Jak zapobiegać pleśni w wytwornicy lodu: łatwy przewodnik w 4 krokach

Jeśli posiadasz taki, dobrze będzie wiedzieć, jak zapobiegać pleśni w maszynie do lodu. Zimne, chłodne i lodowate wnętrze maszyny do lodu nie wydaje się idealnym domem, ale wszelkiego rodzaju toksyny i pleśń myślą inaczej.

Choć wytwornice lodu są wygodne, konieczna jest odpowiednia konserwacja i czyszczenie, aby zapewnić jej brak pleśni i optymalne działanie. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać procedurę krok po kroku, jak na dobre usunąć pleśń z wytwornicy lodu.

Jak zapobiegać pleśni w wytwornicy lodu: łatwy przewodnik w 4 krokach

Dlaczego pleśń rośnie na maszynach do lodu?

Jeśli chcesz zapobiec pleśnieniu wytwornic lodu, musisz najpierw wiedzieć, dlaczego i jak rośnie.

Brudna woda jest jedną z głównych przyczyn jej wzrostu. Ponieważ pozostałości z zanieczyszczonej wody są przenoszone na bok urządzenia, może to spowodować rozwój pleśni.

Pleśń zwykle rośnie na maszynach do lodu, ponieważ nie utrzymują one temperatur ujemnych.

Chociaż może wydawać się zaskakujące, że pleśń może rosnąć w niskich temperaturach, jest to dość powszechne. Weźmy na przykład formę do zamrażarki.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, oto artykuł o tym, jak wyczyścić pleśń z zamrażarki.

Powietrze bogate w składniki odżywcze, które można znaleźć w barach, piekarniach i restauracjach, pozwala na wykładniczy wzrost pleśni. To środowisko zawiera dużo cukru i drożdży z wina, piwa, chleba i innej żywności.

Cząsteczki te nasycają się i wnikają w powietrze, a ostatecznie dostają się do wytwornicy lodu, zapewniając niemal nieskończoną ilość wilgoci i pożywienia dla pleśni.

Rozwój drobnoustrojów kwitnie również, jeśli masz maszyny do lodu w ciemnych i wilgotnych miejscach. Możliwym powodem jest również zapominanie o czyszczeniu i dezynfekcji kosza przynajmniej raz w tygodniu.

Kroki zapobiegania pleśni w twojej maszynie do lodu

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że wytwornice lodu nie złapią pleśni, jest upewnienie się, że tak się nie stanie. Jest to możliwe poprzez regularne czyszczenie i konserwację.

Krok 1. Dokładnie wyczyść maszynę do lodu

Przy pierwszych oznakach pleśni natychmiast wyczyść maszynę do lodu. To sposób na ograniczenie wzrostu.

Pleśń szybko się rozwija, więc musisz natychmiast podjąć działania. Możesz sprawdzić ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak szybko rośnie pleśń.

Przed czyszczeniem spuść wodę i odłącz kostkarkę do lodu.

Możesz stworzyć swoje rozwiązanie lub je kupić. Możesz zrobić roztwór z 20% chloru i 80% wody i wlać go do butelki ze spryskiwaczem.

Rozpyl roztwór na zanieczyszczonych obszarach. W razie potrzeby wytrzyj obszary, aby całkowicie usunąć zanieczyszczenia.

Wyczyść koszyk na lód, szufelkę i inne wyjmowane części łagodnym płynem do naczyń. Odłóż je na bok do wyschnięcia.

Wytrzyj części zewnętrzne miękką ściereczką i ciepłą wodą z mydłem – osusz za pomocą czystego ręcznika. Upewnij się, że cała pleśń i pozostałości zniknęły, a wnętrze wytwornicy lodu zostało dokładnie wyczyszczone.

Krok 2. Utrzymuj filtry powietrza w czystości

Filtry powietrza są Twoją główną linią obrony przed rozwojem pleśni, ponieważ zatrzymują liczne cząsteczki, którymi żywi się pleśń. Aby zapobiec rozwojowi pleśni, filtr powietrza należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu.

Czyszczenie jest stosunkowo łatwe. Spryskaj ciepłą wodą i spłucz brud.

Krok 3. Zainstaluj generator ozonu

Innym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni jest zainstalowanie generatora ozonu. To urządzenie uwalnia ozon wewnątrz wytwornicy lodu.

Błyskawica i światło słoneczne wytwarzają gaz ozonowy. Działa jak intensywny środek odkażający, który może działać 3000 razy szybciej niż chlor.

Ozon nie tylko hamuje rozwój pleśni, ale także chroni przed innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami.

Krok 4. Regularnie konserwuj maszynę do lodu

Aby utrzymać maszynę do lodu bez pleśni, należy ją czyścić co najmniej raz w miesiącu. Utrzymywanie wytwornicy lodu w czystości z pozostałości budulcowych z pewnością pomoże w utrzymaniu pleśni z daleka.

Upewnij się, że odłączysz kostkarkę do lodu, jeśli będziesz przechowywać ją przez dłuższy czas. Aby prawidłowo przechowywać kostkarkę do lodu, należy ją dokładnie umyć i wysuszyć suchą szmatką.

Zbiornik na wodę można napełniać tylko czystą i czystą wodą. Używanie brudnej wody może uszkodzić wytwornicę lodu.

Czy pleśń w maszynie do lodu jest dla Ciebie niebezpieczna?

Niebezpieczne może być trochę mocnym słowem, ale może być do pewnego stopnia szkodliwe. Pleśń nie jest szczególnie niebezpieczna dla osób zdrowych o przeciętnym układzie odpornościowym.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o osobach z chorobami immunosupresyjnymi. Zaleca się im unikanie pleśni, kiedy tylko mogą i są w stanie.

Aby je chronić, niezwykle ważne jest utrzymywanie wytwornicy lodu w czystości i bez pleśni. Chociaż pleśń nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, są one niezwykle obrzydliwe i niehigieniczne.

Jakie są oznaki wzrostu pleśni na maszynach do lodu?

Pleśń jest dość łatwa do zidentyfikowania — są to formy czarnych plam. Pleśń może rosnąć w strefie zrzutu wytwornicy lodu i w twoim zapasie lodu.

Głównymi miejscami rozwoju pleśni są boki maszyny, zbiornik na wodę i pokrywa. Musisz dokładnie sprawdzić swoją maszynę pod kątem pleśni w środku przed jej użyciem, głównie jeśli nie używałeś jej przez długi czas.

Wniosek

Przy pierwszych oznakach pleśni upuść wszystko, co robisz i natychmiast je wyczyść, aby uniknąć wzrostu i rozprzestrzeniania się. Regularna konserwacja jest niewątpliwie kluczem do zapobiegania pleśni w wytwornicy lodu.