleniem świecy.

Może minąć wiele dni, zanim stanie się tak „twardy”, jak przed zapaleniem świecy. To zależy od wosku. Oznacza to, że świeżo stopiony wosk jest bardziej miękki i nie wymaga dużo ciepła, aby ponownie stopić się w ciecz.

Kiedy ponownie zapalisz knot, wcześniej stopiony wosk stopi się szybciej niż pozostała część wosku. Obszar świecy, który topi się szybciej niż pozostała część świecy, nazywany jest pamięcią wosku. To dlatego, że nie wróciła do swojej normalnej twardości.

Ponieważ ciepło jest zbyt niskie, knot będzie tunelował w dół, aż płomień nie będzie w stanie w ogóle stopić zewnętrznego pierścienia. Dzieje się tak, jeśli nie pozwolisz świecy na stopienie większej ilości zewnętrznego pierścienia wosku. Poprawia również jego pamięć.

Dopóki świeca nie zabraknie tlenu, będzie nadal topić najdelikatniejszą część wosku. Jeśli dotrze do dna słoika, pozostawi ogromny pierścień niestopionego wosku. Tunelowanie świec spowodowane pamięcią wosku jest wynikiem złych praktyk właściciela świec w zakresie palenia.

Rozmiar knota

Producenci świec uznają, że najważniejszą częścią projektu świecy jest wybór odpowiedniego knota. Wszystko inne w świecy może brzęczeć, ale jeśli knot nie ma odpowiedniego rozmiaru, nie ma to znaczenia. Pamięć wosku zapobiega stopieniu zewnętrznego wosku przez knot, ale mały knot zapobiega temu.

Zbyt mały knot świecy nie będzie w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła, aby stopić wystarczająco dużą ilość wosku. W takim przypadku spali się w dół w otworze tak dużym, jak zdolność topienia knota. Wyjątkowo zimne środowisko może sprawić, że stopienie odpowiedniej ilości wosku będzie trudniejsze.

Na przykład, gdybyś zimą zapalił świecę przed domem, zobaczyłbyś, że świeca będzie tunelować. Wynika to z faktu, że stały wosk musi być podgrzany do temperatury topnienia. Gdy odpoczywa w chłodnym miejscu, trwa to znacznie dłużej.

Nic nie zastąpi świecy o niewłaściwym rozmiarze knota. Tunelowanie świecy spowodowane niewystarczającym rozmiarem knota jest wynikiem złej konstrukcji świecy. Jeśli myślimy o tych rzeczach, musimy wiedzieć, jak ich unikać.

Jak zapobiegać tunelowaniu świec

Istnieją trzy podstawowe metody zapobiegania tunelowaniu. Pierwsza dotyczy zwykłych świec. Druga dotyczy producentów świec, którzy dążą do produkcji świec beztunelowych.

Zapalaj świecę na co najmniej 3 godziny.

Nie jest to twarda i szybka zasada, ale należy dać woskowi wystarczająco dużo czasu na stopienie. Co się stanie, jeśli przegrzeje się przed stopieniem czegokolwiek innego? Płomień nie będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby całkowicie stopić powierzchnię, co może stanowić problem.

Rzeczy się zdarzają i czasami zapalasz świecę tylko po to, by odkryć, że musisz ją natychmiast zgasić. Pozwól świecy płonąć przez co najmniej 3 do 4 godzin podczas pierwszych kilku „sesji”. Jeśli nie pozwolisz jej się palić wystarczająco długo, pamięć wosku będzie słaba, a Twoja świeca z pewnością będzie tunelować.

Użyj odpowiedniego rozmiaru knota.

Nieodpowiedni rozmiar knota to kolejna główna przyczyna tunelowania. Jeśli produkujesz świece, przetestuj je, aby dowiedzieć się, jaki rozmiar i kolejność knota najlepiej pasuje do Twojego wosku i pojemnika. Nikt nie lubi tlącej się świecy.

Jeśli twoja świeca tworzy tunele, po prostu zwiększ rozmiar knota dla następnej. Jest to często używane do rozwiązywania problemów z niewymiarowymi knotami. Pamiętaj o wykonaniu testu spalania.

Wniosek dotyczący zapobiegania tunelowaniu świec

Wydałeś pieniądze na swoją ulubioną świecę, jej cudowny zapach wypełnia pokój, podczas gdy Ty odpoczywasz na sofie. Jednak perspektywa tunelowania świec pojawia się z tyłu głowy. Więc koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak zapobiegać tunelowaniu świec, aby nie martwić się już o tunelowanie!