Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na niepomalowanym drewnie: 3 podstawowe wskazówki?

Wiedza o tym, jak zapobiegać pleśni na niepomalowanym drewnie, sprawi, że będziesz się mniej martwić i uporasz się z problemami z pleśnią. Jeśli uważasz, że drewno niemalowane jest bardziej podatne na rozwój pleśni niż drewno malowane, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Wśród wszystkich substancji organicznych, drewno prawdopodobnie znajdowałoby się na szczycie, które pleśni uwielbia. W tej sytuacji niektórzy decydują się na malowanie drewna, wierząc, że może to zapobiec pojawieniu się pleśni.

Drewno od dawna jest częścią konstrukcji tradycyjnych i nowoczesnych domów, od wnętrz po elewacje. Biorąc pod uwagę, że drewno jest surowcem i podatnym na pleśń, wybór najlepszego drewna do domu jest tak samo ważny, jak wybór projektu domu.

Co to jest pleśń?

Aby całkowicie zapobiec pleśni na niemalowanym drewnie, najlepiej najpierw zrozumieć, czym jest pleśń. Jak wiadomo, pleśń to jeden z wariantów grzybów blisko spokrewnionych z pleśnią.

Pleśń jest powszechnie postrzegana jako białe lub szare plamy na dowolnej powierzchni z płaskim wzrostem, w przeciwieństwie do pleśni. Zwykle odróżnienie pleśni od pleśni jest trudne, ale gdy już zapoznasz się z ich różnicą, łatwo będzie Ci się z nimi uporać.

W tym samym przypadku pleśń może rozwijać się na każdym obszarze i w zmieniających się warunkach środowiskowych. Jednak pleśń zwykle rozwija się w materii organicznej, takiej jak żywność, papier, drewno, rośliny i inne materiały organiczne.

Ze względu na wysoką wilgotność, ekspozycję na wilgoć i obecność skażenia bakteryjnego pleśń może szybko rosnąć poprzez zarodniki przemieszczające się w powietrzu. Jeśli nie przejmujesz się pleśnią, cóż, powinieneś zrozumieć, że zarodniki pleśni stanowią zagrożenie dla twojego zdrowia, zwłaszcza gdy masz problemy z oddychaniem.

Inną rzeczą jest to, że pleśni może być irytujący ze względu na swój zapach. Dlatego musisz rozpoznać, jak pachnie pleśni, aby uzyskać wskazówki dotyczące możliwych interwencji, które możesz podjąć.

Co powoduje pleśń na niepomalowanym drewnie?

Jak wspomniano powyżej, pleśń może idealnie rozwijać się w różnych obszarach i środowiskach. Z tego powodu konieczne jest, aby wiedzieć, co powoduje pleśń na niepomalowanym drewnie.

Stan drewna

Pierwszą rzeczą, którą możesz wziąć pod uwagę, jest obecny stan niepomalowanego drewna, jeśli jest ono używane do użytku wewnątrz lub na zewnątrz. Zasadniczo niepomalowane drewno jest podatne na pleśń, ponieważ nie ma tam materiału ochronnego, takiego jak farba.

Co więcej, pleśń chciałaby rozwijać się na niepomalowanym drewnie, gdy się starzeje. W miarę upływu czasu drewno również dojrzewa i nie jest w stanie wytrzymać różnych warunków środowiskowych, które sprzyjają rozwojowi pleśni.

Wreszcie, nowo pozyskane drewno jest podatne na pleśń ze względu na jego wodnisty stan. Dlatego sugeruje się wysuszenie drewna przed jego użyciem, głównie jeśli będzie ono używane do użytku w pomieszczeniach.

Ekspozycja na wilgoć

Ekspozycja na wilgoć byłaby jednym z najlepszych powodów, dla których na niepomalowanym drewnie rozwija się pleśń. Jeśli przyjrzymy się dokładnie strukturze powierzchni drewna, zauważymy małe dziurki, prawie jak gąbka.

Otwory te zatrzymują wilgoć, która na dłuższą metę niszczy drewno. Może to być również idealna pożywka dla pleśni, biorąc pod uwagę, że w środku znajduje się wilgoć, materiał organiczny i tlen.

Zwykle, niepomalowane drewno na zewnątrz, które jest używane na ogrodzeniach, tarasach i drewnianych meblach zewnętrznych oraz drewno używane na strychach i piwnicach, jest najbardziej narażone na zarażenie pleśnią.

Rzeczy, które zapobiegają powstawaniu pleśni na niepomalowanym drewnie

1. Utrzymuj w suchości

Jeśli chodzi o zapobieganie rozwojowi pleśni na niepomalowanym drewnie, najlepszą rzeczą do zrobienia jest pozostawienie go w suchym miejscu lub przechowywanie w suchym miejscu. Zmniejszyłyby się szanse na pleśń, ponieważ nie może przetrwać w suchym stanie.

Dotyczyłoby to tylko drewna w pomieszczeniach, ponieważ niepomalowane drewno na zewnątrz prawdopodobnie zamoczyłoby się z powodu warunków atmosferycznych. Z drugiej strony, jeśli twoje drewno nie jest używane, musisz je przechowywać w suchym miejscu lub przynajmniej przykryć do sucha.

2. Nałóż warstwę ochronną

Jeśli nie masz malować drewna, rozważ wybór odpowiedniego uszczelniacza. Nałożenie szczeliwa na drewno prawdopodobnie nie zapobiegnie powstawaniu pleśni, ale także ochroni przed innymi elementami.

Dodatkowo odpowiedni uszczelniacz pomaga zachować drewno, jednocześnie zapobiegając jego gniciu.

3. Obróbka chemiczna

Stosowanie obróbki chemicznej w celu zapobiegania pleśni na niemalowanym drewnie jest wygodniejsze niż naturalne środki. Jak wiecie, w sklepach dostępne są różne formuły chemiczne, które rozwiązują problem pleśni na drewnie.

Istnieją różne środki do konserwacji drewna, które zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi i bezpośrednim kontaktem z zarodnikami pleśni. Oto kilka najlepiej sprzedających się produktów dostępnych online:

  • Barrettine Premier Wood Preserver
  • Środek ochrony drewna Ronseal
  • Cuprinol 5-gwiazdkowy kompletny zabieg na drewno
  • Ochraniacz do drewna Osmo
  • Szybkoschnący środek do konserwacji drewna Sadolin

Nawet po nałożeniu takiej powłoki ochronnej lub środków do konserwacji drewna, nadal możesz użyć na swoim drewnie roztworów przeciw pleśni. Tylko upewnij się, że jesteś wyposażony w sprzęt ochronny i trzymaj go z dala od dzieci.

Wniosek

Wiedza o tym, jak zapobiegać pleśni na niepomalowanym drewnie, zapewnia przewagę w utrzymaniu domu. Chociaż musisz mieć świadomość, że nawet malowane drewno może rozwinąć pleśń, równie dobrze możesz nauczyć się, jak usunąć pleśń z malowanego drewna.