Jak zapobiegać pleśni w szafkach dzięki 4 pomocnym wskazówkom dotyczącym majsterkowania?

Wskazówka, jak zapobiegać pleśni w szafkach, to utrzymywanie ich w suchości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przejdź do końca artykułu.

Co to jest pleśń?

Istnieją dwie klasyfikacje pleśni, z których obie są częściej spotykane na roślinach. Są to mączniak rzekomy i prawdziwy.

Jak zapobiegać pleśni w szafkach dzięki 4 pomocnym wskazówkom dotyczącym majsterkowania?

Oba rodzaje pleśni są produktami różnych patogenów grzybowych. Są nawet różnie identyfikowane na roślinach, które uszkadzają.

Mączniak prawdziwy wygląda nieszkodliwie i jest widoczny na wierzchniej stronie liści roślin. Z drugiej strony, mączniak rzekomy jest trudniejszy do zidentyfikowania, ponieważ nie występują w bardziej oczywistych miejscach, takich jak mączniak prawdziwy.

Dowiedz się więcej o tych dwóch rodzajach mączniaka, czytając ten artykuł o przyczynach mączniaka rzekomego. Jeśli jednak interesuje Cię usuwanie mączniaka, pomocny może być artykuł o tym, jak pozbyć się mączniaka prawdziwego na roślinach konopi.

Pleśń jest często jasnożółta lub biała, kontrastując z ciemnymi kolorami pleśni (zielony, niebieski i czarny). Jednak jego jasny kolor prowadzi do błędnego przekonania, że ​​pleśń jest wczesnym stadium pleśni, gdy tak nie jest.

Pleśń to inny rodzaj grzyba, ale po pewnym czasie zaprasza pleśń do środowiska, w którym rośnie.

Jak pleśń rozwija się na szafkach?

Szafki to podstawa w każdym gospodarstwie domowym. Można je zobaczyć w łazienkach, sypialniach i kuchniach.

Zawierają również wiele rzeczy, co czyni je bardziej podatnymi na wycieki płynów i cząstki jedzenia, co sprzyja rozwojowi grzybów. W przypadku szafek znajdujących się w łazienkach i kuchniach mogą mieć do czynienia z wilgocią z powietrza.

Może to prowadzić do uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Jesteśmy pewni, że wiesz, jak niebezpieczna może być woda dla konstrukcji Twojego domu.

Może osłabiać integralność szafek i zapraszać grzyby, wabiąc szkodniki. Ponadto pleśń szybko rozprzestrzenia się z jednej powierzchni na drugą.

Zakażenie pleśnią może prowadzić do wielu problemów z powodu zawartości wewnątrz szafek. Na przykład może to wpłynąć na żywność, którą tam przechowujesz.

Spożywanie żywności zanieczyszczonej pleśnią może powodować bóle brzucha i inne rodzaje chorób.

Zanieczyszczenie szafek łazienkowych może mieć wpływ na higienę osobistą. Możesz również doświadczyć alergii skórnych i tym podobnych.

Uszkodzenia od wody to nie jedyna przyczyna pleśni. Resztki jedzenia mogą również zwiększać ilość grzybów, zwłaszcza że pleśń uwielbia materię organiczną.

Jeśli zostawisz pleśń bez opieki, napotkasz kolejny poważny problem: pleśń. Jest to bardziej szkodliwe dla twoich szafek, ponieważ rozkłada drewno, prowadząc do gnicia drewna.

Jakie są oznaki wzrostu pleśni?

Charakterystyczną oznaką wzrostu pleśni na szafkach jest zapach stęchlizny. Zapach jest spowodowany przez drobnoustrojowe lotne związki organiczne (MLZO).

Narażenie na takie działanie powoduje również podrażnienie oczu i górnych dróg oddechowych, dlatego osoby z domami skażonymi pleśnią często mają reakcje alergiczne.

Innym sposobem na wykrycie pleśni jest zobaczenie białego pudrowego lub puszystego wzrostu na twoich szafkach. Nie powinieneś dotykać pleśni gołymi rękami, nawet jeśli widzisz takie nagromadzenie.

Nie zalecamy też wąchania w szafkach zapachu stęchlizny. Narażenie na pleśń może mieć łagodniejsze skutki niż pleśń, ale nadal jest niebezpieczne, szczególnie dla osób wrażliwych.

Innym sposobem na stwierdzenie, czy w Twojej szafce jest pleśń lub pleśń, są plamy wodne. Po uszkodzeniu przez wodę wystarczy dzień lub dwa, zanim grzyby zaczną rosnąć.

Jeśli uszkodzenie przez wodę zostanie pozostawione bez opieki, dajesz grzybom wolną rękę, aby zrujnować twoje szafki i sąsiednie konstrukcje.

Wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni w szafkach

Wskazówka nr 1. Unikaj uszkodzeń spowodowanych przez wodę

Obrażenia od wody to twój największy wróg jako właściciel domu. Powoduje to zniszczenie dobytku i wprowadza grzyby, które dodatkowo niszczą struktury domu.

Dlatego ważne jest, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, aby chronić szafki przed zanieczyszczeniem pleśnią lub pleśnią.

Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest sprawdzenie systemu rurociągów, sprawdzenie go pod kątem uszkodzeń lub czy rury są prawidłowo zainstalowane. Możesz po prostu usunąć rozlane płyny, gdy tylko się pojawią.

Wycieki płynów mogą być nieuniknione, ale nie są całkowicie niemożliwe do naprawienia. Musisz upewnić się, że po sprzątaniu dobrze wysuszysz szafki.

Wskazówka nr 2. Regularnie czyścić

Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez wodę, należy regularnie czyścić. Posiadanie źródła pożywienia, czy to w postaci resztek organicznych, czy brudu, może prowadzić do rozwoju pleśni.

Ponieważ chcemy zapobiegać skażeniu pleśnią, powinniśmy niezwłocznie konserwować nasze szafki i usuwać z nich brud, który może zarażać grzyby.

Wskazówka nr 3. Kontroluj poziomy wilgotności

Po zapobieganiu uszkodzeniom spowodowanym przez wodę i regularnym czyszczeniu należy również zachęcać do przepływu powietrza, szczególnie w łazience. Środowiska bogate w wilgoć w połączeniu z brakiem odpowiedniej wentylacji prowadzą do rozwoju pleśni.

Wytrzyj łazienkę i otwórz okna, aby powietrze w pokoju było świeże. Dobrze byłoby też zaczerpnąć powietrza z zewnątrz.

Wskazówka nr 4. Wysuszyć zawartość

Na koniec, przed umieszczeniem rzeczy w szafkach upewnij się, że są suche. Sprawdź również pojemniki pod kątem ewentualnych pęknięć.

Wniosek

Dowiedziałeś się więcej niż tylko, jak zapobiegać pleśni w szafkach, jak rośnie i jak je wykrywać.

Pleśń może nie sprawiać ci tyle problemów, co pleśń. Może jednak prowadzić do rozwoju pleśni, więc powinieneś traktować to poważnie, zanim doprowadzi do czegoś poważniejszego.