Jak zapobiegać pleśni w szafach: 5 łatwych i skutecznych wskazówek

Każdy chce przez cały czas czystych i pachnących ubrań; dlatego wszyscy muszą wiedzieć, jak zapobiegać pleśni w szafach. Jeśli chcesz mieć to codziennie, czy to do domu, biura, czy do przypadkowych spraw, zapobieganie pleśni jest lepsze niż zabijanie już obecnych kolonii.

Szafy niezamieszkane przez pleśń lub pleśń mają większą szansę na noszenie i utrzymanie wszystkich przedmiotów w dobrym stanie. Nie tylko brudzą ubrania, buty i akcesoria, ale czasami mogą być trudne do usunięcia plam i wydzielają piżmowy zapach, którego nie chciałbyś nosić następnym razem.

Jak zapobiegać pleśni w szafach: 5 łatwych i skutecznych wskazówek

Ponieważ pleśń i pleśń żywią się substancjami organicznymi i wilgocią, ich obecność może być również znakiem i zaproszeniem dla innych, bardziej destrukcyjnych rzeczy, które przyjdą i zniszczą twoje rzeczy. Zaczynając od niezwykłych wskazówek, które pomagają zapobiegać ich inwazji, przyjrzymy się również innym informacjom, które również pomogą ci zrozumieć ich istnienie i lepiej je gasić.

Wskazówki dotyczące zapobiegania wzrostowi pleśni w szafie

Zapobieganie polega na zmienianiu i ustawianiu środowiska w zamkniętej przestrzeni wbrew przedmiotowi, który Cię interesuje, a bardziej na Twoją korzyść. Przechylając tę ​​skalę w swoją stronę, bez względu na to, czy jest to całkowicie oddzielny pokój, czy tylko przestrzeń przeplatana z twoim pokojem, będziesz miał poziom kontroli nad problemami, z którymi będziesz musiał się uporać.

Oto kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę w swojej szafie, aby utrzymać pleśń przez długi czas.

1. Utrzymuj swoją szafę w czystości

Pierwsza rzecz jest najważniejsza, a dla przestrzeni, w której znajdują się przedmioty, które nosisz, czystość jest absolutnym priorytetem. W końcu nie może być czystych ubrań, jeśli nie jest to czysta szafa.

Upewnij się, że co najmniej raz w miesiącu całkowicie czyścisz szafę; przesuwanie ubrań i odkurzanie całej przestrzeni. Zetrzyj cały kurz z półek i wieszaków, przewietrz ubrania, które nie są używane od dłuższego czasu.

Czystość obejmuje również wkładanie do szafy tylko czystych rzeczy. Jeśli próbujesz powiesić przedmioty, które już nosiłeś, wyczyść je chemicznie lub przynajmniej wysusz i potrząśnij nimi, aby usunąć brud i zarodniki, które mogły tam utknąć.

2. Utrzymuj swoją szafę w suchości

Pleśń, podobnie jak pleśń, uwielbia tę dodatkową wilgoć i wilgoć, więc jeśli jakakolwiek woda dostanie się do twojej szafy, jest to dla nich praktyczne zaproszenie. Dlatego utrzymywanie suchego wnętrza szafy to główna sztuczka, dzięki której możesz stworzyć przestrzeń, która Ci odpowiada.

Wszelkie ubrania lub przedmioty, które umieszczasz w szafie, również muszą być suche. Więc jeśli pada deszcz, upewnij się, że każda kurtka, a nawet buty, które zostały ochlapane, zostały wysuszone i wyszczotkowane do czyszczenia przed założeniem.

Pamiętaj też, że jeśli umieścisz tam pranie, które nie wyschło całkowicie, masz gwarancję, że niektóre śmierdzące ubrania, nawet jeśli je dezodoryzujesz.

3. Miej oko na wilgotność i możliwe wycieki

Oprócz wkładania mokrych rzeczy, inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w walce z pleśnią, jest stężenie pary wodnej w powietrzu (wilgotność) oraz przeciekająca rura lub sufit w szafie.

Wilgotność może być dość wysoka w burzowe dni, co powoduje również przeciekanie dachów. Powinieneś sprawdzić prognozę pogody, zwłaszcza jeśli masz zamiar wyjechać na jakiś czas i natychmiast podjąć przeciwko niej działania, zanim wyruszysz.

Upewnij się, że uszczelniłeś wszystkie przecieki i zamknij wszystkie otwory w szafie, aby nie dopuścić do oparów lub uruchomić osuszacz wewnątrz.

4. Wybierz więcej stali niż drewna

Drewno może zapewnić dobrą jadalną powierzchnię dla pleśni, tak bardzo, jak to możliwe, zminimalizować ich użycie w szafie i wybrać stal powlekaną. Drewno również pochłania i zatrzymuje wilgoć na swojej powierzchni, co jest podwójnym plusem dla pleśni.

Jeśli drewniane części w Twojej szafie są już naprawione, upewnij się, że są przynajmniej pokryte lakierem przez cały rok lub czymkolwiek, co może powstrzymać wilgoć. Aby pomóc obniżyć wilgotność wewnątrz, umieść kilka opakowań z żelem krzemionkowym, aby również trochę go wchłonąć.

5. Preferuj czyszczenie na sucho

Również w przypadku suchości, wybór czyszczenia na sucho niż zwykłego prania w pralce również zmniejszy Twoje obawy. Ponieważ pralnie chemiczne używają innego rozpuszczalnika niż woda do prania twoich ubrań, wybranie ich usługi zapewni, że woda w ogóle nie dostanie się do twojej szafy z ubrań.

Oto jak pozbyć się zapachu pleśni w mieszkaniu, aby stęchły zapach z dala od reszty mieszkania.

Dlaczego pleśń rośnie w Twojej szafie?

Pleśń rozrośnie się w twojej szafie, jeśli jej zarodniki zostaną tam wdmuchnięte z wystarczającą ilością wilgoci i substancji organicznych, aby się żywić. Dlatego należy pamiętać, że brudne ubrania mogą przenosić te zarodniki.

W przypadku, gdy pleśń już zaczyna rosnąć, możesz użyć octu lub wybielacza, aby się ich pozbyć, a następnie dokładnie je oczyścić.

Przeczytaj ten artykuł o tym, jak zatrzymać pleśń na drewnie uszkodzonym przez wodę, zwłaszcza jeśli to właśnie dzieje się z twoją szafą.

Wniosek

W pełni ujawniliśmy ważne wskazówki, jak zapobiegać pleśni w szafach. Postępując zgodnie z nimi, pleśń nie powinna być również na twoich ubraniach i butach, więc lepiej zacznij brać je sobie do serca już teraz!