Jak zainstalować elektryczny grzejnik przypodłogowy? 3 najlepsze wskazówki!

Zastanawiasz się, jak zainstalować elektryczny grzejnik przypodłogowy? Koniec z obawami, trafiłeś we właściwe miejsce. Grzejniki przypodłogowe są rzeczywiście niesamowitym atutem każdego pomieszczenia w twoim domu, które jest przewiewne lub chłodniejsze niż inne. Wybierz rozmiar grzejnika w zależności od powierzchni pomieszczenia, która ma być ogrzana, co przy zakupie grzejnika przypodłogowego zapewnia około 10-15 watów na metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia.

Podstawową funkcją podgrzewaczy listew przypodłogowych jest dostarczanie dodatkowego ciepła. Elektryczne grzejniki przypodłogowe mogą być kosztowne, gdy są używane do ogrzewania całego domu.

Jak zainstalować elektryczny grzejnik przypodłogowy? 3 najlepsze wskazówki!

Istnieją dwa rodzaje grzejników listew przypodłogowych 120-woltowych i 240-woltowych. Grzejniki 240 V pracują przy mniejszym natężeniu prądu i są nieco bardziej energooszczędne niż grzejniki 120 V ze względu na wyższe napięcie. Jeżeli wytyczne firmy pozwalają na montaż w pobliżu zasłon i mebli, takie grzejniki można by montować pod oknami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Co to jest grzejnik przypodłogowy?

Elektryczne ogrzewanie przypodłogowe, często znane jako ogrzewanie oporowe, jest rodzajem ogrzewania strefowego, które niezależnie wytwarza i reguluje temperaturę w każdym pomieszczeniu w domu. Ciepło jest rozprowadzane bez konieczności stosowania palników, kotłów, kanałów cieplnych, zaworów czy wentylatorów, a jego rodzaje omówimy poniżej.

#1. Konwekcyjne grzejniki listwowe

Najbardziej rozpowszechnione są grzejniki konwekcyjne, zwykle podłączane bezpośrednio do domowej instalacji elektrycznej. Z drugiej strony niektóre tanie urządzenia można podłączyć do konwencjonalnego gniazdka elektrycznego. Grzejniki konwekcyjne cokołowe są dostępne w różnych rozmiarach i możliwościach ogrzewania. Często są niedrogie, proste do wdrożenia i szybko ogrzewają przestrzeń, w której są umieszczone.

#2. Wodne grzejniki listwowe

Wodne grzejniki przypodłogowe przekazują ciepło promieniowania przez wewnętrzny zbiornik ogrzanej cieczy. Mogą to być samodzielne systemy z wewnętrznym magazynowaniem ciepła za pomocą energii elektrycznej lub pobieraniem ciepłej wody z kotłów centralnego ogrzewania w mieszkaniu. W każdych okolicznościach wodne grzejniki listwowe są znacznie bardziej energooszczędne niż konwekcyjne grzejniki listwowe. Ponieważ zbiornik na ciecz pozostaje ciepły jeszcze długo po wyłączeniu grzałki, nie wymaga stałego źródła zasilania do utrzymania odpowiedniej temperatury.

Wskazówki dotyczące instalacji elektrycznego grzejnika przypodłogowego

Prawie wszystkie instalacje grzejników listew przypodłogowych będą wymagały wymiany osieroconego drutu wewnątrz grzejnika i termostatów twardym przewodem między skrzynkami przewodowymi termostatów i grzejnikiem listwy przypodłogowej oraz solidnymi kablami prowadzącymi do głównej tablicy rozdzielczej i wyłącznika. Poniższe kroki pomogą Ci nauczyć się instalować elektryczne grzejniki listwowe.

#1. Okablowanie obwodu

To tak proste, jak zainstalowanie obwodu 20 A do okablowania grzejników listwy przypodłogowej. Wystarczy podłączyć panel zasilania elektrycznego do grzejnika listwy przypodłogowej za pomocą niemetalowego przewodu 12-2 w obudowie. Nie musisz wkładać skrzynki bezpieczników do zasilania grzejnika listwy przypodłogowej, ponieważ ma ona wbudowaną. Wykwalifikowany elektryk powinien zainstalować wyłącznik i dokonać ostatecznych podłączeń w głównej rozdzielnicy.

Do podwójnych 20-amperowych wyłączników zostaną podłączone zarówno czarne, jak i białe przewody elektryczne grzejnika listwy przypodłogowej 240 V. W pobliżu wyłącznika kawałek czerwonej lub czarnej taśmy zostanie owinięty wokół białego drutu. Oznacza to, że drut jest „gorący”, a nie „neutralny”. W obwodzie nie będzie przewodu neutralnego. Kabel uziemiający z czystej miedzi zostanie podłączony do dolnej szyny płyty. Dowiedz się, jak zainstalować elektryczną grzałkę przypodłogową.

#2. Okablowanie termostatu

Musimy poprowadzić kawałek przewodu obwodu z szafki termostatu do grzejnika, jeśli okablowamy grzejnik przypodłogowy z takim niezależnym termostatem. W obwodach 240-woltowych i 120-woltowych połączenia przewodów termostatu są inne. Jego dwa gorące przewody z wyłączników łączą się z kablami na „linii” termostatu w przypadku podłączenia 240 V. Jego dwa gorące przewody z przewodu grzałki są połączone z dwoma przewodami „obciążenia” termostatu.

Za pomocą paska czerwonej lub czarnej taśmy zidentyfikuj całkowicie białe przewody elektryczne jako „gorące”. Przewód pigtailowy łączy odsłonięte przewody uziemiające ze śrubą uziemiającą lub uziemieniem na termostacie.

Ciemny podgrzewany kabel z obwodu idzie do „głównego” gwintu na termostacie w okablowaniu 120v. Kabel „ładujący” na termostacie jest podłączony do ciemnego gorącego drutu idącego do grzałki. Całkowicie białe przewody uziemiające z obu przewodów są ze sobą połączone; nie muszą one iść do termostatu. Przewód w kucyk łączy przewody powierzchni gleby ze śrubą uziemiającą lub uziemieniem na termostacie. Oto okablowanie termostatu wyjaśnione w łatwy sposób!

#3. Okablowanie grzałki

Przewody obwodów termostatu należy podłączyć do grzałek zgodnie ze schematem elektrycznym dostarczonym przez producenta, a układy przewodów mogą się różnić. Każdy z przewodów obwodu podgrzewanego łączy się z jednym z przewodów grzałki w przebiegu 240 V, podczas gdy przewód trafia do śruby uziemiającej lub masy na grzałce. Czarny przewód obwodów grzewczych łączy się z jednym z przewodów grzejnika, a biały kabel obwodów pośrednich łączy się z innym kablem grzejnika z grzejnikami 120 V. Przewód uziemiający jest podłączony do przewodu uziemiającego lub uziemienia grzałki. Oto jak podłączyć elektryczny grzejnik listwy przypodłogowej.

To okładka!

Cieszymy się, że nauczyłeś się instalować elektryczne grzejniki listwowe. Jeśli zamierzasz zainstalować nowy grzejnik do listwy przypodłogowej, ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny. Instalacja nie jest łatwym zadaniem. Jeśli nie możesz go zainstalować, musisz zadzwonić do eksperta. Dziękujemy przyjaciele za pozostanie z nami!