Jak zapalić 7 świec menorah

Chanuka to żydowskie święto oświecenia i świętego święta. Ta radosna okazja przypomina o cudzie jednego dnia spalania oliwy przez osiem dni w świeczniku Świątyni Jerozolimskiej. Dlatego nauczymy Cię, jak zapalić 7-świecową menorę.

Chanukiah, czyli kandelabry, jest centralnym centrum Chanuki. Zapalenie chanukiah to ceremonia z niezwykle szczególnymi rytuałami, które różnią się nieco w ciągu ośmiu nocy Chanuki! Jak więc zapalić 7-świecową menorę?

Jak zapalić 7 świec menorah

Jak zapalić 7 świec Menorah

Zapalanie szamasza i odmawianie błogosławieństw

Zapal świecę szamasz. Po zachodzie słońca zapal świeczkę szamasz zapałką, zapalniczką lub innymi źródłami płomieni. Bardzo ważne jest, aby najpierw odpalić szamasz. Ponieważ szamasz będzie używany do zapalania innych świec, nigdy nie powinieneś ich zapalać przed szamaszem.

Rozpocznij zapalanie świec przed zachodem słońca w piątek wieczorem. Wybierz świece trwałe, które będą się palić przez co najmniej 30 minut po zachodzie słońca. Najpierw odmów błogosławieństwo nad świecami.

Gdy podczas żydowskiego rytuału zapalane są światła, nad zapaleniem świec zawsze odmawia się modlitwę. Jest to pierwsze błogosławieństwo, jakie wypowiadasz każdej z ośmiu nocy Chanuki. Następnie błogosławieństwo można odśpiewać do tradycyjnej pieśni lub po prostu powiedzieć.

Jeśli nie umiesz wymówić hebrajskiego, możesz to powiedzieć po angielsku. Niemniej jednak, jeśli możesz, powinieneś używać hebrajskiego. Jest zwyczajem, że wszyscy obecni mówią „amen” po każdym odmówieniu błogosławieństwa.

Powinniście odmówić drugie błogosławieństwo. Drugie błogosławieństwo, czytane co wieczór w Chanukę po błogosławieństwie zapalania świec, oddaje cześć Bogu za cuda dokonane dla żydowskich przodków. Następnie, w pierwszą noc Chanuki, wyrecytuj Shehecheyanu.

Wyrecytuj Shehecheyanu po pozostałych dwóch błogosławieństwach w pierwszą noc Chanuki. Shehecheyanu jest szczególnym błogosławieństwem. Jest zwyczajowo recytowany za każdym razem, gdy robisz coś nowego lub wykonujesz określony rytuał po raz pierwszy w tym roku.

Wynika to z tego, że w tym roku po raz pierwszy zapalicie takie świece. Tak więc odmawiaj tę modlitwę tylko w pierwszą noc Chanuki, a nie w kolejne wieczory. Jest to pierwsza część wiedzy o tym, jak zapalić 7-świecową menorę.

Zapalanie innych świec

Za pomocą szamaszu zapal świece. Po zakończeniu intonowania błogosławieństw podnieś świecę szamasz swoją dominującą ręką. Użyj szamaszu, aby zapalić świeczkę (świece), poruszając się od lewej do prawej.

Innymi słowy, najpierw zapal najnowszą świecę, a następnie zapal poprzednie. Zapal świece od lewej do prawej, zaczynając od nowej świecy oznaczającej pierwszą noc Chanuki. Aby zapalić świece, zawsze używaj szamaszu.

Nigdy nie używaj świecy, która została już zapalona, ​​aby zapalić pozostałe. Zamiast tego wymień świecę szamaszową w jej uchwycie. Po zakończeniu zapalania świec umieść świecę szamaszową w jej gnieździe; właśnie ukończyłeś zapalanie chanukiah!

Włóż chanukiah do okna. Umieszczenie chanukiah w oknie to sposób na pokazanie z dumą żydowskiego pochodzenia i tradycji. Pokonanie hellenistycznych żołnierzy przez starożytnych żydowskich Machabeuszy jest kluczowe dla opowieści o Chanuce.

Grecy przejęli kontrolę nad starą żydowską świątynią i próbowali zdusić wiarę żydowską. W rezultacie pokazywanie chanukiah i pokazywanie swojego judaizmu jest kluczowym elementem festiwalu. Jeśli to możliwe, umieść chanukię w oknie po lewej stronie drzwi.

Umieść chanukiah po lewej stronie drzwi przy mezuzie. Tak więc, gdy rodzina świętuje Chanukę, otacza ich micwot. Pozwól świecom same zgasnąć. Pozwól świecom wypalić się, zamiast je gasić lub zdmuchiwać.

Upewnij się, że palą się przez co najmniej pół godziny po zmroku. Jeśli musisz wyjść z domu, upewnij się, że palą się przez co najmniej 30 minut po ich zapaleniu. Jeśli jest szabat, używaj świec trwałych, które palą się przez co najmniej pół godziny po zachodzie słońca.

Układanie świec

Chanuka zaczyna się tego samego dnia kalendarza żydowskiego, 24 kislew. Jednak ze względu na rozbieżność kalendarzy żydowskich i rzymskich, każdego roku w kalendarzu rzymskim Chanuka zaczyna się innego dnia. Tuż po zmierzchu zbierz rodzinę lub znajomych.

Wszystkie żydowskie święta zaczynają się o zachodzie słońca, więc wybierz przyjaciół lub rodzinę, aby zapalić świece krótko po zachodzie słońca. Uroczystość Chanuka musi obejmować krewnych i przyjaciół w procesie zapalania świec. Ponadto dzielenie się cudem i przekazywanie zwyczaju swoim dzieciom jest kluczowym elementem judaizmu.

W rezultacie spróbuj zaangażować innych w zapalanie świec! Włóż szamasz do chanukiah. Powinieneś obserwować 9 miejsc na świece na swojej chanukii, z ośmioma na jednym poziomie i jedną wznoszącą się nad pozostałymi.

Jest to miejsce na szamasz lub świecę używaną do zapalania innych świec. Umieść jedną świecę na tej wysokiej pozycji. Dodaj pozostałe świece.

W każdą noc Chanuki zapalana jest jedna dodatkowa świeca. W pierwszą noc Chanuki umieść świecę w skrajnym prawym otworze. Po pierwszej nocy Chanuki dodaj jedną świecę na każdą kolejną noc, zaczynając od skrajnej prawej pozycji i przesuwając się w lewo.

Wniosek

Oto trzy proste kroki, jak zapalić 7-świecową menorę. Ta uroczystość jest święta i niezbędna. Dlatego musisz mieć wiedzę na temat wykonywania takich rytuałów, jak zapalanie menory.