Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w klimatyzatorze okiennym: 6 najlepszych wskazówek

Podczas konserwacji klimatyzacji możesz chcieć wiedzieć, jak zapobiegać powstawaniu pleśni w klimatyzatorze okiennym. Będziesz musiał sprawdzić takie rzeczy, jak wilgotność i wilgoć oraz jak wpłyną one na wydajność twojego urządzenia i jakość powietrza, które zapewnia. Omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o pleśni w Twoim klimatyzatorze, na przykład skąd ona pochodzi i jak sobie z nią radzić.

Dlaczego pleśń rośnie w moim klimatyzatorze okiennym?

Najczęstszym faktem pleśni jest to, że rośnie w miejscach podatnych na wilgoć. Te miejsca sprawiają, że klimatyzator jest doskonałą pożywką dla rozwoju i rozmnażania pleśni.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w klimatyzatorze okiennym: 6 najlepszych wskazówek

Warto również wspomnieć, że pleśń uwalnia zarodniki, które mogą wylądować na innych powierzchniach w domu i rozprzestrzeniać się. Biorąc pod uwagę sposób działania klimatyzatora, jest więcej niż prawdopodobne, że jakakolwiek pleśń, która rozwija się w urządzeniu, rozprzestrzeni się w powietrzu i obniży jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym ją umieściłeś.

Inną rzeczą, która może pozwolić na rozwój pleśni, jest poziom wilgotności. Jeśli Twój obszar ma wysoki poziom wilgotności, może to umożliwić rozwój pleśni w klimatyzatorze i wokół niego.

Mając to na uwadze, możesz mieć lepsze pojęcie o tym, co możesz zrobić, aby poradzić sobie z pleśnią lub nawet zapobiec tworzeniu się pleśni w klimatyzatorze.

Jak nie dopuścić do pleśni w moim klimatyzatorze okiennym?

1. Monitoruj poziomy wilgotności

Jak ustaliliśmy wcześniej, wysoki poziom wilgotności może przyspieszyć rozwój pleśni. Jeśli klimatyzator ma ustawioną wilgotność, utrzymuj ją na niskim poziomie. Ustawienie go na 30% do 50% to doskonały sposób na utrzymanie niskiego poziomu przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu w pomieszczeniu.

Jeśli twój klimatyzator nie ma ustawienia wilgotności, możesz zainwestować w osuszacz. Możesz go używać jednocześnie z klimatyzatorem, jeśli ogólna wilgotność osiągnie 60%.

2. Pozbądź się kurzu

Zarodniki pleśni mogą wylądować na zakurzonych obszarach, co ułatwia rozwój pleśni. Mając to na uwadze, będziesz chciał regularnie czyścić klimatyzator z kurzu.

Oczywiście przed czyszczeniem z kurzu należy upewnić się, że jednostka AC jest odłączona. Możesz zacząć od odkurzacza ręcznego lub węża do odkurzacza. Niezależnie od tego, co wybierzesz, możesz go użyć do czyszczenia zewnętrznej i otaczającej powierzchni urządzenia.

Gdy to zrobisz, możesz wyczyścić filtry, a nawet wnętrze urządzenia. Zdejmij przednią pokrywę i użyj odkurzacza, aby posprzątać wnętrze. Pamiętaj, aby dostać się do tych maleńkich pęknięć i szczelin, które możesz zauważyć.

Do filtra możesz użyć odkurzacza, ale używając na nim bieżącej wody. Pamiętaj jednak, aby go wysuszyć. Warto wspomnieć, że nie należy używać szczotki próżniowej, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wnętrza.

3. Wypróbuj roztwór octu

Mniej znany sposób na sprzątanie polega na użyciu octu jako środka czyszczącego. Roztwór octu może pomóc w zahamowaniu wzrostu pleśni.

Za pomocą butelki ze spryskiwaczem przygotuj roztwór składający się z połowy wody i połowy octu. Odłącz klimatyzator i zacznij spryskiwać klimatyzator roztworem. Gdy wyschnie, możesz ponownie podłączyć klimatyzator.

4. Nie przerywaj

Może się to wydawać dziwne, ale utrzymywanie włączonego klimatyzatora to świetny sposób na zapobieganie rozwojowi pleśni. Kiedy wyłączasz klimatyzację, jest oczywiste, że temperatura wzrasta, ale wraz z nią wzrasta wilgotność. Utrzymanie jej w ruchu zapobiega gromadzeniu się wilgoci.

Być może myślisz o kosztach rachunku za prąd, ale istnieje doskonały sposób na kompromis. Sprawdź, czy Twój klimatyzator ma tryb automatyczny. Jeśli tak nie jest, po prostu ustaw go na najniższym chłodnym ustawieniu, gdy jesteś poza domem.

5. Regularnie wykonuj głębokie czyszczenie

Dokładne czyszczenie to niezawodny sposób na zapobieganie pleśni. Nie czekaj, aż zacznie działać lub przynajmniej dziwnie pachnie.

Najlepiej robić to przynajmniej raz w miesiącu. Nigdy nie wiadomo, jaki brud i maź nagromadziły się w jednostce.

To oczywiście może ułatwić rozprzestrzenianie się pleśni. Dowiesz się, jak czyścić klimatyzator.

6. Sprawdź inne miejsca dla źródeł pleśni

Pleśń rosnąca w dowolnym miejscu w domu może uwalniać zarodniki. Te zarodniki mogą być zbierane przez klimatyzator i rozprzestrzeniane jeszcze dalej.

Regularnie dostrzegaj wszelkie oznaki widocznego wzrostu pleśni. Zwróć także uwagę na obszary, w których może potencjalnie rozwijać się pleśń, takie jak pobliskie łazienki lub zlewozmywaki kuchenne. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń spowodowanych przez wodę, może nastąpić pleśń.

Jeśli chcesz przeprowadzić drobiazgowe wyszukiwanie, pozwól nam pomóc Ci dowiedzieć się, jak przejść do kontroli formy. Oczyszczając inne części domu z pleśni, możesz zmniejszyć możliwość rozwoju pleśni w jednostce klimatyzacyjnej.

Wniosek

Wiedza o tym, jak zapobiegać pleśni w klimatyzatorach okiennych, może wiązać się z koniecznością podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zapewniamy, że dla zdrowszego i szczęśliwszego domu będzie warto. Możliwość oddychania powietrzem dobrej jakości jest nagrodą samą w sobie.