Jak zapobiegać pleśni na siedzeniach łodzi? Zrób to na 5 prostych sposobów!

Jeśli chodzi o pływanie łódką, pleśń może być poważnym problemem. Wiedza o tym, jak zapobiegać pleśni na siedzeniach łodzi, może pomóc zmniejszyć szanse na dalszy wzrost.

Biorąc pod uwagę, że łodzie są budowane w wilgotnym klimacie i mają zamknięte przedziały, wilgoć w powietrzu i wilgotność powietrza stwarzają odpowiednie warunki dla pleśni i pleśni, utrzymując wszystko w stanie wilgotnym i ciepłym dokładnie tak, jak preferuje pleśń.

Jak zapobiegać pleśni na siedzeniach łodzi? Zrób to na 5 prostych sposobów!

Usunięcie pleśni może być trudne, a większość polis ubezpieczeniowych jachtów nie obejmuje znaczących uszkodzeń łodzi. Najlepszym sposobem radzenia sobie z pleśnią jest przede wszystkim powstrzymanie ich przed wzrostem poprzez stworzenie środowiska niekorzystnego dla ich wzrostu.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na siedzeniach łodzi?

1. Zlokalizuj i napraw wszelkie wycieki

Wyeliminowanie wnikania wody to pierwszy krok w profilaktyce. Bez względu na to, ile pracy włożysz w odwodnienie łodzi, osiągniesz zero, jeśli wilgoć nadal będzie przenikać do łodzi.

Należy sprawdzić uszczelnienia otaczające sprzęt penetrujący pokład, taki jak słupki, porty, knagi, dziobowy wałek, otwory wentylacyjne, właz, winda kotwiczna i inne podobne elementy. Jeśli woda przepływa przez to uszczelnienie, należy odłączyć osprzęt i sprawdzić rdzeń pokładu, aby upewnić się, że wilgoć nie przedostała się do środka.

Usuń zgniliznę rdzenia pokładu, wykopując ją, wypełniając i ponownie uszczelniając obszar, a następnie ponownie instalując sprzęt świeżą warstwą szczeliwa.

2. Skorzystaj z pokrowca na łódź

Używanie pokrowca na łódź to również inny sposób zapobiegania przedostawaniu się wody do wnętrza łodzi.

Jednak chociaż pokrowiec będzie służył jako osłona przed wodą, ograniczy również wentylację, która jest niezbędna do utrzymania łodzi w stanie suchym. Sprawdź, czy pokrowiec na łódź ma odpowiednią wentylację.

Aktywny przepływ powietrza, taki jak wentylatory słoneczne, powinien być stosowany w otworach wentylacyjnych szczelnej osłony, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się otworów wentylacyjnych osłony. Upewnij się również, że na Twoim pokryciu nie gromadzi się woda, ponieważ zebrana woda może przeniknąć do łodzi.

3. Przewietrz swoją łódź

Zastałe powietrze będzie zawierało wilgoć, a gdy temperatura się zmieni, nastąpi kondensacja. Wszystkie części jachtu otwarte do obiegu powinny być szeroko otwarte.

Odpowietrzniki mechaniczne, takie jak wentylatory słoneczne, są jeszcze wydajniejsze niż wentylatory pasywne. Wybierając opcję operacyjną, upewnij się, że maksymalna pojemność otworu wentylacyjnego pozwoli mu na wymianę powietrza w łodzi mniej więcej raz na godzinę.

Zaleca się, aby zarówno aktywne otwory wlotowe, jak i wylotowe były strategicznie rozmieszczone wokół łodzi, aby zapewnić utrzymanie przepływu powietrza w całej łodzi i brak zastoju.

4. Zmniejsz ilość wilgoci w powietrzu

Pleśń i pleśń rozwijają się w wilgotnych środowiskach, dlatego obniżenie wilgotności jest równoznaczne z unikaniem pleśni. Istnieje jednak kilka różnych technik, które należy wziąć pod uwagę.

Środki zaradcze, które wymagają użycia energii elektrycznej, mogą być zarówno nieefektywne, jak i szkodliwe. Pomoże, jeśli nie zostawisz grzałek i osuszaczy samych, ponieważ do prawidłowego działania potrzebują one regularnego zasilania.

Żarówka elektryczna jest częstą ilustracją, której wielu żeglarzy używa do zademonstrowania swojej racji. Specjalnie zaprojektowane osuszacze powietrza do łodzi są najskuteczniejszym rozwiązaniem do pracy bez nadzoru.

Suszarki te są przeznaczone do całodobowego użytku, nie mają ruchomych elementów, są wyposażone w funkcje zapobiegające przegrzaniu i iskrzeniu. Zostały nawet uznane za bezpieczne do użytku w maszynowniach.

Alternatywnie, możesz również użyć osuszaczy chemicznych, zwykle składających się z chlorku wapnia, pochłaniających wodę i przechowywać ją w pojemnikach do przechowywania, które w razie potrzeby mogą wymagać opróżnienia. Napełnianie wiader z odmrażaczem do chodników można wykorzystać do stworzenia domowej wersji.

Takie pojemniki i torby są bezpieczne, niedrogie i łatwe do przechowywania w szafkach lub innych miejscach, w których usuwanie wilgoci jest problemem. Są one również łatwo dostępne w większości sklepów ze sprzętem żeglarskim.

Biorąc pod uwagę ilość wilgoci w powietrzu, kilka saszetek może wystarczyć na całą zimę; możesz potrzebować więcej dla dużej łodzi.

5. Utrzymuj go tak czystym, jak to możliwe

Utrzymuj czyste środowisko we wszystkich miejscach, w których wentylacja jest ograniczona.

Aby oczyścić te miejsca, wymieszaj mieszaninę 1:3 octu i wody. Ocet jest skuteczny przeciwko większości gatunków pleśni.

Możesz skutecznie usunąć pleśń za pomocą 10-procentowego roztworu wybielacza.

Ocet jest mniej szkodliwy niż wybielacz i jest skuteczny przeciwko pleśni. Sprawdź reakcję produktu na małym skrawku materiału przed użyciem go na większym kawałku materiału.

Nakładaj go gąbką na dotknięte obszary. Jeśli potrzebujesz czegoś mocniejszego, śmiało używaj go z pełną mocą.

Aby uzyskać dodatkową pomoc, oto jak wyczyścić pleśń z siedzeń łodzi. Możesz również sprawdzić, jak czyścić pleśń dywanu łodzi tutaj.

Wniosek

Aby uzyskać najlepsze wyniki dotyczące zapobiegania pleśni na siedzeniach łodzi, połącz powyższe sugestie. Jeśli łódź nie jest dobrze wentylowana lub ma przeciekającą platformę, obniżenie wilgotności będzie miało tylko ograniczony wpływ na sytuację.