Jak zapobiegać pleśni w lodówce na 3 skuteczne sposoby?

Pleśń w lodówce to jeden z najbardziej nieprzyjemnych problemów, jakie mogą pojawić się w gospodarstwie domowym. Wiedza o tym, jak zapobiegać pleśni w lodówce, może uchronić spożywaną żywność przed szkodliwą pleśnią, która może wpłynąć na zdrowie Ciebie i Twojej rodziny.

Mimo że lodówki są niezbędnym elementem każdego domu, rzadko są odpowiednio konserwowane, a pleśń rośnie w wyniku zaniedbania i niewłaściwego czyszczenia. Kiedy pleśń rośnie w lodówce, może być wysoce niebezpieczna.

Jak zapobiegać pleśni w lodówce na 3 skuteczne sposoby?

Wynika to przede wszystkim z rozwoju toksyn. Może być również szkodliwy dla ludzi, w niektórych przypadkach znany również z rozwoju chorób.

Pleśń jest nie tylko szkodliwa, ale także niehigieniczna i pachnie stęchlizną, co jest szczególnie widoczne w pomieszczeniach o ograniczonym przepływie powietrza, takich jak lodówka. Ponieważ w lodówce jest niewielkie źródło światła, bardzo mała wentylacja i duża ilość wilgoci uwięzionej w lodówce, warunki wewnątrz są idealne do rozwoju pleśni.

Jak zapobiec pleśni w mojej lodówce?

W lodówce panują różne warunki, które przyczyniają się do stworzenia idealnego środowiska dla rozwoju pleśni. Z tego powodu powinieneś podjąć pewne środki ostrożności, aby tego uniknąć. Oto dodatkowy pomocny przewodnik dotyczący czyszczenia pleśni z lodówki.

1. Regularnie czyść lodówkę

Eksperci zalecają czyszczenie lodówki raz w miesiącu za pomocą podstawowego mycia wodą z mydłem i ciepłą wodą, a następnie odpowiednie wysuszenie stojaków. Oprócz czyszczenia głównych półek należy również wyczyścić szczeliwa, suche pojemniki na warzywa i wszelkie inne zaniedbane części.

Pleśń najprawdopodobniej rozprzestrzenia się lub rośnie szybciej z powodu problemu z samą lodówką. Regularnie monitoruj swoją lodówkę.

Zapewnia, że ​​nic nie kapie i że wszystkie uszczelki są sprawne. Każdy z nich może spowodować rozwój pleśni. Zadbaj o wszelkie naprawy, które wymagają natychmiastowego rozwiązania.

2. Utrzymuj w suchości

Pleśń jest organizmem kochającym wilgoć i będzie walczyć o przetrwanie, jeśli nie będzie miała dostępu do wilgoci. Usuwaj wycieki lub wilgoć, które mogą prowadzić do rozwoju pleśni, używając regularnie czystego ręcznika, a po zakończeniu czyszczenia delikatnie wycieraj półki i ścianki działowe ręcznikiem papierowym.

3. Przechowuj żywność prawidłowo

Tworzenie się pleśni w lodówce może być szczególnie szkodliwe dla owoców i warzyw, które powinny być zawsze bezpieczne i czyste, aby uniknąć rozwoju pleśni. Zawsze sprawdzaj jedzenie i usuwaj ewentualne zabrudzenia z uprawy.

Należy przenieść żywność, której wcześniej nie trzymałeś w szczelnym lub hermetycznym pojemniku. Nawet jeśli w lodówce pojawi się pleśń, prawdopodobnie nie będzie miała dostępu do żywności ze względu na hermetyczne zamknięcie.

Dlaczego w mojej lodówce rośnie pleśń?

Odporny grzyb i kwitnie powodują pleśń w wilgotnych, ciemnych środowiskach, takich jak piwnice. Oto podstawowe sposoby testowania pleśni w piwnicy.

Ponieważ lodówki są ciemne, mokre i zimne, sprzyjają tworzeniu się pleśni. Jeśli w lodówce rośnie pleśń, zrujnuje ona jedzenie, wydziela zgniły smród i poplami wnętrze lodówki.

Pleśń, którą można znaleźć w lodówkach w wyniku spleśniałego jedzenia, które przechowujesz w środku. Gdy żywność gnije w lodówce, często rozwija się pleśń.

Pleśń może przemieszczać się w inne miejsca w wyniku ruchu powietrza. Wzrostowi pleśni w lodówce może sprzyjać wysoka wilgotność i gromadzenie się wody w lodówce.

Jak przechowywać żywność?

Mleko i inne produkty mleczne

Najlepiej byłoby, gdyby sery zawijane były przechowywane z tyłu lodówki lub w szufladach. Produkty mleczne należy trzymać na głównych półkach, a nie na półkach w drzwiach. Półki na drzwiach są wrażliwe na zmiany temperatury, co może mieć negatywny wpływ na jakość przechowywanych na nich produktów mlecznych.

Mięso i ryby

Zawinięte jedzenie należy umieścić w pojemniku lub na talerzu, aby zapobiec wyciekom. Dla tego rodzaju żywności zalecane jest przechowywanie na dolnej półce, aby zapobiec zanieczyszczeniu żywności przez kapanie znajdującej się nad nimi.

Rośliny i owoce jadalne

Mieszanie tego rodzaju żywności z roślinami i owocami wrażliwymi na etylen nie jest zalecane.

  • Warzywa

Owiń warzywa sałatkowe w woskowany papier z otworami wentylacyjnymi, aby nie zostały skażone czymkolwiek. Jeśli chcesz zachować świeżość tych warzyw przez dłuższy czas, możesz owinąć je wilgotnym ręcznikiem papierowym. Sałatki należy przechowywać w pojemniku na świeże warzywa.

  • Kontenery

Pomocne będzie przechowywanie dressingów, oliwek i galaretek na półce w drzwiach lodówki. Są to niewiarygodnie stabilne rzeczy, na które w niewielkim stopniu wpływają wahania temperatury w środowisku.

Wniosek

Aby uzyskać dokładne informacje na temat zapobiegania pleśni w lodówce, skontaktuj się z firmą lub zapoznaj się z instrukcją obsługi. Możesz również zapytać właścicieli, którzy mają ten sam problem i skonsultować się, jak to zrobili.

Co więcej, gdy masz do czynienia z pleśnią, zawsze noś odzież ochronną, aby chronić się przed wszelkimi możliwymi szkodliwymi skutkami. Poczekaj, aż lodówka dokładnie wyschnie, zanim włożysz wszystkie elementy z powrotem.