Jak zapobiegać różowej pleśni w nawilżaczu: łatwy przewodnik w 5 krokach

Wszyscy chcemy czystego powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać różowej pleśni w nawilżaczu. Jeśli zostaniesz zaniedbany i nieczysty, twoje zdrowie może być zagrożone.

Nawilżacz do domu to urządzenie, które dodaje wilgoć do powietrza. Zmniejsza objawy suchej, podrażnionej skóry, a jednocześnie sprawia, że ​​powietrze jest cieplejsze, a tym samym zdrowsze do oddychania. Jednak w obecności pleśni nawilżacz może być bardziej szkodliwy niż korzystny.

Jak zapobiegać różowej pleśni w nawilżaczu: łatwy przewodnik w 5 krokach

Jak niebezpieczna jest różowa pleśń?

Pleśnie są powszechnie znane jako jeden z głównych wrogów, niezależnie od tego, czy pleśń z naszych mebli czy żywności. Kiedy znajdziesz pleśń w swoim jedzeniu, jest to czerwona flaga, aby wyrzucić jedzenie. Istnieją różne rodzaje różowych pleśni:

Serratia marcescens

Serratia marcescens to naukowa nazwa pierwszego rodzaju różowej pleśni. Występuje w odcieniach różu i pomarańczy, które często można znaleźć w wilgotnych miejscach w domu. To rodzaj bakterii.

Aureobasidium pullulans

Aureobasidium pullulans to kolejna rozpowszechniona różowa pleśń. W przeciwieństwie do Serratia marcescens jest to prawdziwy grzyb.

Różowy odcień Aureobasidium pullulans z czasem blednie do ciemniejszego brązu lub szarości. Ta pleśń lubi również rosnąć w łazienkach i zaprawach, ale woli rozwijać się na bazie organicznej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotkasz Aureobasidium pullulans, jeśli masz w domu rośliny lub widoczne drewno, ponieważ są to częste miejsca rozwoju pleśni.

Fuzarium

Fusarium to nazwa trzeciej formy różowej pleśni. Ten rodzaj pleśni jest stosunkowo rzadko spotykany w twoim domu.

Jeśli tak, bądź czujny. Może zacząć się od rośliny doniczkowej, ale szybko rozprzestrzeni się na dywan lub ściany.

Najczęstszym rodzajem różowej pleśni występującej w nawilżaczach domowych jest Aureobasidium pullulans. Jest to szczególnie problematyczne, ponieważ różowa pleśń może rozprzestrzeniać się po całym domu tygodniami bez wiedzy nikogo. Oto dodatkowy pomocny przewodnik dotyczący usuwania pleśni ze ścian wewnętrznych.

Jaki jest wpływ różowej pleśni na moje ciało?

Przebywanie w pobliżu różowych pleśni przez długi lub wystarczająco długi czas może spowodować infekcje płuc, problemy z sercem, infekcje dróg moczowych lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe wynikające z rozwoju bakterii. Ponadto, jeśli kiedykolwiek masz członka rodziny lub kogoś w twoim gospodarstwie domowym, które ma astmę, może to wpłynąć na jego stan i pogorszyć go.

Jeśli odkryjesz w swoim domu Serratia marcescens, ci, którzy są zdrowi, nie powinni się tym przejmować. Jedynym problemem, na który możesz się natknąć, jest to, że ta bakteria dostanie się pod twój prysznic.

Serratia marcescens może spowodować poważną infekcję, jeśli dostanie się do otwartej rany. Z tego samego powodu, jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny nosi soczewki kontaktowe, należy pamiętać o Serratia marcescens. Na kontaktach możesz odkryć rosnące Serratia marcescens.

Dopóki twój układ odpornościowy jest w dobrej kondycji, Fusarium raczej nie sprawi ci żadnych trudności. Może to stanowić problem, jeśli dostanie się do jedzenia, oczu lub pod palec lub paznokcie u nóg.

Mimo to ważne jest, aby zwracać uwagę na jakąkolwiek pleśń. Im szybciej się o tym dowiesz, tym większe prawdopodobieństwo, że wyeliminujesz to jako zagrożenie. Oto przewodnik, który pomoże Ci dowiedzieć się, co umieścić w nawilżaczu, aby zapobiec pleśni.

Jak zapobiegać różowej pleśni w nawilżaczu

Pleśnie najprawdopodobniej zostaną usunięte na zawsze. Dlatego sprzątanie naszego domu jest niezbędne.

Jeśli chodzi o jedzenie, sprawdzanie daty ważności jest absolutną koniecznością. Jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo, trzeba być bardzo drobiazgowym.

Krok 1. Pozbądź się pozostałej wody z urządzenia.

Krok 2. Do czyszczenia urządzenia używaj gorącej wody i białego octu.

Krok 3. Za pomocą szczotki z miękkim włosiem wyszoruj wnętrze urządzenia, aby usunąć wszelkie łuski i nagromadzenie pleśni.

Krok 4. Do czyszczenia urządzenia używaj gorącej wody.

Krok nr 5. Pozwól na całkowite wysuszenie urządzenia i jego komponentów przed ponownym złożeniem.

Bardzo ważne jest wyrobienie w sobie nawyku regularnego czyszczenia nawilżacza. Chociaż codzienna wymiana wody w zbiorniku to dobry początek, należy również utrzymywać filtr i inne części urządzenia w czystości.

Możesz oczekiwać, że Twój nawilżacz będzie działał dłużej, jeśli będziesz to robić regularnie. Różowa pleśń jest mało prawdopodobna w dobrze utrzymanych środowiskach. W rezultacie upewnij się, że robisz wszystko, co w twojej mocy, aby zapobiec prawdopodobieństwu powstania i spowodowania problemów w twoim domu.

Możesz dodać do nawilżacza dodatki, które pomogą chronić go przed rozwojem pleśni. Niektóre z nich to olejek z drzewa herbacianego, tabletki nawilżające, nadtlenek wodoru i biały ocet.

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny w nauce sposobów zapobiegania różowej pleśni w nawilżaczu. Pomimo wszystkich powyższych informacji i kroków, wysoce zalecane jest zachowanie odpowiedniej ostrożności i postępowanie z nimi przez profesjonalistę. Pamiętaj, aby utrzymać dom w czystości, a żywność bezpieczną.