Jak zapalić kuchenkę gazową? 5 prostych kroków!

Jak zapalić kuchenkę gazową? Po pierwsze, należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia i zapalić palnik z najwyższą ostrożnością. Niemniej jednak, zapalanie kuchenki gazowej jest jak zapalanie świecy gazowej, ale wiąże się z większym ryzykiem i niebezpieczeństwami.

Nasze kuchenki gazowe ulegają uszkodzeniom w miarę upływu czasu. Jednym z elementów, który najczęściej ulega uszkodzeniu w kuchenkach gazowych, jest zapalnik. Twoja kuchenka gazowa jest prawdopodobnie starym modelem lub została uszkodzona.

Jak zapalić kuchenkę gazową? 5 prostych kroków!

Cóż, nadal możesz korzystać z kuchenek gazowych, ponieważ nadal możesz je rozpalać ręcznie. Jednak biorąc to pod uwagę, nigdy nie zapomnij o środkach ostrożności, ponieważ mówimy o gazie. Jeśli zamierzasz rozpalić kuchenkę gazową ręcznie, jest kilka prostych kroków, które zapewnią, że zrobisz to bezpiecznie. Ten artykuł pomoże Ci we wszystkim, co musisz wiedzieć o ręcznym rozpalaniu kuchenki gazowej.

Kroki zapalania kuchenki gazowej

A więc pytanie brzmi „jak zapalić kuchenkę gazową”? Oczywiście będziesz musiał to zrobić bezpiecznie. Możesz użyć zapalniczki lub długiej zapałki, aby ci pomóc, ale uważaj na niebezpieczeństwa i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Nauczę cię jak to robić bezpiecznie.

Krok 1. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Musisz zapalić piec, a nie cały dom. Aby mieć pewność, że zapalanie zapałki lub zapalniczki jest bezpieczne, należy najpierw postępować zgodnie z procedurami przygotowań.

Krok 2. Wyłącz piec

Zanim zapalisz zapałkę, upewnij się, że pokrętła dla twojego zakresu gazu są wyłączone, aby uniknąć wycieku gazu. Jedną z najczęstszych przyczyn podpalania domów jest otwarty zasięg gazu, więc bądź świadomy. Aby to sprawdzić, upewnij się, że nie ma zapachu gazu lub w ogóle nie śmierdzi.

Krok 3. Wentylacja

Aby uniknąć cyrkulacji gazu w pomieszczeniu i wywołania płonącego ognia po zapaleniu zapałki, otwórz okna i drzwi swojej kuchni. Niezbędna jest ich dobra wentylacja. Wpuść i wypuść powietrze przed włączeniem zakresu gazu.

Krok 4. Zapalanie pieca

Jeżeli jesteś już pewien, że powietrze obiegło pomieszczenie i jest dobrze wentylowane, możesz rozpocząć rozpalanie pieca. Aby to zrobić, ustaw kuchenkę na średni i zapal zapałkę lub zapalniczkę w pobliżu pierścienia gazowego.

Trzymaj zapałkę w pobliżu pierścienia otworów na środku palnika, gdzie zwykle pali się ogień. Poczekaj, aż piec całkowicie się zapali wokół wzoru pierścienia wykończeniowego. Usuń zapałkę i odłóż ją wodą. Po ugaszeniu ognia wyrzuć go do kosza na śmieci dla bezpieczeństwa i wolnego od zagrożeń środowiska. Wtedy udało Ci się ręcznie rozpalić kuchenkę gazową.

Krok 5. Jeśli się nie świeci

Jeśli ogień nie trafi w otwory wiertnicze, w których uwalniany jest gaz, natychmiast wyłącz zasięg gazu. Wyłącz pokrętła, aby zamknąć kanały gazowe. Pozwól powietrzu krążyć przez kilka minut i spróbuj ponownie wykonać krok 5. Jeśli po kilku próbach nadal nie możesz zapalić kuchenki gazowej, wyłącz wszystko. Obejmuje to pokrętła na kuchence i zakresie gazu. Następnie przyjrzyj się temu profesjonalnie, aby określić problem.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa zapalania kuchenki gazowej

Oczywiście skoro korzystamy z kuchenki gazowej jest to zwykle przyczyną przerwy ogniowej. Dlatego niektóre zagrożenia i zagrożenia nigdy nie są pomijane podczas próby lub wykonania oświetlenia. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa.

#1. Ryzyko uduszenia

Tak, jeśli zostawisz kuchenkę gazową otwartą, gdy nie ma ognia w obramowanych otworach, gaz będzie wyciekał i pokryje całe pomieszczenie. Można jednak tego uniknąć, przestrzegając dokładnie, kiedy wyłączyć piec i upewnić się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

#2. Zagrożenie pożarowe

Ponieważ gaz jest substancją wysoce łatwopalną, ma skłonność do zapalania się, nawet zawieszony w powietrzu. Otwarcie i rozpalenie kuchenki gazowej musi nastąpić w ciągu 10 sekund, w przeciwnym razie z kuchenki wycieknie gaz. Pozostawienie go otwartego zbyt długo i zapalenie spowoduje, że wszystko się zapali i spowoduje pożar.

#3. Trzymaj łatwopalne z dala

Przed rozpaleniem kuchenki upewnij się, że w pobliżu nie znajdują się łatwopalne i łatwopalne przedmioty, takie jak plastik. Przedmioty te mogą złapać płomienie lub stopić się pod wpływem ciepła pochodzącego z palników. Dowiedz się, jak naprawić pomarańczowy płomień na kuchence gazowej.

#4. Gotowy na wypadek sytuacji awaryjnej

W wielu przypadkach konieczne jest zapewnienie zasilania awaryjnego w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. Zawsze miej pod ręką gaśnicę. Większość uważa, że ​​woda jest zaprzysięgłym wrogiem ognia, ale w przypadku kuchenek gazowych tak nie jest. Miej numery alarmowe zapisane na kartce samoprzylepnej.

#5. Środki bezpieczeństwa osobistego

Niezbędne jest również ćwiczenie samoostrożności w kuchni. Na przykład, nigdy nie używaj luźnych ubrań w pobliżu kuchenki gazowej, ponieważ łatwo się zapali i wzniecisz taniec w płomieniach. Trzymaj dzieci z dala od kuchni i unikaj zabawy podczas gotowania. Jeśli uczysz swoje dziecko lub nastolatka gotowania, nigdy nie zostawiaj ich bez nadzoru, aby nie doszło do poważnych wypadków.

#6. Czujnik dymu

To byłaby mądra decyzja, gdybyś zdecydował się zainstalować czujnik dymu na wypadek pożaru. Na rynku dostępne są również detektory gazu, które wykrywają zawartość gazu w pomieszczeniu i zgłaszają to w przypadku przekroczenia poziomów bezpieczeństwa.

Wniosek

Umiejętność prawidłowego rozpalania kuchenki gazowej jest cenną umiejętnością, która prawdopodobnie może Cię uratować w przypadku pęknięcia zapalnika. Niemniej jednak zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas obchodzenia się z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak gaz i płomienie. Przeczytaj, jak naprawiać palniki kuchenek gazowych i jak długo powinienem wypuszczać powietrze z domu, jeśli zostawiłem włączoną kuchenkę gazową.